+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Domuz Gribi (H1N1) Normal Gripten Kötümü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Domuz Gribi (H1N1) Normal Gripten Kötümü
  Domuz Gribi (H1N1) Normal Gripten Kötümü? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Domuz Gribi (H1N1) Normal Gripten Kötümü

  Grip, influenza virüsünün solunum yoluyla insan vücuduna girmesiyle oluşan ve özellikle kış mevsiminde salgınlara yol açan bir enfeksiyon hastalığıdır.

  Grip virusunun dış yüzeyindeki antijenik yapıların özellikle A tipinin sık sık, büyük veya küçük boyutlu değişimi yüzyıllardır bulaşarak yayılmalara yol açar. Antijenik değişim, düşük düzeyde farklılık içerirse o toplumla sınırlı salgınlara yol açarken,büyük boyuttaki antijenik değişim tüm dünyaya yayılacak pandemi adı verilen salgınlara yol açabilir.

  1918 de pandemi yaparak milyonlarca kişiyi etkileyen bu virus antijenik yapısında oluşan mutasyonlarla şimdi de Meksikadan DOMUZ GRİBİ olarak yayılmaya başladı.

  Hastalığın klinik belirtileri mevsimsel gripten farklı değildir. Domuz gribi (H1N1) şu aşamada mevsimsel gripten daha ağır seyretmemektedir. Ancak hızlı yayılma özelliğine sahiptir. Mevsimsel gripten en önemli farkı toplumun büyük kesiminin daha önceden bu ve benzeri olan viruslerle karşılaşmamış olmasıdır. Bu nedenle dünya nüfusunun önemli bir kısmı hastalığa açıktır. Domuz gribi virusunun ( H1N1) öldürme hızı binde 3-5 arasındadır. Bu normal gripten daha düşük bir orandır

  1918’de meydana gelen grip salgınındaki virus bugünkü viruse çok benziyor. O virus 1950’lere kadar dolaştığı için 65 yaş üzerindeki kişilerin kısmi bağışıklık geliştirdiği kabul ediliyor.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Domuz Gribi (H1N1) Normal Gripten Kötümü


  İlk olarak Meksika'da tespit edilen ve başka ülkelere de yayılmaya başlayan domuz gribi nasıl bir hastalıktır? Yakın geçmişte yaşanan kuş gribinin psikolojik etkisi hala silinmemişken, birden bire ortaya çıkan bu salgın insanları nasıl etkileyecektir?

  Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen H1N1-A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor, şimdiye kadar sadece domuzlarda görünen bu virüsün insan üzerinde etkili olmasına ilk kez şahit olunuyor.

  Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmadığı için Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hastalığın kontrolden çıkıp geniş çaplı bir salgına dönüşebileceği endişesini taşıyor.


+ Yorum Gönder