+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Türkiye'de çocukların mülteci statüsü belirleme usullerine erişimi nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiye'de çocukların mülteci statüsü belirleme usullerine erişimi nasıldır
  Türkiye'de çocukların mülteci statüsü belirleme usullerine erişimi nasıldır? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Türkiye'de çocukların mülteci statüsü belirleme usullerine erişimi nasıldır

  Mevzuatta mülteci tanımlamasında yaş sınırlaması olmadığı gibi, yetişkin ya da çocuk olma gibi bir ayrım da yapılmamıştır. Yetişkinlere uygulanan prosedürün aynısı çocuklar için de geçerlidir. Ailelerinin refakatindeki çocukların statüsü, ebeveynlerinin statüsüne bağlıdır. Çocuk, ebeveynlerinden ikisi ya da birisiyle birlikte gelmişse mültecilik durumu ebeveynine bağlı olarak değerlendirilmektedir. Ebeveyni ile birlikte olan çocukla görüşme yapılmamakta, çocuğun durumu ayrıca incelenmemektedir. Anne ya da babasının mültecilik talebi kabul edildiğinde çocuk da otomatik olarak mültecilik statüsünü kazanmaktadır.

  Refakatçisiz gelen çocukların ise dilekçe ve beyanları bulunduğu yerin ilgili makamları tarafından alınmakta ve görüşmeleri yapılarak dosyaları oluşturulmaktadır. Çocuğun mültecilik statüsünü kazanması için hiçbir belge aranmamaktadır. Çocuğun yanında hiçbir refakatçisi yoksa, çocuğun başvurusu tek başına bağımsız olarak alınmakta ve değerlendirilmektedir. Ancak bu çocuklarda öncelikle aile birleşmesi yoluna başvurulmaktadır. Çocuğun durumu ve güvenliği buna olanak tanımıyorsa koruma altına alınarak başvurusu bağımsız olarak değerlendirilir. Bu çocuklar yaşına uygun bir şekilde ve gerekli olması halinde bir psikolog ve avukatın yardımı ile mülakata alınmalıdır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Türkiye'de çocukların mülteci statüsü belirleme usullerine erişimi


  Çocuk Haklari Sözlesmesi'ni 14 Eylül 1990 tarihinde imzalamistir (Sözlesme 1995 tarihinde yürürlüge girmistir).
  Çocuklarin Silahli Çatismalara Dahil olmalari Konusundaki Ihtiyari Protokolü ve Çocuklarin Satin alinmalari, Çocuk Fuhusu ve Pornografisi Konusundaki Ihtiyari Protokolü 8 Eylül 2000 tarihinde imzalamistir

+ Yorum Gönder