+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Satrançta gambitler ne işe yarar, gambitlerden nasıl yararlanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Satrançta gambitler ne işe yarar, gambitlerden nasıl yararlanılır
  Satrançta gambitler ne işe yarar, gambitlerden nasıl yararlanılır? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Satrançta gambitler ne işe yarar, gambitlerden nasıl yararlanılır  Gambitler açılışta gelişim üstünlüğünü veya merkezi ele geçirmek için yapılan er veya taş fedalarıdır. Gambiti kabul eden taraf ya bu eri almak ve korumak için zaman kaybedecektir veya merkez kontrolünde geri kalacaktır. Artık bu eksikliklerden yararlanmak oyuncunun maharetine bağlıdır.

  Örneğin Şah Gambiti`ndeİ 1.e4 e5 2.f4 exf4 3.Af3`ten sonra Beyaz 4.d4 sürebilir. Siyah f4 erini korumazsa merkezi terk etmiş olmasının karşılığında hiçbir şey elde edememiş olur. Bu sebepten Siyah g5 oynamalı ama o zaman da Şah kanadını zayıflamış olduğu da çok açıktır.

  Bir başka gambit olan Kuzey Gambiti; 1.e4 e5 2.d4 exd4 3.c3 dxc3 4.Fc4 cxb2 5.Fxb2 ise hızlı gelişime yöneliktir. Beyaz gelişmiş aletleri sayesinde Siyahın gelişimsizliğinden yararlanarak atak yapmaya çalışır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Satrançta gambitler ne işe yarar, gambitlerden nasıl yararlanılır  Gambitler açılışta gelişim üstünlüğünü veya merkezi ele geçirmek için yapılan er veya taş fedalarıdır. Gambiti kabul eden taraf ya bu eri almak ve korumak için zaman kaybedecektir veya merkez kontrolünde geri kalacaktır. Artık bu eksikliklerden yararlanmak oyuncunun maharetine bağlıdır. Örneğin Şah Gambiti'ndeİ 1.e4 e5 2.f4 exf4 3.Af3'ten sonra Beyaz 4.d4 sürebilir. Siyah f4 erini korumazsa merkezi terk etmiş olmasının karşılığında hiçbir şey elde edememiş olur. Bu sebepten Siyah g5 oynamalı ama o zaman da Şah kanadını zayıflamış olduğu da çok açıktır. Bir başka gambit olan Kuzey Gambiti; 1.e4 e5 2.d4 exd4 3.c3 dxc3 4.Fc4 cxb2 5.Fxb2 ise hızlı gelişime yöneliktir. Beyaz gelişmiş aletleri sayesinde Siyahın gelişimsizliğinden yararlanarak atak yapmaya çalışır.

+ Yorum Gönder