+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Gümüşlü ürünler neden anti bakteriyeldir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gümüşlü ürünler neden anti bakteriyeldir
  Gümüşlü ürünler neden anti bakteriyeldir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Gümüşlü ürünler neden anti bakteriyeldir


  Gümüşün antibakteriyel özellik sağladığı mekanizma şöyle çalışmaktadır ; gümüş metali yaydığı gümüş iyonları üzerinde mevcut elektrik yükü ile bakteri ve mikropların hücre zarlarını yırtar, bunu bir nevi elektrik çarpması gibi düşünülebilir. Gümüş iyonları bu mikroorganizmalar ile reaksiyona girer. Bu reaksiyon sonucu DNA ve RNA yapısının solunumunu engeller ve sarmalının açılmasına sağlar. Böylece bakteri ve mikropları imha etmiş olur.

  Elektrik iletkenliği nemli ortamlarda daha etkili olduğu için özellikle kış aylarında, çorabımızı giymeden önce, temiz ayağa nemlendirici sürülmesini tavsiye ediyoruz.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Gümüşlü ürünler neden anti bakteriyeldir  Hijyene olan hassasiyetin ticari anlamda suistimalinde şimdilerde moda bir tabir var ; “Gümüş iyonları ile dezenfeksiyon” bunun cilası da “Nano teknoloji”. Pazarlama, “bu içerikli ürünümüzü kullanırsanız hastalık size uğramaz” algısı üzerine kurulu. Gümüş iyonuyla ameliyathanelerden teninize kadar her yüzeyi bakteri, virüs, küf, mantardan dezenfekte ederiz diyorlar.

  Oysa ki gümüş iyonu içeren ürünler küf, mantar ve mayalar üzerinde kesinlikle etkisizdir. Kimi ürün titanyum dioksit içerikli kimi peroksit. Her iki madde de kanserojen ve yasaklı. Bazı firmalar ise nano teknoloji yalanıyla basit bir elektrolizle üretildiği ders kitaplarımızda bile yüz yıldır okutulan colloidal gümüşü kullanarak ayrı bir aldatmaca içerisindeler. Canlılarda ağır metal birikimi ve kansere neden olan colloidal gümüş, çağın dezenfektanı gibi pazarlanmakta.

+ Yorum Gönder