+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Atatürkün Sözleri ile ilgili Kompozisyonlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürkün Sözleri ile ilgili Kompozisyonlar
  Ya atatürk ün sözleri ile ilgili kompozisyon lazımm. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Atatürkün Sözleri ile ilgili Kompozisyon örnegi


  Atatürkün Sözleri.jpg
  “Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

  “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

  “Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin.tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.”

  “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız.”

  “Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.”

  “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz.”

  “Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.”

  “Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Bu yapılmaktadır. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk musikisidir. Bir ulusun yeni değişikliğinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.”

  “Güzel sanatlara da alakanızı yeniden canlandırmak isterim. Ankara’da bir Konservatuvar ve Temsil Akademisi kurulmakta olmasını zikretmek, benim için bir hazdır. Güzel Sanatların her şubesi için Kamutay’ın göstereceği alaka ve emek, milletin insani ve medeni hayatı ve çalışkanlık veriminin artması için çok etkilidir.”

  “Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”

  “Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.”

 3. Ziyaretçi
  Cok sagol hakan abı sınıfta 1. Oldum bu sozlerı yazarak turkcem artık 100
 4. Ziyaretçi
  Atatürk'ün "Bizim gerçek müziğimiz Anadolu halkından işitilebilir" sözü ile ilgili kompozisyon yazabilmem için yardımcı olabilir misiniz?

 5. Zarafet
  Üye
  Atatürk'ün "Bizim gerçek müziğimiz Anadolu halkından işitilebilir" sözü ile ilgili kompozisyon yazabilmem için yardımcı olabilir misiniz?

  Türk müzik tarihi kendi bünyesinde kendine has ve kendi ürettiği biçimi ile genel müzik tarihi içinde yerini aldı. Türk müzik tarihi “hem Türklerin tarih boyunca müzik ile olan her türlü ilgisinin hem de Türk müzik sistemi ile bu sisteme karışan her türlü müziğin teknik gelişmelerinin incelenmesi” biçiminde tanımlanabilir.*

  Atatürk, 1930’da söylediği şu sözlerle, Anadolu’daki kültür hazinesini işaret etmiştir: “Bizim gerçek müziğimiz Anadolu halkında işitilebilir”. Anadolu toprakları devasa bir sanat atölyesidir. Sanatkar kelimesinin gerçek sahipleri yüzyıllar önce yaşamalarına rağmen, hala Anadolu’dan bütün dünyaya bir güneş gibi doğmaktadır. Ama maalesef sanatıyla değil de başka olaylarıyla gündeme gelen insanlara günümüzde sanatçı veya sanatkar denilir oldu. Sanatkar kelimesi bu kadar basit midir? “Biz hepimiz milletvekili olabiliriz, bakan olabiliriz, hatta cumhurbaşkanı olabiliriz; ama hiçbirimiz sanatkar olamayız. Böyle olunca sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür” (1930) sözleriyle Mustafa Kemal Atatürk “Sanatçı” kelimesinin gerçek sahiplerinin, toplumun en ulaşılmaz mertebesinde olduklarını, “sanatçı” nın aslında ne kadar yüce bir sıfat olduğunu belirtiyor.

 6. Ziyaretçi
  “Sanatkar, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.”

 7. Ziyaretçi
  atatürkün ilim ve fende amerikaya gidelim ahlak ve kültürde türk kalalım sözü ne demek

 8. Fatma
  Administrator
  atatürkün ilim ve fende amerikaya gidelim ahlak ve kültürde türk kalalım sözü ne demek

  İlim ve fende Amerikanın daha fazla gelişmiş ve önde olduğunu söylüyor. Ahlak ve kültür konusunda ise Türklerin daha önde ve yeterli olduğunu söylüyor.

 9. Ziyaretçi
  atatürkün geçmiş bilinmezse gelecek bilinmez geçmiş modern bir devlet kurmada en iyi örnektir sözü ile ilgili kompozisyon çok acil nolur yardım edin

+ Yorum Gönder


atatürkün sözleri ile ilgili kompozisyon,  atatürkün bir sözü ile ilgili kompozisyon,  ataturkun sozleri,  atatürkün sözleri ile ilgili kompozisyonlar,  atatürkün sözleriyle ilgili kompozisyon,  atatürk sözleri