+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Kuşum ishal oldu, nasıl bir tedavi uygulamalıyım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuşum ishal oldu, nasıl bir tedavi uygulamalıyım
  Kuşum ishal oldu, nasıl bir tedavi uygulamalıyım ? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Kuşum ishal oldu, nasıl bir tedavi uygulamalıyım
  Öncelikle muhabbet kuşunuzun ishal olduğundan emin olmalısınız. Muhabbet kuşları çok fazla yeşillik yediklerinde dışkılarının rengi çok açık yeşil olabiliyor fakat bu ishal oldukları anlamına gelmez.

  Muhabbet kuşları ishal olduklarında dışkılarının neredeyse tamamı sudan oluşur. Kafes zemini sanki kuşunuz banyo yapmış gibi su içinde olur.

  Bu durumda olan bir muhabbet kuşuna ilk müdahale olarak muz, dal darı, haşlanmış patates veya haşlanmış pirinç suyu verebilirsiniz. Daha sonra veterinerine gitmelisiniz.

  İshal durumlarında evcil hayvan mağazalarında satılan ishal ilaçlarından kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Mutlaka veterinere gitmelisiniz, veterinerin tavsiye ettiği bir ilacı kullanmalısınız.

  İshal tedavisinde kullanılan bazı ilaç isimleri: Blotic, neoterramycin + vitamin
 3. Ziyaretçi
  benim kuşum hastalandı çok ağlıyorum ne yapmalıyım lütfen yazın
 4. IŞILAY
  Devamlı Üye
  Hastalığının belirtilerini sölerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz ancak veteriner hekime götürmeniz en doğru ve kuşunuz sağlığı açısından en iyi sonucu elde etmenizi sağlar.

 5. Ziyaretçi
  muhabbet kuşum ishal olmuş poposuna yapışıyor yeşillik türü şeyler yemedi üşütmedide dışkısı dışında hiçbir belirti yok bizimle oynuyor gayet neşeli ve hareketli avidiare aldım geçermi lütfen yardım edin.

 6. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Forumlarda verdiğiniz ilacı herkes tavsiye etmiş ayrıca muhabbet kuşu ve ishal konusunda bilgilerde buldum umarım işinize yarar.
  Muhabbet kuşları yaşamlarının değişik dönemlerinde ishal olurlar.

  Muhabbet kuşlarında,papağanlarda ishal,kanarya ishal,jako ishal sebep ve tedavileri,kullanılan ilaçlar ortak özellik göstermektedir.

  Muhabbet kuşlarında ishallerin bazıları tedavi edilebilir ama bazıları tedavi edilemeyebilir, muhabbet kuşlarında ishal en büyük oranda ölüm sebepleri arasındadır.

  Özellikle muhabbet kuşları uygun oda ısısında bulunmalı ve hava akımına maruz kalmaması gerekmektedir.

  Muhabbet kuşları dışkı ve idrarı aynı anda yapma eğilimindedirler.İdrarın rengi süt renginde ve muhallebi kıvamına yakındır,koyu renkli dışkı idrarın etrafında bulunmaktadır,gerçek ishallerde muhabbet kuşlarında dışkı siyah bölgeleri dağılır normal durumlarda dağılmaz.
  Mikrobik ve gıdaya bağlı olmak üzere iki türlüdür. Mikrobik olmayan ishalde diyet uygulanır; Mama, yumurta verilmez sade ince yem ve yulaf verilir. Mamalıkta sürekli haşlanmış patates bulundurulmalı ve kaybettiği su kaybı için marulun kart yapraklarından veya ıspanak çok az olarak verilmelidir.

  Mikrobik ishalde, kuşun pisliği tahlilinde çıkan sonuca göre ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bazı ishal ilaçları ise şunlardır: sulfamazettin, koksidin, niflodin.

  İshali önlemenin en önemli yöntemi, kafes/kümes ekipmanlarının temizliği,temiz su kullanımı , temiz mama ve yem kullanımı ile mümkündür. Haspır ve benzeri tohumlar elenmeli,temiz kuru bir yerde muhafaza edilmeli ,zaman zaman koklanıp kokusunun normal olup olmadığı tespit edilmelidir.

  Küf kokusu olan tohumlar asla kullanılmamalıdır.

 7. Fatma
  Administrator
  Kuşum ishal ve dışkısı poposunun etrafındaki tüylere yapışıyor avidiare isimli ishal ilacını kullanıyorum ek olarak başka ne yapmam gerek dışkıyı nasıl gecirebilirim
  İshal durumlarında evcil hayvan mağazalarında satılan ishal ilaçlarından kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Mutlaka veterinere gitmelisiniz, veterinerin tavsiye ettiği bir ilacı kullanmalısınız.
  İshal tedavisinde kullanılan bazı ilaç isimleri: Blotic, neoterramycin + vitamin

 8. Ziyaretçi
  Muhabbet kusum hasta isal olmus tuylerini kabartiyo ve surekli uyuyo napmaliyim lutfen yazin

 9. Fatma
  Administrator
  Muhabbet kusum hasta isal olmus tuylerini kabartiyo ve surekli uyuyo napmaliyim lutfen yazin
  Özelikle sıcakta kalmışsa hastalanmıştır. Veterinere götürmenizi öneririm.

 10. Ziyaretçi
  Muhabbet kuşum 50- 60 günlük ben alalı 2 hafta oldu basta uyum saglamadan önce ishaldi bize alisinca düzeldi simdi tekrar ishal oldu tuylerini kabartip sürekli uyuyor. Arada kendini temizlemeye de calısıyor. Veterinere gittik genta missilin insanlarda Göz damlasi olarak kullandığımız dan başladık. Suyuna 5damla damlattik. Ilkini ağzına damlatmamizi söyledi. Ayrica sicak ortam yarattik .Şimdi tuylerini çok kabartmiyor. Ama hala ishal ve uyuyor. Patates haşladim yemliginin tekine koydum digerinde yemi var. Yediğini hala görmedim. Yapabilecegimiz baska ne var bilmiyorum. Çok mu aceleciyim ilaç ne zaman etkiler merak ediyorum. ACD13 sıvı vitamin alıp baslasak faydasi olur mu ? Başka tavsiyeniz varsa sevinirim.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


muhabbet kuşu ishali nasıl geçer,  muhabbet kuşu ishal tedavisi,  kuşların ishali nasıl geçer,  muhabbet kuşu ishal nasıl geçer,  kuşum ishal oldu,  kuşun ishali nasıl geçer