+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Almanya'daki öğrenimim sırasında çalışabilir miyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Almanya'daki öğrenimim sırasında çalışabilir miyim
  Almanya'daki öğrenimim sırasında çalışabilir miyim? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Almanya'daki öğrenimim sırasında çalışabilir miyim


  Evet. Yılda 180 yarım gün, veya 90 tam gün çalışmanıza izin verilmektedir.
  Öğrenci olarak ayda ortalama 300-500 EURO kazanabilirsiniz.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Almanya'daki öğrenimim sırasında çalışabilir mi  Almanca bilgim olmadan Almanya'ya gidebilir miyim ve yüksek öğrenimime başlamadan önce orada Almanca dil eğitimi alabilir miyim?

  Evet, Almanya’ya Almanca bilginiz olmadan gidebilirsiniz ve Yüksek öğrenime başlamadan önce Almanca dil kursu alabilirsiniz. Bu durumda, Almanya vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için Dil Kursu Kaydıyla birlikte Yüksek Öğrenim Şartlı/Ön Kabul Belgesi de ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu şartlı kabul belgesini bir uzman desteği almadan edinmeniz kolay değildir. Firmamız, bu konuda size gerekli desteği sağlayacaktır.

  2. Alman Üniversiteleri, kesin kabulünüz için 400-800 saatlik bir Almanca bilgisi istemektedirler. Bu neden böyledir?

  Alman Üniversitelerinde, genellikle, Almanca Dil Eğitimine yeni başlayan öğrenciler için dil eğitimi/kursu bulunmamaktadır. Diğer birçok AB ülkesinde olduğu gibi Alman Üniversiteleri, yabancı öğrencilerin üniversitede eğitim alabilecek kadar Almanca bilgisine sahip olduklarını varsayar ve buna göre öğrenciye kesin/şartsız kabul verirler. Yani, eğer Almanca bilginiz olduğunu (DSH veya TestDaF sınav sonucu ile) belgeleyemezseniz Üniversiteler genelde başvurunuzu kabul etmezler (şartsız/kesin kabul vermezler). Vize alabilmeniz için herhangi bir Alman Devlet Üniversitesinin şartsız/kesin kabul belgesi veya en azından şartlı/ön kabul belgesi ibraz etmeniz gerekmektedir.

  Yeterli Almanca bilgisine sahip değilseniz Almanya'da Alman Devlet Üniversitelerince akredite edilmiş özel dil okullarında Almanca öğrenilebilir ve buna göre Dil Eğitimi vizesine başvurabilirsiniz.

  Almanya'ya gitmeden önce, en azından temel Almanca bilgisi edinmenizi önemle tavsiye ederiz.

  Branş eğitiminden önce her yabancı öğrencinin Almanca (DSH veya TestDaF) Dil Sınavlarından geçmesi ve yüksek öğrenim hakkı elde edebilmek için bu sınavların birinden başarılı olması gerekmektedir.

  3. Almanca (DSH) Dil Sınavına Türkiye'de de girebilir miyim?

  Hayır, bu sınav sadece Almanya'daki üniversiteler ve yetkili kurumlar tarafından yapılır. Ancak üniversiteler KDS, GDS, ZOP, KMK II sertifikalarını da kabul edebilmektedir. Bu sertifikaların dışında TestDaF sınavı da kabul görebilmektedir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız: http://www.testdaf.de/).

  4. Almanya'daki öğrenimim sırasında çalışabilir miyim?

  Evet. Yılda 180 yarım gün, veya 90 tam gün çalışmanıza izin verilmektedir.
  Öğrenci olarak ayda ortalama 300-500 EURO kazanabilirsiniz.

  5. Yüksek öğrenimi bitirdikten sonra Almanya'da kalabilir miyim?

  Prensip olarak öğreniminiz sona erdiğinde oturma izniniz de sona erer. Fakat, mezuniyetiniz sonrasında bir yıl içerisinde bir iş bulabilirseniz, bu iş yerine bağlı olarak bir oturma izni almanız mümkün olabilmektedir.

  6. Türkiye'deki bölümümden farklı bir bölümde öğrenim görebilir miyim?

  Teorikte genel kural olarak şu geçerlidir: “Eğitiminize Türkiye'de kazandığınız veya bitirdiğiniz bölümde devam etmek zorundasınız”. Ancak, vize aşamasından sonra Almanya’ya vardığınızda ön kabul / kesin kabul almış olduğunuz Üniversitenizin şartlarına göre bölüm değişikliği yapabilirsiniz.

