+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Define adası kitabının ozetini Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Define adası kitabının ozetini
  ben 143 sayfalık define adası kitabının ozetini arıyorum 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Define Adası Kitabının Kısa Özeti

  Bir gün beni kenara çekmiş ve gözümü dört açıp, ‘tek bacaklı bir denizci’yi görür görmez ona haber vermem karşılığında her ayın ilk günü dört gümüş peni vadetmişti. Bu kişinin nasıl rüyalarıma girdiğini anlatmama gerek yoktur sanırım. Fırtınalı gecelerde, rüzgâr evin dört bir yanında uğuldarken ve dalgalar var gücüyle kıyıda ve kayalıklarda patlarken, bin farklı biçimde ve bin farklı şeytani ifadeye bürünmüş olarak çıkardı karşıma. Bacağı bazen dizinden kesik olurdu, bazen kalçasından. Bazen de tek bacağı gövdesinin orta yerinden fırlayan korkunç bir canavara dönüşürdü. Ama tek bacaklı denizciden korkmama rağmen, kaptanın kendisinden, onu tanıyan herkesten daha çok korkardım.(…)

  İnsanları en çok korkutan, hikâyeleriydi. Korkunç hikâyelerdi bunlar. Darağacında sallanan suçlular, kalas üzerinde gözleri bağlı yürüyüp denize atılanlar, korkunç fırtınalar, Dry Tortugas ve Amerika’nın Karayip Denizi’ne komşu topraklarındaki vahşi yerler ve serüvenler. Hikâyelerde anlattığı cinayetler kadar kullandığı kaba dil o bizim saf ve temiz köylüleri dehşete düşürüyordu…(…)

  ‘Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam / Yo-ho-ho ve bir şişe rom. / İç, gerisini halleder şeytan / Yo-ho-ho ve bir şişe rom.’ İlk başlarda ‘ölü adamın sandığı’nın yukarıda, Kaptan’ın odasında duran büyük sandığın bir benzeri olduğunu düşünüyordum ve bu düşünce tek bacaklı denizciyle birlikte rüyalarıma girmişti.”

  Dünyanın önemli gotik yazarlarından Robert Louis Stevenson’un herkes tarafından bilinen ünlü “klasik” romanı Define Adası da “Oğlak Klasikleri” arasında.

  Yazar:Robert Louis Stevenson
  Yayınevi:Oğlak Yayıncılık
  Sayfa Sayısı:248
  Etiket Fiyatı:13,00 YTL
  Basım Tarihi:Temmuz 2002

 3. Ziyaretçi
  çokk güzel olmuş çok beğendim hem kısa hem öz gerçek ten çok başarılı performans olarak yaptım öretmenim çok beğendi çokkkk teşekkürler
 4. Ziyaretçi
  çok yardımcı oladu saolun

 5. Ziyaretçi
  çok güzel olmuş saolun

 6. Ziyaretçi
  18.yüzyılın ikinci yarısı okyanusların korsan kaynadığını uzak adaların inanılmaz maceralara sahne olduğu bir dönemdi

 7. Ziyaretçi
  dostum güzel olmuş ama kitabı okuyan biri olarak daha detaylı olabileceğini düşünüyorum bir çok önemli şey es geçilmiş

+ Yorum Gönder


define adası özeti,  define adası kitap özeti kısa,  define adası kısa özeti,  define adası özeti kısa,  define adası kitap özeti,  define adası kitabının kısaca özeti