+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Almanya'da doktora yapabilmek için hangi yol izlenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Almanya'da doktora yapabilmek için hangi yol izlenir
  Almanya'da doktora yapabilmek için hangi yol izlenir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Almanya'da doktora yapabilmek için hangi yol izlenir

  Almanya'da doktora yapabilmeniz için bir Türk üniversitesinden Yüksek Lisans Diploması ile mezun olmanız gerekmektedir. Ayrıca yeterli derecede (400-800 saat) Almanca dil bilgisine sahip olmanız ya da doktora çalışması başlangıcında veya sürecinde yüksek düzey dil sınavını (DSH Sınavını) kazanmanız gerekmektedir. Öncelikle Almanya'da doktora yapacağınız konuda uzman olan ve doktora çalışmalarınız sırasında danışacağınız bir profesör seçmelisiniz (bu konuda ITEBS Almanya Ofisimiz aracılığıyla size hizmet sunabilmekteyiz). Bu profesöre yazı ile başvurarak onayını aldıktan sonra Üniversite bünyesindeki 'Akademisches Auslandsamt' (Yabancı Öğrenciler İçin Akademik İşlemler Bürosu) ile resmi işlemlere (Başvuru, Almanca dil bilgisi vb.) başlamanız gerekmektedir.

  Almanya'da Türkiye'deki gibi doktora dersi olmadığından ve tezinizi hazırlarken tek başınıza olacağınızdan, danışmak için seçeceğiniz bu profesör sizin için çok önemlidir. Doktora çalışması için toplam süre takriben 3 yıl olup, kesin olarak belirlenmiş bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Şayet doktora çalışmasını Türkiye'de bitirmeye karar verirseniz, mutlaka Türkiye'deki doktora giriş sınavını verip, ders programını tamamlamanız ve yeterlik sınavında başarılı olmanız gerekmektedir. Doktora konusunda ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Almanya'da doktora yapabilmek için hangi yol izlenir


  Geçerli bir Master diplomasına sahip olmanız gerekir. Mezun olunan Üniversite çok önemli bir kabul kriteri değildir.
  Daha sonra, danışman bir Profesör bulmak ve gerekli belgeleri hazırlayıp, yazışmaları yapmak ve ilk görüşmeye hazırlanmak gerekir. Kabul alındıktan sonra, resmi kayıtlı öğrenci olmak en fazla birkaç gün zaman alır.
  Almanya’da Türkiye’deki gibi Doktora dersi olmadığından ve tezinizi hazırlarken tek başınıza olacağınızdan, danışman olarak seçeceğiniz Profesör sizin için çok önemlidir.
  Doktora çalışması için toplam süre takriben 3 yıl olup, kesin olarak belirlenmiş bir zaman dilimi bulunmamaktadır.
  Master için geçerli bir “Lisans” diploması, Doktora için de “Master” diplomasına sahip olmak gerekir. Doktora öğrencilerinin, kendilerine bir konuda tez vermesi ve bu tezin hazırlık safhasında Danışmanlık yapması için bir “Danışman Hoca” (Doktorvater-Doktormutter) bulmaları gerekir. Diğer işlemler gerekli yazışmaları yapmak ve resmi prosedürleri yerine getirmekten ibarettir. Bu şartları yerine getirdikten sonra Doktora öğrenciliğine kabul edilirsiniz.

+ Yorum Gönder