+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Yılbaşı ve noel aynı şeyler midir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yılbaşı ve noel aynı şeyler midir
  yılbaşı ve noel aynı şeyler midir ? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Yılbaşı ve noel aynı şeyler midir

  hayır değil.noel Hz. İsa'nın doğumudur ve yılbaşından yaklaşık 1 hafta öncesidir.Yılbaşı ise herkesin bildiği gibi 1 ocaktır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Yılbaşı ve noel aynı şeyler midir


  12749045.jpg

  Kendimi bildim bileli yılbaşı bizim evde heyecan yaratır. Günler hatta haftalar öncesinden programlar yapmaya başlanır, hediye listeleri hazırlanır. Hem bahçemizdeki çam ağaçlarını ışıklandırırız, hem de eve yapay çam ağaçlarından birini koyar süsleriz. Evlendikten sonra da benim için neşe kaynağı olan bu geleneği devam ettiriyorum. Bazı tanıdıklarımız, arkadaşlarımız yılbaşı ağacı süslemesini, noel baba figürünü pek hoşnut karşılamıyorlar. Açık açık bir şey söylemeseler de noel&yılbaşı kavramlarından uzak duruyorlar ve herhangi bir programa katılmıyorlar. Bugün, Sena’nın blogunda yazdığı Bebeklerin Dini yazısını okuyunca daha da ileri gidebilenler olduğunu anladım. Allahtan bunlardan biri bana denk gelmedi.

  Evet, ülkemizde bir kavram kargaşası var. Noel ve Yılbaşı farklı iki kavram. Hristiyanlar için ikisi ayrı kutlamalardır ama nedense bizde bu ikisi birleştirilmiştir ve yılbaşı kutlamalarında Noel Figürlerine sıkça rastlanır. Noel Ağacı olarak bilinen çam ağaçlarının altına yılbaşı hediyeleri konur. Zaten 25′i sabahı hediyesini açan var mı Hristiyanlardan başka?!?

  Peki Yılbaşı mı, Noel mi? Fark eder mi?


  84854261.jpg

  Noel Baba diye bilinen şahsın Anadolu topraklarında doğduğunu, hediyeleşmenin ve ağaç süslemenin pagan kültürlerinden kalma olduğunu biliyor musunuz? Sadece onlar, sadece biz diye bir şey yok. Onlar peygamberlerinin doğumunu kutluyorlar, ben iyi dileklerle, yeni başlangıçlarla yeni yılı karşılıyorum. Ne fark eder? Kime ne? Ölümsüzlüğün simgesi olarak bilinen, yapraklarını dökmeyen çam ağacımı tamamen kendi zevkime göre süsleyerek altına hediyelerimi yerleştiriyorum. Paketler açıldığında insanların yüzlerinde gördüğüm ifade benim için paha biçilmez. Ne var bunda?

  Neden böyle bir tepki veriyorum söyleyeyim. Ben, yılın bu zamanını dini öğelerden uzak değerlendiriyorum. İnandığım veya inanmadığım için katılmıyorum bu geleneğe. Etrafınıza bakın, herkes mutludur, heyecanlıdır, şehirler ışıl ışıldır. Çocuklar yerlerinde duramazlar, okullarda çekilişler yaparlar, iş yerleri biraz nefes alır yorucu Aralık ayının sonunda. Elbette tüketim toplumu olmanın, Batı’ya ayak uydurma çabalarının da izlerini görmüyor değiliz ama ben kendim için yapıyorum. Bunda kötü olan bir şey var mı? Hristiyan olmadım ki kutladığım için veya daha az müslüman. Ya da Ramazan Bayramı’nda dinin gereklerini yerine getirince daha fazla müslüman olmuyorum. Ben bunlara inanmıyorum. Ben iyiliğe inanırım. İyi insan ol, çalma, yalan söyleme, kötülük düşünme. Benim dinim İYİ İNSAN OLMAK.

+ Yorum Gönder