+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Atatürk inkilapları ve ilkelerı ile ilgili kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk inkilapları ve ilkelerı ile ilgili kompozisyon
  Atatürk inkilapları ve ilkelerı ile ilgili kompozisyon örneği lazım 2. @BDULL@H
  Yeni Üye

  Atatürk inkilapları ve ilkelerı ile ilgili kompozisyon


  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürkün ilkeleri sayfası – Bu sayfamızda Atatürkün ilkeleri nelerdir ve Atatürk inkılapları hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.. Buyrun:

  Atatürk İlkeleri, çağdaşlaşma yönünü belirleyen ve Atatürk İnkılaplarına temel teşkil eden fikir ve düşüncelerdir. Atatürkçü Düşünce Sistemi içinde birbirine bağlı bir bütün oluşturan Atatürk İlke ve İnkılapları, Türkiye’yi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştirabilmek için bilimsel düşünceyi esas alan aklın ve mantığın çizdiği yollardır. Bu nedenle Atatürk İlke ve İnkılaplarının felsefesinde yapıcılık, en doğruya, faydalıya yöneliş yatar.

  Atatürk İlkeleri, başlangıcından itibaren Türk İnkılabı içinden doğmuş ve onun uygulamalarına yön vermiştir. Atatürkçülük konularını araştıran bilim adamları bu ilkeleri Temel İlkeler ve Bütünleyici İlkeler olarak iki başlıkta toplarlar.  Bu ilkeler, Atatürk’ün devlet anlayışına hakim olan milli devlet, tam bağımsızlık, milli egemenlik ve çağdaşlaşma (medenileşme) hedefinden kaynaklanmaktadır.

  Atatürk İlkeleri, önce dönemin tek partisi olan Cumhuriyet Halk Fırkası’nın program ilkeleri olarak benimsenmiştir. 1937’de çıkarılan bir kanunla 1924 Anayasası’na eklenen ilkeler, bu uygulama ile hukuken Türk milletine mâl edilmiştir.

  •Cünhuriyetçilik ilkesi
  •Milliyetçilik ilkesi
  •Devletçilik ilkesi
  •Halkçılık ilkesi
  •Laiklik ilkesi
  •Devrimcilik ilkesi
  Bunlardan başka birde bütünleyici ilkeleri vardır buyrun bütünleyici ilkeleri:
  Milli bağımsızlık
  Milli birlik, beraberlik ve ülke bütünlüğü
  Yurtta sulh, cihanda sulh
  Çağdaşlık
  İnsan ve İnsanlık sevgisi
  Akılcılık, bilimcilik, gerçekçilik
 3. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için
 4. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için


 5. Ziyaretçi
  atatürk düşünce sistemi ile ilgili kompozisyon yazar mısınız

 6. Zarafet
  Üye
  atatürk düşünce sistemi ile ilgili kompozisyon yazar mısınız

  Atatürkçülük, Türk milletinin aklın ve bilimin yol göstericiliğinde ileri bir toplum olarak en kısa sürede çağdaş uygarlık düzeyine erişmesini, milletler ailesinin bağımsız, eşit ve şerefli bir üyesi olarak demokratik ve lâik kurallar içinde mutlu bir yaşam sürmesini amaçlayan, ilkeleri Türk toplumunun gereksinim ve isteklerinden doğmuş çağdaş bir düşünceyi simgeler.

  Bu düşünce sistemine Atatürkçülük, Kemalizm, Atatürkizm, Atatürk Yolu, Atatürk İdeolojisi, Kemalist İdeoloji gibi çeşitli isimler verilmektedir. Ancak hangi kavram kullanılırsa kullanılsın, amaçlanan husus, Atatürk ilke ve devrimlerinin bütün halinde oluşturduğu düşünce sistemidir.Atatürkçülük, çağdaşlaşma yolunda sürekli bir atılımın, sürekli bir gelişmenin içinde olmamızı gerektirmektedir. Bize bu gelişmeyi, bu ilerlemeyi hazırlayacak ortam ise, lâik ve demokratik hukuk devleti düzenidir.Bu nedenledir ki, gelişen bir Türkiye'de bütün ilerlemeler Atatürkçü düşünce ışığında, Atatürk ilke ve devrimlerinin kendisine zemin oluşturduğu bu ortamda gerçekleşmelidir. Çünkü uygarlık yolu budur; çünkü çağdaşlaşma yolu bunu gerektirmektedir.

 7. Ziyaretçi
  Komposizyon bilgi agirlikli bunu sadelestirip yorumlarinizi katarsaniz asil komposizyon olur cok agir bir kompozisyon tarih ogretmeni bile bu kadar agir kompozisyon yazanaz lutfen sadelestirin

+ Yorum Gönder


atatürk ilkeleri ile ilgili kompozisyon,  atatürkün ilkeleri ile ilgili kompozisyon,  atatürk inkılapları ile ilgili kompozisyon,  atatürk ilke ve inkılapları ile ilgili kompozisyon,  atatürkçü düşünce sistemi kompozisyon,  atatürk ilkeleriyle ilgili kompozisyon