+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İngilizce anı ingilizce bir anı lazım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İngilizce anı ingilizce bir anı lazım
  ingilizce bir anı lazım. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bi Tane Buldum Ama Bilmem İşine Yararmı

  when I first saw him, he was wearing a pink shirt. it was a sunny day and all of my friends were very happy while they were playing in the garden. But i didn't want to play. I'm very curious. While the bell was ringing, my friends were running to the classroom. I waited a bit because i wanted to see him again. while he was coming out of the teacher's room, he was smiling. I was ashamed when he looked at me. He smiled and asked my name. I was very excited while I was saying my name. He was my new english teacher and it was his first day in the school.

 3. Ziyaretçi
  ya türkçesiyle birlikte bi ingilizce anı varsa acil lazm lütfen bu gece yazmamm lazım
 4. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Childhood Memory

  Have u ever had a flashback of a memory from when you were an infant? Or have u ever sat there and wished you were a little kid again? Well that happens to me all the time, and even if you don’t remember it probably has happened to you. Well I’m going to tell you about a childhood memory that I’ve had.

  I remember every Sunday I would sit there in the living room and watch football. I was only about 4 years old, and I sat there all day and watched the games. I never knew what was going on, but in someway found it fascinating. After every quarter of play I would request the score. Whoever my dad said was behind I would root for. I don’t know why , but I always liked the underdog.

  We would always order pizza and wings after the first game ended. I was a little toddler and only ate about 3 wings and a slice of pizza, that was so much I felt like my stomach was about to explode. I then had to clean up the mess me and my dad made. I would then go into the living room to watch the end of the second game. We then would always go get ice cream. I always got a chocolate milkshake, my dad got a scoop of vanilla on a sugar cone. I never could drink it all, but I tried. When we were done we would go home for the 3rd game. I made it through the first quarter, and found myself waking up on the couch with the great smell of my grandmother’s pancakes sitting on the kitchen table.

  This is one of my favorite childhood memories. Can you think of yours? Well when you get some time close your eyes and think if you had one chance to relive one memory that you have what would it be? And when you are thinking you will remember things that you never thought you would remember.


  Çocukluk Bellek

  Eğer bir bebek iken u hiç bir bellek bir flashback vardı mı? Ya da u hiç orada oturdu ve tekrar küçük bir çocuk vardı diledi var? Aslında bu benim için her zaman olur, ve don, AOT hatırlamıyor bile muhtemelen başınıza gelmiştir. Eh, AOM ben Äôve vardı bir çocukluk bellek hakkında size anlatacağım.

  Ben oturma odasında oturup ve futbol izlemek istiyorsunuz her Pazar hatırlıyorum. Ben sadece 4 yaşındaydı ve ben orada bütün gün oturdu ve oyun izledim. Ben neler olduğunu biliyordum, ama someway büyüleyici bulmadım. Oyunun her çeyrek sonra skoru isteyebilirim. Kim babam için kök olacağını arkasında olduğunu söyledi. I don, AOT neden biliyor, ama ben her zaman mazlum sevdim.

  Ilk oyun sona erdikten sonra her zaman pizza ve kanatları sipariş. Biraz yürümeye başlayan ve sadece çok midem gibi hissettim patlamak üzere idi yaklaşık 3 kanat ve bir dilim pizza yedik. Sonra ben ve babam yapılan pisliği temizlemek zorunda kaldı. Sonra ikinci oyunun sonuna izlemek için oturma odasına gitmek istiyorum. Biz o zaman dondurma almaya gitmek istiyorum. Ben her zaman bir çikolata milkshake var, babam bir şeker koni üzerine vanilya bir kepçe var. Ben tüm içki asla, ama denedim. İşimiz bittiğinde biz 3 oyun için eve gitmek istiyorum. Ben ilk çeyreğinde geçmeyi başardı, ve kendimi anneannem harika kokusu ile kanepede uyanma bulundu Üyesinin krep mutfak masasında oturmuş.

  Bu benim en sevdiğim çocukluk anıları biridir. Seninki düşünebiliyor musunuz? Peki sen ne olurdu olduğu anmada bir hafıza için tek bir şansın olsaydı biraz zaman gözlerinizi kapatın ve düşünün olsun? Ve düşünmeye zaman size hatırlıyorum hiç düşünmemiştim şeyleri hatırlar.


+ Yorum Gönder


ingilizce bir anı,  ingilizce anı,  ingilizce anı anlatma,  ingilizce kötü bir anı,  ingilizce bir anı anlatma,  ingilizce anı örnekleri