+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Dipnota Örnekler Neler Olabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dipnota Örnekler Neler Olabilir
  Dipnota Örnekler Neler Olabilir? 2. HARBİKIZ
  Moderator

  1. Dipnotu Gerektiren Bilgiler

  Başka kaynaklardan aynen yapılan aktarmalar, başka yazarların kendilerine özgü düşünceleri, özel bilgi veya görüşler, araştırmanın önceki veya sonraki bölümlerine yapılan atıflar için dipnotu göstermek gerekir

  2. Dipnot Şekilleri ve Dipnot Gösterme

  a. Kaynak Dipnotları:

  Kaynak Dipnotlarının yerleştirilmesinde iki sistem vardır. 1. sistemde metnin içerisinde dipnotu verilerek iktibasın bitimine numarası konulur ve sayfanın en altında da bilgi verilir. 2. sistemde ise kaynaklar sondaki bibliyografya bölümünde tanıtılır.

  b. Açıklama Dipnotları:
  Bazen gerekli görülen yerlerde açıklama yapmak gerekebilir. Ancak metnin akışını bozabileceğinden bu tür açıklamalar dipnotta gösterilir.
 3. Ziyaretçi
  biraz da örnek verir misiniz
 4. Asel
  Bayan Üye
  Dipnota Örnekler Neler Olabilir

  Metin içinde geçen herhangi bir bilgi ile ilgili olarak sayfa altına, çalışmanın sonuna konulan açıklama veya kaynak bilgisi, haşiye.

 5. Ziyaretçi
  işte nasıl tanımını demioz anlatın örnek werin

 6. Ziyaretçi
  Buna örnek yokmu ya ? Of örnek verin tanımını biliyoruz zaten acele örnek bilen versin nolurr

 7. Ziyaretçi
  Bir araştırma yaptım ama maalesef onun kime ait olduğunu bilmiyorum. Nasıl öğreneceğim yardım ediiinnn acilenn lütfen :((

 8. Ziyaretçi
  Yaaa Önrek verİnnnn !!!!!

 9. Mesport
  Moderators

  ÖRNEKLER:

  (“D” harfi dipnot örneği; “K” harfi kaynakça örneği içindir. Dergi makalelerinin ve bazı çok yazarlı kitaplarda bölümlerin sonlarında yer alan sonnot, biçim bakımından dipnottan farklı değildir.)


  Tek yazarlı kitap :

  D: Ad Soyad, Eser adı (Eserin basıldığı yer/şehir: Yayımlayan kuruluş, Yayım yılı), sayfa numarası.

  D: Erol Köroğlu, Türk edebiyatı ve Birinci Dünya Savaşı, 1914-1918 : propagandadan milli kimlik inşasına (İstanbul: İletişim Yayınları, 2004), 35.

  K: Soyad, Ad. Eser adı. Eserin basıldığı yer/şehir: Yayımlayan kuruluş, Yayım yılı.

  K: Köroğlu, Erol. Türk edebiyatı ve Birinci Dünya Savaşı, 1914-1918 : propagandadan milli kimlik inşasına. İstanbul: İletişim Yayınları, 2004.


  İki Yazarlı Kitap :

  D: İnci Enginün ve Zeynep Kerman, Bütün Eserleri/Ahmet Haşim (İstanbul: Dergah Yayınları,1991), 25-28.

  K: Enginün, İnci, ve Zeynep Kerman. Bütün Eserleri/Ahmet Haşim. İstanbul: Dergah Yayınları, 1991.


  Üç Yazarlı Kitap :

  D: İrfan Dağdelen, Hüseyin Türkmen, ve Nergis Ulu, Türk Kütüphaneciliğinden İzdişümler: Nail Bayraktara Armağan (İstanbul : Büyükşehir Belediye Başkanlığı - Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı - Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 2005 ).

  K: Dağdelen, İrfan, Hüseyin Türkmen, ve Nergis Ulu. Türk Kütüphaneciliğinden İzdişümler: Nail Bayraktara Armağan. İstanbul : Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 2005.


  Dört ve Daha Fazla Yazarlı Kitap:


  D: Günay Kut vd., Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Astroloji Matematik Yazmaları Kataloğu : Kandilli Rasathanesi el yazmaları (İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi, 2007), 104.

  K: Kut, Günay, Hatice Aynur, Cumhure Üçer, ve Fatma Büyükkarcı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Astroloji Matematik Yazmaları Kataloğu : Kandilli Rasathanesi el yazmaları. İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi, 2007.


  Yazarla Birlikte Yayıma Hazırlayanı Olan Kitap:


  D: Ahmet Mithat, Ahbar-ı Âsara Tamim- Enzar :(1307-1890) Edebi Eserlere Genel Bir Bakış, haz., Nüket Esen (İstanbul: İletişim Yayınevi, 2003). 46.

  K: Ahmet Mithat. Ahbar-ı Âsara Tamim-i Enzar :(1307-1890) Edebi Eserlere Genel Bir Bakış. Haz., Nüket Esen. İstanbul: İletişim Yayınevi, 2003. (Yazarın soyadı mevcutsa önce yazılır.)


  Yazarla Birlikte Çevireni Olan Kitap:


  D: Norman Hampson, Aydınlanma Çağı, çev., Jale Parla (İstanbul: Hürriyet Vakfı Yayınları, 1991), 150.

  K: Hampson, Norman. Aydınlanma Çağı. Çev., Jale Parla. İstanbul: Hürriyet Vakfı Yayınları, 1991.

  Yazar veya hazırlayan belli değilse eser adından önce hazırlayanın veya çevirenin adı dipnot veya kaynakça düzenine göre yazılarak, ardından haz.,/Haz., veya çev.,/Çev. yazılır.

  Örnek: D: Özdemir Nutku, çev., Romeo ve Juliet (İstanbul: Remzi Kitabevi, 1984), 25.

  K: Nutku, Özdemir, Çev. Romeo ve Juliet. İstanbul: Remzi Kitabevi, 1984.


  Kitaptan Bir Bölüm:

  D: Halid Ziya Uşaklıgil, “Bölüm 22,” Aşk-ı Memnu, 8. bs., haz., Muharrem Kaya ve Rahim Tarım (İstanbul: Özgür Yayınları, 2007), 43.

  K: Uşaklıgil, Halid Ziya. “Bölüm 22.” Aşk-ı Memnu, 8. bs., Muharrem Kaya ve Rahim Tarım. İstanbul: Özgür Yayınları, 2007.


 10. Ziyaretçi
  of resimli örnek yaa

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


dipnot örnekleri,  dipnot örnekleri nelerdir,  dipnot nedir örnek,  dipnot nedir,  dipnot nedir örnekleri,  dipnot ile ilgili örnekler