+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Mustafa Ağa Medresesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mustafa Ağa Medresesi Hakkında Bilgi
  Lütfen yardım edin hiç bir bilgi bulamadım :( 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Görevli : Osman DERTLİ
  Adres : Cihangir Mh Sıraselviler Cd No:129 TAKSİM
  Hakkında :
  TARİHİ :
  Taksim Hastanesi karşısında bulunan cami, sirkeci Mustafa Ağa ve hanımı Hatice Hatun tarafından 18. yüz yılda yaptırılmıştır.
  Vakıfların kayıtlarında 1962 yılına kadar harap bir eser olduğu bildirilen ve kadro harici kalan ve ihyası mümkün değilse yıktırılıp satılması uygundur şeklindeki kararı alınan cami, 1963 yılında mahalle sakinleri tarafından dernek kurularak harabe olan camii yeniden onarılmaya başlanmış ve ibadete açılmıştır.
  MİMARİ YAPISI :
  Ahşap olarak yapılmış olan caminin tek şerefeli minaresi tuğladandır. 357m2 arsa üzerine inşa edilmiş olan cami taş, betonarme yapıdır. Kubbesiz çatı kaplamalıdır. Ahşap olan minber ve kürsü de betondan üzeri çini kaplama olarak yapılmıştır.

  MÜŞTEMİLATI :
  Caminin giriş kısmındaki minarenin gövdesinde tarihi bir kitabe bulunmaktadır. Cami onarılması sırasında arka ve sol tarafta bulunan kabirler caminin ön cephesinde bulunan Sirkeci Mustafa Ağa ve ailesinin yanına toplanmıştır.
  Caminin yanında bulunan Hatice Hatun Vakfıyesine ait odalar, cami hizmeti gören görevlilere tahsis edilmiştir.
  Bir İmam Hatibin görev yaptığı caminin görevli lojmanı, bayanla mahsus namaz kılma yeri, abdest alma yeri ve tuvaletler mevcuttur.
 3. Ziyaretçi
  yunanistandaki hakkında bilgi verirmisiniz
+ Yorum Gönder


mustafa ağa medresesi yunanistan,  mustafa ağa medresesi yunanistan vikipedi,  mustafa ağa medresesi vikipedi,  Mustafa Ağa Medresesi,  yunanistan mustafa ağa medresesi,  mustafa ağa medresesi hakkında bilgi