+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Yılbaşı vazgeçilmezi "tombala oyunu" ne zamandan beri bir gelenek olarak oynanıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yılbaşı vazgeçilmezi "tombala oyunu" ne zamandan beri bir gelenek olarak oynanıyor
  yılbaşı vazgeçilmezi "tombala oyunu" ne zamandan beri bir gelenek olarak oynanıyor? 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Yılbaşı vazgeçilmezi "tombala oyunu" ne zamandan beri bir gelenek olarak oynanıyor


  Yılbaşı vazgeçilmezi "tombala oyunu" ne zamandan beri bir gelenek olarak oynanıyortahminen italyan kökenli oyun. italyanca tombare düşmek, tombola takla atmakmış. Oyun İtalya'nın güneyindeki çoğu şehirde eldeki kazancı yükselterek hayır yapmak ya da gelir elde etme amaçlı olarak çıkmıştır.1600 lü yıllarda,yayıldığı kabul edilmektedir.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Yılbaşı vazgeçilmezi "tombala oyunu" ne zamandan beri bir gelenek  20.yy başlarında rus devrimi sırasında; çıkan savaşta mağlub olan taraf olan çarlık askerleri, üst düzey subaylar, aristokrat tabaka ve zengin ruslar gemilerle göçmen olarak istanbul'a geldiler.1930 yılına kadar dünyanın dört bir yanına dağılmış bu grup bizde "beyaz ruslar" olarak anılıyor.

  tombala ile ilgileri de şu; pek çok yeni alışkanlık, tabir ve terimin beraberinde ahlaki yoksunluğu da istanbul yaşamına aşılayan rus kadınları özellikle; istanbul kahvehanelerinde, küçük pastanelerde bu oyunu başlatmış ve halkı alıştırmışlar.hatta o denli bir alışkanlığa dönüşmüş ki; bir ara milli afet olarak görülmüş.çünkü boş zaman israfı ve erkek tembelliğine sebep olmuş oyun.o zamanın üniversite öğrencileri tarafından (buraya dikkat buyrun) yüzlerce üyesi olan, "tombalayla mücadele derneği" kurulmuş

  oyun o günden bugüne, faydasız ama, mücadeleyle ancak; evlere kadar indirgenebilmiş bir rus hatırası olarak kalmış.

+ Yorum Gönder