+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Atatürk ile ilgili Kısa kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk ile ilgili Kısa kompozisyon örneği
  atatürk ile ilgili Kısa kompozisyon örneği


  atatürk ile ilgili kompozisyon 2. Gölge Kız
  Devamlı Üye

  atatürk ile ilgili Kısa kompozisyon örneği  Atatürk bugüne kadar birçok savaşa katılmış. Bu savaşlarda düşmanla kahramanca çarpışıp yurdumuzu düşmanlardan kurtarmıştır.
  Atatürk birçok savaşa katılmıştır. Fakat hiçbir zaman savaştan, savaşmaktan zevk almamıştır. O her zaman barış yanlısı olmuştur. Bunu Atatürk’ün yurtta sulh cihanda sulh sözünden anlaya biliriz. O bu sözüyle savaşın gereksiz olduğunu. barış olması gerektiğini ve bu barışın tüm dünyada hep beraber yaşanılmasını istemiştir. atatürkün bu sözüne ve anlatmak istediklerine bizde elbette katılıyoruz. Fakat bu fikre bizim gibi katılanlar çok az. Hepimiz görüyoruz ki dünya da savaşlar var. malesef bu savaşlar hız kesmeden her gün daha da artıyor. Yeni çıkan teknolojik silahlar, atom bombaları vb. bu savaşları tetikleyen unsurlardır. Ülkeler güçlü olma yolunda savaşırlarken dünyamızın gün ve gün eriyip bittiği kimsenin umurunda değil. Oysaki bizim yapmamız gereken çok bir şey yok. Çok bir şey olmamasına rağmen önlem alıp savaşa hayır diyemiyoruz. Bizler teknolojiye karşı değiliz. Fakat bu dünyada bizim gibi çocuklar olduğunu da unutmamak lazım. Bizler de bir bireyiz bizde geleceğimizin temiz olmasını isteriz. Meslek sahibi olmak için okuyoruz. Bir gün savaşlardan dolayı okulumuzun yıkılmasını istemeyiz. Büyüklerimizin bizleri düşünmesi gerekir. Onların da bizim halimizi düşünmeleri gerekir. Şimdi eskisi gibi değil. Simdi insanlar ülke zenginliği için masum çocukları gözlerini kırpmadan öldürüyorlar. Bu da yetişkinlerden çok çocuklara ve onların geleceğine zarar veriyor. Dünya bu şekilde devam ettiği için marsta hayat arıyor. Bu savaşlar durursa Atatürk’ün istediği barış ortaya çıkacak.
  O bizim için yıllarca çalıştı. Ölümü göze aldı. Sebebi barıştı. Bizde biraz gayret edelim dünyaya karşı savaşalım. Bu sayede Atatürk’ün sözünü gerçekleştiririz. Atatürk ün “yurtta sulh cihanda sulh” sözü yerini tutar. Atatürk mezarında rahat yatar. Bizde geleceğimizi kurtarırız.
  alıntıdır

 3. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederiz biz 4 arkadaş selahiddin güzel ilköğretim okulunda okuyoruz hatay harbiye son sınıfıız TEŞŞEKKÜRLER

  ATATÜRK ÜN HAYATINI BİR KEZ DAHA ANMIŞ OLDUK
 4. Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim ben MİMARSİNAN İLKÖĞRETİM OKULU'da okuyorum SİzE ÇoK TşK eDeRiM

 5. Ziyaretçi
  ben bu monoloğu kısa diye biliyordum bir baktım ben bunu yılsonu için ezberleyemeyeceğim sizler büyük öğrenciler olduğu için ezberlersiniz bana bakın ben daha 9 yaaşındayımm sizlerff herhalde büyüksünüz abla gibi ama ben çocuğum ama monolog çok güzel ders veren

 6. Asel
  Bayan Üye
  atatürk ile ilgili Kısa kompozisyon örneği


  mutluluğunu temine çalışmak demektir"

  Atatürk barışa önem veren bir liderdi. Ona göre barışın bozulmasından bütün dünya ülkeleri ıstırap duymalıydı. Anlaşmazlıkların ortadan kalkması insanlığın başlıca dileği olmalıydı. Dünyada yalnızca sevgi egemen olmalıydı. Atatürk'ün bu sevgi anlayışının nedeni insana duyduğu saygıdır. Onun "Yurtta sulh cihanda sulh" sözü barış idealinin simgesi hâline gelmiştir.

  Vatan ve milletine olan düşkünlüğü

  Vatan ve millet sevgisi Atatürk’ün taşıdığı özelliklerin temel taşıydı. O vatanı ve milleti için canını seve seve verebilecek bir karaktere sahipti. O kişisel egemenliği ortadan kaldırmış egemenliği kayıtsız şartsız milletine vermiştir. Bununla milletine olan güvenini sevgisini açıkça göstermiştir.


  Atatürk’ün en büyük ideali milletini tam bağımsız çağdaş ve ileri uygarlıklar düzeyine ulaştırmaktı. Onun diğer bir amacı da tüm ulusların barış içinde yaşamasıydı. Atatürk Türk milletinin çağdaşlaşması için önüne çıkan tüm engelleri yenmiştir.


