+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Atatürk ve cumhuriyet sevgisi kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk ve cumhuriyet sevgisi kompozisyon
  Atatürk ve cumhuriyet sevgisiyle ilgili komposizyon arıyorum kısa olacak yardım ederseni z sevinirim 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Atatürk ve cumhuriyet sevgisi kompozisyon

  CUMHURİYET


  Devleti idare edenlerin seçimle iş başına geldiği yönetim şekline cumhuriyet denir. . Dünyadaki devletlerin çoğu cumhuriyetle yönetilir. Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde egemenlik milletindir. Millet, devleti yönetecek kişileri kendisi seçer. Böylece halk kendi kendini yönetmiş olur.

  Yurdumuz cumhuriyete Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kavuştu. Önceleri devletimizin adı OSMANLI DEVLETİ idi. Devlet İdaresinde bütün yetki padişahın elindeydi. Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nda yenik sayıldı. Düşmanlar yurdumuza girdiler. Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Birçok yerde toplantılar yaptı. Hakkımızı “Ya istiklal, ya ölüm” parolası altında birleştirdi.23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Mustafa Kemal meclis başkanı seçildi. Ordumuz, İnönü Savaşlarını kazandı. Peşinden Sakarya Meydan Muhaberesi ile Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı da zaferle noktaladık. Yunanlılarla ve Birinci Dünya Savaşı’nı da savaştığımız devletlerle 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması imzaladık. Bütün dünya devletleri, Türkiye’nin bağımsız bir devlet olduğunu kabul ettiler. Yurdumuz yeniden egemenliğine kavuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti. Devletimizin adı TÜRKİYE CUMHURİYETİ oldu. Atatürk ise, ilk cumhurbaşkanımız olarak göreve başladı.

  Cumhuriyet idaresinde devlet anayasaya uygun kanunlarla idare edildi. Kanunlar ise halkın seçtiği miller vekilleri yapar. Devlet başkanına CUMHURBAŞKANI denir.

  Halkı yöneten insanlar, seçimle iş başına gelirler. Halk, istediğini seçer, istemediğini seçmez. Seçilen kişiler halka karşı sorumludurlar. İşte bütün bunlardan dolayı cumhuriyet en iyi yönetim şeklidir.

  YAŞASIN CUMHURİYET!

 3. Ziyaretçi
  teşekkürler ödevime çok yaradı çok teşekkür ederim
 4. Ziyaretçi
  Mustafa Kemal Paşa, Osmanlı hükümeti tarafından, bölgede düzeni sağlaması içinOsmanlıDevleti'nin bir gemisi ile, 19 Mayıs 1919'dasamsuna gönderildi. uzun zaman suren savaş bitti ve gelmişti 29 ekim 1923 te cumhuriyet ilan edildi bizde heryıl mutlulukla kutluyoruz

 5. Ziyaretçi
  çok güzel bir site ödevime çok yardımcı olduu

 6. Ziyaretçi
  yarışmadaki başarımda yardımcı olduğunuz için teşekkürler

 7. Ziyaretçi
  yarışmaya katılıcam biraz bilgi alayım dedim!!!:::::::::::

+ Yorum Gönder


atatürk ve cumhuriyet sevgisi,  cumhuriyet sevgisi ile ilgili kompozisyon,  atatürk ve cumhuriyet ile ilgili kompozisyon örnekleri,  atatürk ve cumhuriyet ile ilgili kompozisyon,  Cumhuriyet ve vatan sevgisiyle ilgili komposisyon