  7. Almanya'da yüksek lisans yapabilir miyim?

  Evet, Türkiye'de herhangi bir Üniversiteden Lisans diplomanızı aldıysanız, ortalama 2 yıl süren Master (Yüksek Lisans) programlarına müracaat edebilirsiniz.

  Yüksek Lisans eğitiminizi mezun olduğunuz bölümde ya da yakın bir bölümde yapabilirsiniz. Yüksek lisans programları bilgi geliştirme; uzmanlaşma programlarıdır. Buna göre, okumak istediğiniz bölüme ait temel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte, Türkiye'de olduğu gibi bir giriş sınavı (ALES vb) yoktur. Lisans diplomanız giriş için yeterlidir. Almanya’da hem İngilizce hem de Almanca dilinde sunulan 1000’e yakın Yüksek Lisans programı mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için ITEBS Şubeleri ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.


  8. Yüksek lisans programında bölümümü değiştirebilir miyim?

  Bu mümkün olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki Yüksek Lisans Programı, Lisans Programının bir devamı olarak düşünülür. Bölüm değişikliği durumlarında, Lisans düzeyinde görülmesi gereken bazı temel dersler Yüksek Lisans derslerinden önce Bilimsel Hazırlık Dönemi adı altında sunulabilmektedir. Bu durum yüksek lisans eğitiminizin 1-2 dönem uzamasına sebep olabilmektedir.

  9. Yüksek Lisans Eğitimi için burs alabilir miyim?

  Yüksek Lisans öğrencileri için DAAD ve Türk Eğitim Vakfı (TEV), ortak bir burs programı oluşturmuştur. Bu burs programıyla ilgilenenler TEV'den bilgi alabilirler ve TEV'e başvuruda bulunabilirler. Bununla birlikte, Avrupa’da Yüksek Öğrenim Bursları konusunda ITEBS Şubeleriyle irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.


  10. Burs başvurum için Almanca dil seviye belgesini nereden alabilirim?

  Yılda 3 kez Goethe Enstitüsü tarafından yapılan dil sınavına katılarak (ücretli), veya DAAD okutmanlarından birine başvurarak bu tür bir belge alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bizimle irtibata geçiniz.


  11. Almanya'daki yüksek öğrenim ücretleri (yıllık harç miktarları) ne kadardır?

  Almanya'da genel anlamda öğrenim ücreti yoktur, ama lisans düzeyinde öğrenim için burs da verilmemektedir. Hemen her üniversitede dönem başına ortalama 500 Euro harç ödemeniz gerekmektedir. Diğer yaşam giderleri için (kira, sağlık sigortası, yiyecek, kitap vs.) bulunulan şehre göre değişmekle birlikte ayda yaklaşık 450 - 850 EURO bütçe oluşturmak gerekbilir.

  2. Almanya'da yüksek öğrenim ne kadar sürer?

  Lisan eğitimi (Bachelor Derecesi) eğitim göreceğiniz fakülteye göre 3-4 yıl, Yüksek Lisans (Master) eğitimi ise ortalama 2 yıl sürmektedir. Doktora eğitimi, bölüme göre değişmekle birlikte 3 ila 4 yıl sürebilmektedir.

  13. Türk üniversitesindeki yüksek öğrenimim (üniversite diplomam) Almanya'da kabul edilir mi?

  Genelde aşağıdaki uygulamalar geçerlidir:

  Türkiye'de 11 yılda lise mezunu olan öğrenciler, Almanya’da yüksek öğrenime başlamadan önce, bir yıllık temel hazırlık eğitimi (Studienkolleg) okumak zorundadırlar. Türkiye’de üniversite öncesinde 12 yıl eğitim almış olan öğrenciler (4 Yıllık liselerden mezun olanlar veya 1 Yıl Dil hazırlık eğitimi almış olan öğrenciler) eğer meslek liselerinden mezun değillerse, Alamanya’da 1 yıllık temel hazırlık eğitiminden (Studienkolleg) muaf tutulabilirler. Buna göre, Almanca yeterlilik sınavını verdikten hemen sonra lisans eğitimlerine başlayabilirler.

  Türkiye'de iki yıl yüksek öğrenim görenler (ön-lisans diplomasına sahip meslek yüksek okulu mezunları), Almanca Dil Sınavından (DSH veya TestDaF) başarılı olduktan sonra, doğrudan doğruya yüksek öğrenime başlayabilirler (Türkiye’de almış oldukları bazı dersleri saydırarak lisans tamamlama yapabilirler).