  Atatürk gerçekçi bir insandı. Olaylar ve kişiler karşısında gerçekleri çekinmeden söylediği gibi doğru olanın gerçekleşmesi için elinden geleni de yapardı. O yapacağı bir işte önce engelleri görür onları birer birer ortadan kaldırır sonunda amacına ulaşırdı. Hayalcilikten uzaktı.


  Atatürk’ün en önemli özelliklerinden biri de yaratıcı zihniyeti idi. Olaylar karşısında yılmadan mücadele eder. Sorunlara çözüm üretirdi. Atatürk Türk milletinin tarihini inceleyip onun özelliklerini çok iyi tanımıştı. Böylece Türk milletinin en ümitsiz zamanlardan bile başarılı olabileceğini anlamıştır. O olayların akışına göre hareket eden değil olayları yönlendiren bir kişi idi.


  Atatürk bir işi yapmaya karar verdiğinde öncelikle şartların olgunlaşması için çalışırdı. Atatürk disipline de çok önem verirdi. Bir işi yapmaya karar verdiği zaman ısrarla o konu üzerinde çalışır. Asla vazgeçmezdi.

  Atatürk’ün Çanakkale Savaşları sırasında düşmanın nereden çıkacağını bilmesi II. Dünya Savaşı’nın çıkacağını tarih vererek söylemesi İtalya ve Almanya’daki yükselişin söneceğini söylemesi yine II. Dünya Savaşı’ndan en karlı çıkan devletin Sovyet Rusya olacağını söylemesi onun bu yönünü açıkça göstermektedir.


  Atatürk iyi kalpliydi. İnsanlığı bekleyen felaketlere karşı sürekli çareler arardı. Ona göre gayesi barış olmayan bir savaş cinayetti.


  Atatürk doğru bildiğini açıkça söylemekten çekinmezdi. Atatürk gerçekten memlekete hizmet etmek isteyenlerin açık kalpli olmaları gerektiğini söylerdi.


  Atatürk milletini çok severdi milleti uğruna gece gündüz çalışmış en umutsuz zamanlarda bile milletle beraber olmayı millete güvenmeyi kendine prensip edinmişti. O yalnız kendi milletine değil bütün uygar milletlere saygı duymuştur.


  Atatürk Türk milletini yüceltmek için ömür boyu çalışmıştır. Olayları asla şansa bırakmamış yersiz ve gereksiz aflarda bulunmamıştır.


  Atatürk akla ve mantığa çok önem verirdi. O yaptığı tüm işleri akla ve mantığa dayandırmıştı.


  Atatürk çok cepheliydi. O hem iyi bir asker hem devlet adamı hem de fikir ve aksiyon adamıydı.

  Atatürk eğitime büyük önem verirdi.
  Atatürk sanata düşkündü. O Türk milletinin engin bir sanat zevki olduğuna inanırdı.

  Atatürk iyi bir yöneticinin bütün özelliklerine sahipti. Kendisini sevdirerek ve inandırarak insanları etkilemiştir. O bir işi yaptırmak istediğinde önce çevresindekileri ikna ederdi.
  Atatürk 19 Mayıs 1919′da Samsun’a çıktıktan hemen sonra başladığı işlerde bir rehberin bütün özelliklerini sergilemişti. O millete en doğru yolu göstermişti.

  Atatürk kurduğu cumhuriyet yaptığı inkılâplar ve kazandığı zaferlere rağmen gurura kapılmamıştır. “Ben yaptım!” sözünden hep kaçınmıştır. Her zaman: “Türk milleti başardı” demiştir.

  Atatürk asla ümitsizliğe düşmezdi. İç ve dış düşmanların çokluğuna rağmen Milli Mücadeleyi başlatmış ve başarmıştır.

  Atatürk yapılacak işlerin zamanını ve sırasını çok iyi bilirdi. O yapacağı işlerde her şeyi sırayla yapardı. Önce engelleri ortadan kaldırır sonra hedefe varmada hiç zorlanmazdı.

 7. Ziyaretçi
  Sağol Yaha Valla İşime Çok Yaradı Teşekkürler Türkçe Öğretmeni Bayılacak
  Ellerine Sağlık Tenkyu

 8. Ziyaretçi
  tşk kompozisyon yazmama yardımcı oldunuz sizin sayenizde 100 alcammmm:

 9. Ziyaretçi
  benim yarın sınavım var hoca kompozisyon sorucak bende araştırıp yarın sınava gircem gerçi annem kompozisyonda çok başarılı tşk.. işime yaradı

 10. Ziyaretçi
  5. sınıfım yarın sınav var 08.11.2012 türkçede bu kompisizyon çok işimi gördü .

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


atatürk ile ilgili kompozisyon kısa,  atatürk ile ilgili kısa kompozisyon,  atatürk kompozisyon kısa,  atatürk kompozisyon örnekleri,  atatürk ile ilgili kompozisyon örnekleri kısa,  atatürk ile ilgili kısa kompozisyonlar