+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Lale devri hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lale devri hakkında kısa bilgi
  Olumsuz yanlarını yayınlasanız cok guzel olacak 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  lale devri hakkında kısa bilgi


  Lâle Devri, (Osmanlı Türkçesi: لاله دورى) Osmanlı Devleti'nde, 1718 yılında Avusturya ile imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayıp, 1730 yılındaki Patrona Halil İsyanı ile sona eren dönemdir. Bu dönemin padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. Zevk ve sefâ devri olarak bilinir. Adını, o dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alır. Bu dönem gerileme dönemine dahil olmaktadır.

  Nedim, Lâle Devri'nin günlük hayatını ve İstanbul'un tasvirini aşağıdaki unutulmaz mısralarla yapmıştır:

  “ Bu sehri İstanbul kî, bî misl ü behâdir;
  Bir sengine yekpare Acem mülki fedadir.

  Bazari hüner madeni ilm ü ulemadir.
  ”


  İnce ve hassas bir ruha sahip olan Sultan III. Ahmet, sadrazam Damat İbrahim Paşa ile uyum içerisinde çalışmış, bu sırada yaşanan Lâle Devri'nde sanata, edebiyata ve toplumsal hayata özgün bir anlayış getirilmişti. Sultan III. Ahmet, Topkapı Sarayı ile Yeni Câmii'de birer kütüphane, Ayasofya'da Bâb-ı Humâyun'un karşısında Türk sanat şaheserlerinden sayılan Sultan Üçüncü Ahmet Çeşmesi ve İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak amacıyla da Deryayi Sim adlı bir su bendi inşa ettirmiştir.

  Bunlardan başka Üsküdar Yeni Vâlide Câmii, Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi, İstanbul'da Yeni Postane arkasında Daarül Hadis ve Sebil, Ortaköy Camii önündeki çeşme, Üsküdar Şemsi Paşa'da Hüsrev Ağa Camii önündeki çeşme ve Çubuklu Camii yanındaki Mesire Çeşmesi gibi eserler yine bu dönemde yapılmıştır.

  Dönemin belki de en gözde eseri olan Sâdâbâd, maalesef günümüze kadar gelememiş, bize yıkıntıdan fazla bir şey kalmamıştır.

 3. Ziyaretçi
  çoık kısa diyorumm ama guzel bilgiii
 4. Ziyaretçi
  ben laleleri çoook seviyorum ben bayılıyorum

  harika özetlemişler
  süper := :(

 5. Ziyaretçi
  güzelmiş bende beğendimm

 6. Ziyaretçi
  evettttttttttttt istediğim buydu işte mükemmellllllllllllllll bunu yapan kişiye çok ama çok teşekkür ederim bayıldımmmmm süper çok teşekkürler tüm ödevlerimi bu siteden yapacam.size çok teşşekür ederim performansım 100 oldu.70 aldığım not sizin sayenizde 100 e kadar yükseldi.teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrr.

 7. Ziyaretçi
  laleleri çok seviyorum ama alerjim var

 8. Ziyaretçi
  Bravo yaaa vallaha sayenizde 50 aldım boyle delmiş lale devri

 9. Ziyaretçi
  evet gerçekten çok güzel özetlemişler ama olumsuz yönleride olsa iyi olurdu çünkü bunun dışında bilinmeyenlerde var yani olumsuz yerler içinde kısa bir yer ayırılabilirdi

+ Yorum Gönder


lale devri hakkında kısa bilgi,  lale devri hakkında bilgi,  lale devri hakkında kısaca bilgi,  lale devri kısa bilgi,  lale devri nedir kısa bilgi,  lale devri nedir kısaca bilgi