  İki yıldan fazla yüksek öğrenim görenler, üniversite tarafından uygun bir yarıyıla yerleştirilir. Öğrencinin hangi yarıyıla yerleştirileceği, transkript ile (not dökümleriyle) belgelenmesi gereken Türkiye'deki yüksek öğrenim başarısına göre belirlenir.


  14. Almanya'daki diplomam Türkiye'de kabul edilir mi?

  Evet, genel anlamda herhangi bir sorun çıkmaz. Denkliklerin tanınmasında Türkiye’de Yüksek Öğretim Kurulu / YÖK yetkilidir. Almanya'da alınan “master” ya da "diplom" belgesi Türkiye'de yüksek lisans diploması olarak kabul edilir. Almanya'daki doktora eğitimi de, Türkiye'deki "doktor" unvanına eşdeğerdir. Ancak, Almanya'da üniversite eğitimine başlamadan önce, her ihtimale karşı, kabul aldığınız üniversitenin YÖK denkliğini sorgulamanızı tavsiye ederiz. ITEBS olarak biz sadece YÖK Denkliği olan üniversitelere yönlendirme yapmaktayız.

  15. Üniversite ile "Fachhochschule" (Uygulamalı Üniversite) arasındaki fark nedir?

  Bu tür Alman Üniversiteleri daha çok kuramsal/piyasaya dönük eğitim müfredatına sahip olmalarına rağmen akademik kariyer için de temel oluşturabilmektedirler. Buna göre, Fachhochschule'ler daha çok uygulamaya yönelik eğitim verirler ve öğrencilerin öğrenimden önce ya da öğrenim sırasında üniversiteyle ilişkili kurumlarda staj yapması (teorikte öğrendiklerini pratikte uygulamaya geçirmesi) gerekir. "Fachhochschule" eğitimi alan öğrencilerin, öğrenim sonrasında herhangi bir endüstri ya da sanayi alanında çalışacakları düşünülür. Bu eğitim sistemi, ağırlıklı olarak mühendislik dallarını kapsar. Bu eğitim sisteminde uygulamalı eğitim veriliyor olsa da mezun olan öğrenciler, doğrudan doğruya master ve/veya doktora öğrenimine başlayabilirler.


  16. Alman Büyükelçiliğine vize başvurusu için hangi belgeler gerekmektedir?

  Öğrenci adayı vizesi: Öncelikle 3 aylık Almanya giriş vizesi verilir.

  Bu Vizenin Amacı: Üniversitelerle bağlantı kurup yerinde bilgi alarak kesin kayıt/ön kayıt işlemlerini başlatabilmektir. Bu vize ile Almanya’da 90 günden fazla kalınamamaktadır. Bu 3 aylık süre içinde bir Alman üniversitesine kesin/şartsız veya ön/şartlı kayıtlı olunabilmesi halinde Türkiye’ye geri dönülerek genel öğrenci vizesi alınması söz konusu olabilmektedir.

  Bu Vize İçin Gerekli Temel Belgeler:
  Lise Diploması ve Üniversite Sonuç ve 4 Yıllık Üniversite Kazandı Belgesi
  Garantörlik Belgesi
  Geçerli bir pasaport
  3 adet fotoğraf

  Vize dosyası iki nüsha olarak düzenlenmelidir. Öğrencinin vize görüşmesinde konsolosluk yetkilisini sadece üniversite araştırması yapmak üzere Almanya’ya gitmek istediği konusunda ikna edebilmesi gerekmektedir. Elinde, Dil Okulu kaydı ve şartlı/şartsız üniversite kabulü olmayan öğrencilerin vize alma ihtimalleri düşüktür. Daha ayrıntılı bilgi için ITEBS şubeleriyle irtibata geçiniz.


  Genel Öğrenci Vizesi: Bu vize, öncelikle 3 aylık verilir ve Almanya’ya gittikten sonra Almanya’daki yerel yabancılar bürosu tarafından yüksek öğrenim bitene dek 1-2 yıllık sürelerle uzatılabilir.
  Dil Okulu Kaydı ve/veya Bir Alman Üniversitesinden Şartlı/Ön Kabul Belgesi veya Şartsız/Kesin Kabul Belgesi
  Lise Diploması ve Üniversite Sonuç ve 4 Yıllık Üniversite Kazandı Belgesi
  Garantörlük Belgesi
  Geçerli bir pasaport
  3 adet fotoğraf

  Vize dosyası iki nüsha olarak düzenlenmelidir. Ayrıntılı bilgi için ITEBS şubeleriyle irtibata geçiniz. Özellikle, Dil Eğitimi Vizesine başvurmadan önce istenilen belgeler ve başvuru prosedürleri hakkında bizimle mutlaka görüşüp bilgi alınız.

