+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Almanya'da yüksek lisans yapabilir miyim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Almanya'da yüksek lisans yapabilir miyim
  Almanya'da yüksek lisans yapabilir miyim? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Almanya'da yüksek lisans yapabilir miyim


  Evet, Türkiye'de herhangi bir Üniversiteden Lisans diplomanızı aldıysanız, ortalama 2 yıl süren Master (Yüksek Lisans) programlarına müracaat edebilirsiniz.

  Yüksek Lisans eğitiminizi mezun olduğunuz bölümde ya da yakın bir bölümde yapabilirsiniz. Yüksek lisans programları bilgi geliştirme; uzmanlaşma programlarıdır. Buna göre, okumak istediğiniz bölüme ait temel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte, Türkiye'de olduğu gibi bir giriş sınavı (ALES vb) yoktur. Lisans diplomanız giriş için yeterlidir. Almanya’da hem İngilizce hem de Almanca dilinde sunulan 1000’e yakın Yüksek Lisans programı mevcuttur. Ayrıntılı bilgi için ITEBS Şubeleri ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Almanya'da yüksek lisans yapılabilrmi?


  Almanya'da Yüksek Lisansa Kabul  ddddddc.gif
  ECTS sistemine göre ayrıca Türkiye'de alınan kredi sayısı Avrupa düzeyinde denk görülecek seviyede olmalı. 4 yıllık mezunların Almanya'da lisans üstü bir programa kabul edilişinin nedeni Almanya'da lisans süresinin 3 yıla düşerek kredi sayısının da buna paralel olarak Türkiye'de 4 yılda alınan krediye denk gelmesidir. Kredisi, belirlenen seviyeden biraz daha düşük yada ders içeriği uyumsuz olan adayların 1 yıl fark okuyarak istenen krediyi tamamlaması istenir. Yada alternatif olarak master statüsünde kabul edilir ancak master öğrenimine paralel olarak alttan (lisans düzeyinden) fark dersleri almak suretiyle ilk 2 sömestr içerisinde kredinin tamamlanması beklenir.

+ Yorum Gönder