+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin evrim ile iglili bir görüşü var mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin evrim ile iglili bir görüşü var mıdır
  Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin evrim ile iglili bir görüşü var mıdır? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin evrim ile iglili bir görüşü var mıdır


  Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı'nın pek çok yerinde, Peygamber Efendimiz'in müjdelediği Hz. Mehdi'nin yakında geleceğini haber vermiş ve Mehdiyet hakkında hadislerde geçen konulara açıklık getirmiştir. Mehdi'nin ve talebelerinin geleceğiyle ilgili Üstad'ın ifadelerinden biri şöyledir: "Ta ahir zamanda, hayatın geniş dairesinde asıl sahipleri, yani Hz. Mehdi ve şakirtleri (talebeleri), Cenab-ı Hakk'ın izniyle gelir, o daireyi genişletir ve o tohumlar sünbüllenir."

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin evrim ile iglili bir görüşü var mıdıydir
  bedizzamansaidnursi1.jpg
  Said Nursî[2][3] veya nüfus kaydında geçen hâliyle Said . 5 Ocak - 12 Mart 1878[5] Nurs (Kepirli) Köyü, Hizan, Bitlis, Vilâyet-î Bitlis, Osmanlı İmparatorluğu - ö. 23 Mart 1960, Şanlıurfa, Türkiye Cumhuriyeti) Kürt İslam âlimi ve tefsir yazarı Risale-i Nur Külliyatı'nın yazarı ve Nur Cemaati'nin ilk lideri olarak ünlüdür. Yaşadığı dönemde hocaları olan bazı islam alimleri tarafından 15 yaşındayken verilen ve zamanın güzelliği anlamına gelen Bedî ûz-Zamân lâkabı zamanla ismiyle birlikte anılmıştır.

  Van'da Medresetü’z-Zehra isimli bir okul kurma fikrini gerçekleştirebilmek için 1907 yılında İstanbul'a geldi.[14] Daha sonra İttihat ve Terakki Cemiyetiyle irtibata geçmek için Selanik'e gitti. Said Nursî, 31 Mart İsyanı sonrasında tutuklandı, yargılandı ve suçsuz bulunarak serbest bırakıldı. 1916'da Osmanlı-Rus savaşı sırasında esir düştü, bir yıl Rusya'da esir kamplarında kaldıktan sonra kaçarak ülkeye döndü.

  1923 yılı başlarında, Mustafa Kemal'in ricası üzerine Ankara'ya giderek kendisiyle görüştü ve bir süre Ankara'da ikamet etti. Daha sonra Van'a yerleşti. Şeyh Said'e isyan etmemesini telkin etmesine rağmen [17] Şeyh Said İsyanı sonrasında takibe alındı ve Barla'ya sürgün edildi. 1925 ile 1952 yılları arasında çeşitli sürgün ve hapis cezaları dolayısıyla Burdur, Isparta, Kastamonu ve Emirdağ'da kaldı. Kitaplarından dolayı yargılandığı dönemlerde aylarca Eskişehir, Denizli, Afyon hapishanelerinde tutuklu kaldı ancak beraat etti.

  23 Mart 1960'da Şanlıurfa’da vefat etti. Urfa'daki Halil-ur Rahman Dergahı'na defnedildi. Ancak 12 Temmuz 1960'da 27 Mayıs Darbesi hükümetinin emriyle mezarı yıktırıldı ve bilinmeyen bir yere nakledildi. [

+ Yorum Gönder