  17. Garantörlük Belgesi Nedir?

  Garantörlük belgesi, öğrencinin Almanya'da bulunduğu süre içerisinde masraflarını karşılamayı taahhüt eden bir kişi tarafından verilen bir belgedir. Kısaca “Garantör”, Almanya'dan herhangi bir kişi, Türkiye'den ise Anne veya Baba olabilir. Garantörlük Belgesine, diğer bir alternatif ise Bloke hesaptır. Bunun belli bir prosedürü vardır ve Almanya'daki Deutsche Bank'da açılması gerekmektedir. Bloke hesap açtırmadan önce bizimle irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.


  Garantör eğer Türkiye'de Anne-Baba olacaksa Alman Büyükelçiliğine noterden tasdikli bir belge ibraz edilir ve bu belgeyi destekleyen gelir evrakları sunulur. Taahhütname örneği için bizimle irtibata geçiniz.

  Eğer, Garantörlük Evrakı Almanya'da bir akraba veya tanıdık tarafından alınacaksa Almanya’daki yabancılar bürosundan parasal garanti belgesinin özel form dilekçesi alınmalıdır ve bu Belge Alman Büyükelçiliğine (veya Türkiye’deki konsolosluğuna) sunulmalıdır.

  18. Almanya'da doktora yapabilmek için hangi yol izlenir?

  Almanya'da doktora yapabilmeniz için bir Türk üniversitesinden Yüksek Lisans Diploması ile mezun olmanız gerekmektedir. Ayrıca yeterli derecede (400-800 saat) Almanca dil bilgisine sahip olmanız ya da doktora çalışması başlangıcında veya sürecinde yüksek düzey dil sınavını (DSH Sınavını) kazanmanız gerekmektedir. Öncelikle Almanya'da doktora yapacağınız konuda uzman olan ve doktora çalışmalarınız sırasında danışacağınız bir profesör seçmelisiniz (bu konuda ITEBS Almanya Ofisimiz aracılığıyla size hizmet sunabilmekteyiz). Bu profesöre yazı ile başvurarak onayını aldıktan sonra Üniversite bünyesindeki 'Akademisches Auslandsamt' (Yabancı Öğrenciler İçin Akademik İşlemler Bürosu) ile resmi işlemlere (Başvuru, Almanca dil bilgisi vb.) başlamanız gerekmektedir.

  Almanya'da Türkiye'deki gibi doktora dersi olmadığından ve tezinizi hazırlarken tek başınıza olacağınızdan, danışmak için seçeceğiniz bu profesör sizin için çok önemlidir. Doktora çalışması için toplam süre takriben 3 yıl olup, kesin olarak belirlenmiş bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Şayet doktora çalışmasını Türkiye'de bitirmeye karar verirseniz, mutlaka Türkiye'deki doktora giriş sınavını verip, ders programını tamamlamanız ve yeterlik sınavında başarılı olmanız gerekmektedir. Doktora konusunda ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz.

  19. Almanya'daki yüksek öğrenimim sırasında nerede ikamet edebilirim?

  Kalınabilecek hem resmi hem de özel öğrenci yurtları bulunmaktadır. (Yurtlara yerleşebilmek için bazen bir süre beklemeniz gerekebilir.) Kiralar 200-350 EURO arasındadır. Odalar genelde tek kişiliktir. Mutfak, banyo ve WC ortak kullanılır. Çoğu öğrenci ortak oturma (öğrenci) evlerinde kalırlar. Buna göre, birkaç öğrenci bir daire kiralayıp birlikte otururlar. Böyle bir öğrenci evinde yurt fiyatlarında bir oda bulunabilir. Kendinize ait bir daire de kiralayabilirsiniz ama biraz pahalıya mal olabilir (300-600 EURO). Ortak oturulan bir yerde ya da yurtta, diğer öğrencilerle daha kolay sosyal ilişkiler kurabilirsiniz.

  20. Almanya'daki bir üniversitede yüksek öğrenim yapabilmek için hangi yol izlenir?

  İlk önce hangi bölümde ve hangi üniversitede eğitim göreceğinize karar vermeniz gerekir (ya da birden çok üniversiteye başvuruda bulunabilirsiniz, bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur).

