+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Su Doğal Kaynağımızın Korunmasında Teknolojiden Nasıl Faydalanabiliriz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Su Doğal Kaynağımızın Korunmasında Teknolojiden Nasıl Faydalanabiliriz
  Su Ve Doğal Kaynağımızın Korunmasında Teknolojiden Nasıl Faydalanabiliriz Bunun Cevabı Ariyorum Bana Yardımcı Olurmusunuz Lütfen.. 2. AciLForum
  Moderators

  Atmosferden yeryüzüne düşen yağışların bir kısmı (yağmur, kar, buzulların erimesi), yüzeysel akış ile yer üstü sularını meydana getirirken geri kalanı uygun koşullar altında yer altına geçer. Bu sular yerin derin kısımlarına sızarak, alt kısmı geçirimsiz kayaçların oluşturduğu zonun üzerindeki geçirimli kayaçların gözenek, yarık, çatlak gibi kısımlarını doldurarak bir su tabakası oluştururlar. Yer altı suları, yeryüzüne doğal olarak çıkabildikleri gibi (kaynak), kuyular vasıtası ile de kullanılabilir hale getirilir. ..

  Elektrik Enerjisi Üretimi: Sıcaklığı 60-180OC arasında değişen sular, elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilir. Bunlardan sıcaklığı 150OC üzerinde olan jeotermal kaynaklar, yüksek basınçlı bir buhar haline geldiğinden buhar makinelerini işleterek elektrik enerjisi üretecek güce ulaştırır.

  Sanayi Alanında Kullanımı: Sıcaklığın 90OC ve üzerinde olduğu hidrotermal kaynaklar, sanayide kurutma işleminin yapımı sırasında kullanılabilir.

  Isıtma İşlerinde Kullanımı: Sıcaklığı 50OC ve üzerinde olan sular çeşitli ısıtma işlemlerinin yapılması için kullanılır.

  Turizm Alanında Kullanımı: Ülkemiz genç tektonik hareketlerin etkisi ile fayların, volkanik alanların, aktif deprem kuşaklarının bulunduğu bir hat üzerindedir ve bu nedenlere bağlı olarak termal sular bakımından oldukça zengindir.

  Sulama: Yer altı sularının 20OC ve altında olanları ise sulama amacıyla kullanılmalıdır.

  Dış Ticaret Alanında Kullanımı: Yer altı sularından en üst düzeyde yararlanmak ülkemizin dış ticareti üzerinde de olumlu gelişmeler yaratacaktır. Özellikle gıda sektöründe (konserve, kuru gıda satışı, pastörize süt, kuru et) düşük maliyetli yöntemlerle üretim miktarı arttırılacaktır.
 3. Ziyaretçi
  çok güzel yapmısınız tblr etkimlik ödevimde siz olmasaydınız ben başka biyerden bulamadım için 0 alırdım çok tşklr ellerinize salık
 4. Zarafet
  Üye
  Yaşamımızı sürdürmek için doğal kaynaklardan yararlanırız. Hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenler doğal kaynaklarımızı oluşturur. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır.

+ Yorum Gönder


su doğal kaynağımızın korunmasında teknolojiden nasıl faydalanabiliriz,  bu doğal kaynağımızın korunmasında teknolojiden nasıl faydalanabiliriz,  atlardan nasıl faydalanırız,  doğal kaynağımızın korunmasında teknolojiden nasıl faydalanabiliriz,  su doğal kaynağımızı korumak için neler yapabiliriz,  su doğal kaynağımızı korunmasında teknolojiden nasıl faydalanabiliriz