+ Yorum Gönder
1. Sayfa 1234 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Savaşta silah niçin önemlidir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Savaşta silah niçin önemlidir?
  savaşta silah niçin önemlidir? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Güçlü silahları olan kazanırda ondan..
 3. Ziyaretçi
  Personel silahları
  Biyolojik silahlar
  Kimyasal silahlar
  Nükleer silahlar
  Roket ve füzeler
  Ağır silahlar
  Hava silahları
  Deniz silahları

  Doğu ülkelerinde bulunan barutun, Ortadoğu ve Avrupa'ya geçmesiyle ateşli silahlarda da önemli gelişmeler oldu. Suriye'den Bizans'a geçen bir ateşli silah şaşkınlıkla karşılandı. Çok eskiden beri Asya'da Türkler ve Çinliler tarafından kullanılan barut sonradan roket, top ve tüfek gibi silahlarda kullanılmaya başlandı. Selçuklu ve Osmanlılar döneminde bu tür silahlarda büyük gelişmeler kaydedildi. Kosova Meydan Muharebesi'nde ve özellikle Fatih Sultan Mehmed Han tarafından, İstanbul'un fethinde toptan büyük ölçüde faydalanıldı. Yavuz Sultan Selim Han zamanında, tüfek orduda yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı. Top namlularına ilk yivi veren de Yavuz Sultan Selim Han'dır. O zamanlar top tekniği Avrupalılardan çok üstündü.
  Zamanla büyük değişikliğe uğrayan ateşli silahlar, tabanca, tüfek, bombaatar, top, obüs, havan gibi çeşitli adlar altında, değişik vasıflara sahip birçok çeşitlere ayrıldı. Bunların her birinin kullanılma gayesine göre özellikleri vardır. Ayrıca bunların makineli, yarı otomatik tipleri gelişti.
  Güdümlü mermiler, deniz hedeflerine karşı kullanılan torpidolar, çeşitli tipteki bombalar, roketler ve mayınlar da ateşli silahlar grubuna dahil edilebilir. Kara, deniz ve hava birliklerince kullanılan bu silahların bazısı saldırı, bazısı savunma, bazısı da hem saldırı hem de savunma gayesi güder. Mesela uçaklarda saldırı için kullanılan makineli tüfek, top, roket, güdümlü mermi ve çeşitli bombalar bulunabildiği gibi uçaklara karşı savunmada kullanılan güdümlü uçaksavar silahları da vardır. Yine zırhlı bir savaş aracı olan tankta kullanılan makineli tüfek, top, roket, alev makineleri, sis ve gaz makineleri yanında tanklara karşı kullanılan tanksavar topları, roketleri, bombaları, füzeleri bu silahların değişik gayelerde kullanılmasına misaldir.

  Gürz, bıçak, kılıç, mızrak, kargı, kırbaç, yay, cirit, bumerang, kalkan, zırh, mancınık, koçbaşı, hançer, balta, kama ve bunlara benzer pekçok çeşitte silah geliştirildi. Bunların savaşta en yaygın olanı kılıçtı. Meç, şimşir, gaddare, yatağan gibi çeşitleri vardı. Ateşli silahların bulunuşuna kadar yaygın olarak kullanılan diğer bir silah oktu. Mancınık, gülleleri ve büyük okları fırlatmaya yarayan bir aletten çok bir mekanizmaydı. Günümüzde hala kullanılmakta olan kasatura, tüfeğin ucuna takılan dürtücü ve kesici ateşsiz bir silahtır. Koçbaşı, ucunda demir bir koçbaşı bulunan asılı bir kirişten ibarettir. Kale kapılarını yıkmak için kullanılır.
 4. Ziyaretçi
  slah diom bn yane çnkü savaşta silah olmasssa adam geberir

 5. Ziyaretçi
  savaşta silah olmasaydı savaşı kaybederdik

 6. Ziyaretçi
  ben cesaret diyom cesareti olmayan insan silahı nasıl tutar

 7. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Savaşta silah mı önemlidir cesaret mi Munazara sesli Video

  Savaşta silah mı önemlidir cesaret mi Video izle

  Bir sınıfta bu konu hakkında munazara yapılıyor

  Savaşta silah mı önemlidir cesaret mi Video izleyin  Kaynak: http://www.alasayvan.net/video-ve-kl...#ixzz1nDttbbDD

 8. Ziyaretçi
  bence savaşta cesaretin çok önemli bir yeri var çinki cesareti olmayan bir insan silah tutamaz ve savaşa katılamaz çanakkale savaşında bizim gücümiüzün 6 katına sahip olan düşmanlar bizi yenemediler çünkü büz cesurduk ve cesurluktürkü zafere yönlendirdi

 9. Ziyaretçi
  cünkü silah olmasaydı türk ordusu kurtuluş savaşını ce birçok savaşları yenemezdi. ve gitgide gelişen teknoloji yeni yeni icatlar çıkararak dünyadaki savaşların daha kuvvetli olmasına yardım ediyorlar.

 10. Ziyaretçi
  bakın aslında ikiside önemli silah olmadan nasıl savaşırsın bu doğru buna bişe demem arkdaşalar ama cesaretdede silahı tutmak cesaret ister deyilmi ama her ikizide doğru nasıl olacak

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 1234 ... SonuncuSonuncu


savaşta silahın önemi,  savaşta silah neden önemlidir,  savaşta silah önemlidir neden,  savaşta silah önemlidir,  savaşta silahın önemi nedir,  savaşta neden silah önemlidir