  İnternet aracılığıyla Alman üniversitelerinin adreslerini bulabilirsiniz. Her üniversitenin koşulları ayrı olabileceğinden, üniversitelere tek tek başvurmak gerekmektedir. Bu işlemlerin olumlu sonuçlanması için iyi bir dil bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, iyi bir zaman planlaması ve başvuru süreçleriyle ilgili mali bir bütçe oluşturulması gerekir.

  ITEBS olarak biz, bu tür uzmanlık gerektiren prosedürlerle zaman ve para kaybınızın olmaması ve sonucun olumlu sonuçlanması için cüzi ücretler karşılığında sunmuş olduğumuz hizmetlerden faydalanmanızı tavsiye ederiz. ITEBS Almanya Ofisi, 16 yıllık tecrübe ve bilgi birikimine sahip olmakla birlikte UNI ASSIST onaylıdır ve Yüksek Öğrenim Ön-Kabulünüzü garanti edebilmektedir.

  21. Almanya’da hangi mezuniyet dereceleri vardır?

  Alman üniversitelerinde yeni kurulan ve yaygınlaşmakta olan İngilizce-Almanca yüksek öğrenim programlarında aşağıdaki dereceler verilmektedir:

  Undergraduate (B.Sc.): Lisans Diplomasına denktir

  Graduate (M.A./M.Sc.): Yüksek Lisans Diplomasına denktir

  Post-graduate (Ph.D.): Doktoraya denktir

  22. Tıp Mezunlarının / Doktorların uzmanlık eğitimi

  Almanya Federal Cumhuriyetinde doktorluk mesleğini icra edebilmek için Federal Doktorlar Yönetmeliğinin 10. maddesine göre izin alınması gerekmektedir. Bu izin, ilke olarak bir yabancı doktorun sadece ileri eğitim ve uzmanlık eğitimi çerçevesinde bağımsız çalışmamak kaydıyla doktorluk faaliyetinde bulunabilmesi için öngörülmüştür. Bu bağlamda ileri eğitim (Fortbildung) ve uzmanlık eğitimi (Facharztausbildung) arasındaki farka değinmek gerekir.

  Uzmanlık eğitiminin amacı, mesleki eğitimlerini tamamladıktan sonra doktorlara yetkili doktorların önderliğinde çeşitli doktorluk alanlarında yeni gelen bilgileri iletmektir. Bu eğitim birkaç yıl süren mesleki faaliyet sonucunda gerçekleşmekte olup, bir Tabip Odasının huzurunda verilecek bir uzman doktorluk sınavıyla sona ermektedir.

  Kalkınmakta olan bir ülkenin (OECD/DAC´ın kalkınma yardımı komisyonu tarafından ülkemiz de bu şekilde tanımlanmaktadır) doktoruna mesleki icraatta bulunmak için izin verilebilmesinin ön koşulu ise mesleki öğrenimini tamamladıktan sonra ülkesinde en az üç yıllık bir mesleki tecrübeye sahip olduğunu kanıtlamasıdır. Bunun dışında başvuru sahibinin ülkesinin en yüksek sağlık makamından alacağı ve Almanya Federal Cumhuriyetinde doktorluk eğitiminin özellikle arzu edildiğinin açıklandığı bir belgeyi ibraz etmesi gerekmektedir. Bu belgede nedenler de bildirilmek suretiyle hangi uzmanlık dalında eğitim yapılmasının istendiğinin yer alması gerekmektedir.

  Uzmanlık eğitiminin aksine ileri eğitimle, daha iyi bir mesleki nitelik kazanılması veya ülkenin deneyimlerinden yararlanılması amacıyla kural olarak bir yıllık bir mesleki çalışma kastedilmektedir. İleri eğitim amacıyla çalışma izni verilmesi için doktor olarak üç yıllık bir mesleki faaliyetin yanı sıra, ülkesinin hükümetinden alacağı ve Almanya Federal Cumhuriyetindeki ikametin yararlı olduğunu ve doktorun ülkesine geri döneceğini teyit eden resmi bir talebin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi sadece ileri eğitim amacıyla Almanya Federal Cumhuriyetinde ikamet etmek istediği ve Dünya Sağlık Teşkilatının (WHO) veya Avrupa Konseyinin burs programları çerçevesinde veya Almanya Federal Cumhuriyetinin bütçesindeki kaynaklarla teşvik edilen burs programları çerçevesinde Federal Doktorlar Yönetmeliğinin geçerlik alanı içinde ileri eğitim görmek istediği takdirde bu koşullardan feragat edilebilir. İhtisas konusunda ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz.


+ Yorum Gönder