+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Atasözleri nasıl ortaya çıkmış, genel olarak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atasözleri nasıl ortaya çıkmış, genel olarak
  atasözleri nasıl ortaya çıkmış, genel olarak 2. Mine
  Devamlı Üye

  atasözleri çokça kullanılan yapılan şeylerden ortaya çıkmıştır mesela kaş yaparken göz çıkarmak Masumane işlenmiş bazı hatalar vardır; hani birisine iyi-lik yapayım derken zararı dokunmak, iltifat edeyim derken karşısındakini gülünç duruma sokmak, saygı göstereyim derken aşağılamak gibi. Tamamen iyi niyete bağlı bu tür ha-talar için dilimizde "kaş yaparken göz çıkarmak" denir.

  Resmî tatilin cuma günleri yapıldığı eski toplumumuz-da düğünler de bu güne rast getirilir ve perşembe akşamın-dan da gelin hanım süslenirmiş. Kuaförlerin, güzellik salon-larının, moda evlerinin bulunmadığı o zamanlarda gelini süsleyen hanımlara meşşata, kalemkâr veya yüz yazıcı, bu faaliyete de koltuk merasimi denilmiştir. Koltuk merasimi-nin hanımlara has eğlenceleri olur ve bir tür kına gecesi gibi çalınıp oynanılır, gülünüp eğlenilir imiş.

  Böyle bir koltuk merasiminde kalemkâr kadın, konağın sofasında eğlenen davetliler arasında gelini oturtmuş dizi-nin dibine ve başlamış sanatını icra etmeye. Saçlar, dudaklar, yanaklar derken sıra yüz yazmanın en nazik yerine, yani kaşlara gelmiş. Kalemkâr önce cımbızla fazla tüyleri almış, kaşı boyayıp inceltmiş ve özel kalemiyle şekil vermeye baş-lamış. Olacak bu ya, tam o sırada, ortada oynamakta olan yengelerden birinin ayağı kaymış. Kadıncık yere yuvarlan-mayayım derken kalemkârın dirseğine indirmiş tekmeyi. Elindeki sert uçlu kalem de gelin hanımın gözüne bir ok gi-bi saplanmış. Feryatlar, bağırış-çığırışlar ile düğün evi bir-den karışıvermiş. Acele hekim çağrıldıysa da nafile, gelin hanım ömrünün geri kalanını bir gözü kör yaşamış.

  O günden sonra kalemkâr bir daha hiçbir gelin yüzü yazmaya çağrılmamışve deyimde günümüze ulaşmış
 3. Ziyaretçi
  çok güzel desem yalan olur
 4. Ziyaretçi
  ya lütfen daha çok atasözünün hikayesi olsun

 5. Ziyaretçi
  iyi güzel begendim zaten tam da aradıgım şeydi.

+ Yorum Gönder


atasözleri nasıl ortaya çıkmıştır,  atasözleri nasıl oluşmuştur,  atasözleri nasıl meydana gelmiştir,  atasözleri nereden çıkmıştır,  atasözü nasıl oluşmuştur,  atasözü nasıl ortaya çıkmıştır