+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İzmirin işgaline nerede karar verilmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İzmirin işgaline nerede karar verilmiştir
  İzmirin işgaline nerede karar verilmiştir? 2. FERZAN
  Yeni Üye


  İzmir'in İşgali, I. Dünya Savaşı sonrasında Paris'te toplanan uluslararası barış konferansının kararıyla İzmir kentinin 15 Mayıs 1919'da Yunanistan tarafından işgali. 9 Eylül 1922'de Türk Ulusal Ordusunun kente girmesiyle işgal sona ermiştir.

  İzmir kenti ile birlikte Ayvalık, iki kent arasındaki sahil şeridi, Çeşme yarımadası,Selçuk ve Belkahve'ye kadar İzmir'in arka alanı da işgal edilmiştir. 1920 Nisan'ından sonra Yunan ordusu İzmir'den harekete geçerek, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Afyon'a kadar Batı Anadolu'nun büyük bir bölümünü de işgal altına almıştır.

  Türk halkının İzmir'in işgaline karşı oluşan tepkisiyle, işgalden sadece bir gün sonra, 16 Mayıs 1919’da, Urla halkı, kasabadaki askeri silâh deposunda bulunan 120 silâhı alarak, 120 kişilik bir milis kuvveti meydana getirmiş. Böylece Batı Anadolu’da ilk Kuva-yi Milliye birliği doğmuştur. Bunu, çevrede hızla başka milis kuvvetlerinin kuruluşu izlemiştir.

 3. Ziyaretçi
  3li itilaf devletleri
+ Yorum Gönder


izmirin yunanlılar tarafından işgaline nerede karar verildi,  izmirin işgaline nerede karar verilmiştir,  izmirin yunanlılar tarafından işgaline nerede karar verilmiştir,  izmirin isgaline nerede karar verildi,  izmir işgaline nerede karar verildi,  izmirin yunanlılar tarafından işgali nerede karar verildi