+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İlk fermuarlı jeani kim yarattı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlk fermuarlı jeani kim yarattı
  İlk fermuarlı jeani kim yarattı?

  İlk fermuarlı jeani kim yarattı? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  İlk fermuarlı jeani kim yarattı

  Orijinal denim giyiminin mimarlarından biri olan Lee, 120. yıldönümünü kutluyor. 1889 yılında kurulan efsanevi denim markası, devamlı yaptığı yeniliklerle ismini duyurmaya devam ediyor

  1911 yılında Bib Overall’u yaratan Lee, 1913’te ise araba tamircilerinin tulumu olarak bilinen Union All adlı ürünü geliştirdi.

  1926’da Lee, jeanlere fermuar ekledi: Tasarımda çığır açan bu yenilik, bugün milyonlarca denim ürününde kullanılıyor.

  Lee, Bib Overall modelinde fermuar teknolojisini kullandıktan bir yıl sonra, yeni bir ikonik ürün yarattı: The Whizit.

  1931 yılında, Lee Rider Jacket (101J) modeli ile bir devrim yarattı; özel dikilen bu ceket, üste oturan ve ergonomik tasarımı sayesinde hareket etmeyi kolaylaştırıyordu ve hatta bir montun altına bile giyilebiliyordu.

  The Storm Rider Jacket, Lee’nin en önemli ürünlerinden biri olarak 1933’te 101J’nin kış versiyonu olarak piyasaya sürüldü. İçinde kullanılan Alaska battaniye kumaşı ve fitilli yakası gibi özellikleri sayesinde Paul Newman ve Marilyn Monroe gibi ünlü film yıldızlarının tercihi oldu.

  “Rebel Without A Cause” filminin galasında James Dean’in Lee jean giymesiyle 1955'te marka büyük sıçrama gerçekleştirdi. Denimin dönüşümü başladı: Artık sadece işçi giysisi değil, popüler kültürün bir parçasıydı.

  1963'te Avrupa pazarına giren Lee, global bir marka olmuştu. Kırk yıl sonra, Lee, Londra'nın Carnaby Caddesi’nde Avrupa’daki ilk bağımsız mağazasını açtı.

  İkonik tasarımlarıyla bir, hatta iki kitabı dolduracak kadar zengin bir tarihe sahip olan Lee’nin yenilik coşkusu bugün de devam ediyor.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  İlk fermuarlı jeani kim yaptı


  İlk kot pantolon 1850 yılında Bavyera’dan ABD’ye göçeden Levi Strauss tarafından yapıldı. Altına hücum döneminde San Francisco’ya geldiğinde yanında çadır ve branda bezi yapmak üzere getirdiği bir miktar kumaş vardı. O sırada karşısına çıkan bir madenci, normal pantolonların, madenlerde çabuk eskiyip yırtıldıklarını söyleyince, Strauss’un kafasında bir şimşek çaktı ve elindeki kalın kumaştan dayanıklı pantolonlar dikmeye karar verdi. Bu ilk blucinler, düzinesi 13.5 dolardan satışa çıkarıldı.

+ Yorum Gönder