+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Çocuklar için riskli olan işler hangileridir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çocuklar için riskli olan işler hangileridir
  çocuklar için riskli olan işler hangileridir ? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  çocuklar için riskli olan işler hangileridir


  Çocuklar erişkinlerin bulundukları işlerde erişkinlerle aynı tehlikelere maruz kalırlar. Ancak erişkinleri etkileyen işyeri tehlikeleri çocukları daha çok etkiler. Örneğin ağır yük taşımak gelişmekte olan vücuda kalıcı zarar verebilir ve çocuklar kimyasal ve radyolojik tehlikelere maruz kalmaya daha yatkındırlar. Ayrıca hastalıklara daha az dayanıklıdırlar. Psikolojik ve fiziksel istismar bakımından erişkinlere göre daha büyük psikolojik zararlar görürler. Bu yüzden çocuklar açısından iş yeri tehlikeleri kavramı çocukluk çağının gelişim özelliklerini de kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Çocuklar için riskli olan işlere aşağıdakiler örnek olarak verilebilir .

  ◦Tarım alanında özellikle modern makine ve kimyasal madde kullanımına dayanan işler ( Şeker kamışı kesen çocuklar),
  ◦Cam eşya üretimi,inşaat ve halı dokumacılığı gibi tehlikeli sanayi ve meslekler( Halı dokuyan,cam süs eşyaları endüstrisinde çalışan çocuklar )
  ◦Fiziksel,ruhsal ve cinsel tacize uğrayarak uzun saatler boyunca ağır işler yaparak çalıştıkları ev işleri( hizmetçi kız çocukları)
  ◦Çöp toplayarak ,satıcılık ve fahişelik yaparak sokaklarda çalışanlar,( atık toplayan çocuklar)

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  çocuklar için riskli olan işler hangileridir  Gazetelerde, televizyonlarda sıklıkla 40-45 yaşında çocuk doğuran ünlülerin haberlerini okuyoruz. Hatta ellili yaşlarda çocuk sahibi olmuş çiftlerin fotoğraflarına bakarak mutlu oluyoruz. Anlatmaya değer, gülümseten hikayeler. Ama bu mucize çocuk için, hangi aşamalardan geçildiğini, hangi risklerin alındığını, ne kadar hayal kırıklıkları yaşandığını biliyor muyuz acaba?

+ Yorum Gönder