+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sert kemik dokusu nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sert kemik dokusu nedir
  Sert kemik dokusu nedir? Acil cevap ltfnn!! 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Sert kemik dokusu nedir

  Kemik, vücudu oluşturan dokular arasında en sert olanıdır. organizmada gerçek anlamda destek görevi yapan dokudur. Ayrıca organizmanın kalsiyum depolarıdır. kalsiyum bakımından doymuş olduklarından serttir. Sert olmalarına rağmen kıkırdak dokusundan farkları damar içermeleridir. Bu doku yapısında çeşitli tipte hücreler (osteosit, osteoblast, osteoklast) ve hücrelerarası madde (matrix) bulunmaktadır. Kemiğin enine kesiti incelendiğinde dış ve iç yüzeyleri bir zarla örtülüdür. Bunlardan dıştakine; periosteum, iç yüzeydekine; endosteum denir. Bu zarlar düzensiz sıkı bağ dokusundan yapılmışlardır. Periosteumun hemen altında dış halkasal sistem yer alır. Endosteumun hemen üstünde ise iç halkasal sistem bulunur.

  Havers sistemleri ise (osteon) iç ve dış halkasal sistemlerin arasını doldurur. Volkmann kanalları ise komşu Havers kanallarını birleştirir.

  Yetişkin bir insan iskeleti 207 kemikten oluşmaktadır.

  İnsan iskeletindeki kemikler:

  Aksiyel iskelet kemikleri
  Apendiküler iskelet kemikleri
  kemik beş bölümden oluşur

  kemik zarı
  sert kemik (beyaz kemik): Kemiğin orta kısmında yer alır. İçinde sarı kemik iliği bulunur.
  süngerimsi kemik: gözenekli bir yapısı vardır. Süngerimsi kemikte kırmızı kemik iliği bulunur.
  kırmızı kemik iliği: Süngerimsi kemikte bulunur. Görevi alyuvar üretmektir.
  sarı kemik iliği:yağ depolar

 3. Ziyaretçi
  sert kemik doku : sert kemik doku düzensiz boşluklar bulundurmaz . bu nedenle sert kemik doku kemiklerini ;en sert ,en güçlü ve en sağlam bölümünü oluşturur .
+ Yorum Gönder


sert kemik dokusu nedir,  sert kemik dokusunun görevi nedir,  sert kemik dokusu,  sert kemik dokusunun görevleri nelerdir,  sert kemik dokusunun görevi,  sert kemik dokusu nedir kısaca