+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ülkemizle ilgili deneme örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ülkemizle ilgili deneme örnekleri
  Ülkemizle ilgili deneme örnekleri ülkemi tanıtacağım bir deneme yazısı vatanını milletini seven bir forumda vardı yardım edecek elbet 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Türkiye Cumhuriyeti

  Bir Akdeniz, Karadeniz, Avrupa ve Ortadoğu ülkesi olan Türkiye'nin üç yanı denizlerle çevirilidir, kuşbakışı coğrafi görünüşü kabaca bir diktörtgeni andırır. Türkiye idare şekli demokrasi olan bir cumhuriyet'tir. Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı sebebiyle 20. yüzyıl başında yıkılmasından sonra, 1923 yılında Türk Kurtuluş Savaşı ile, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulmuştur. Üç tarafının denizlerle çevrili olması ve Batı ve Doğu kültürlerinin geçiş noktasında bulunmasından dolayı, pek çok medeniyete
  İmparatorluklar devrinin kapanıp, ulus devletler devrinin başladığı bir ortamda, yirmiden fazla etnik yapının barındığı, gelişememiş, savaş yorgunu bir ev sahipliği yapmıştır. Müslüman-köylü toplumunun, modern bir burjuva toplumuna, tek bir millete dönüştürülüp, kendi kaderlerini belirleme hakkına sahip olmasını amaçlayan radikal reformlar dizisi, devletin kuruluşundan itibaren Atatürk inkılapları olarak anılıp benimsenmekte ve halen sürdürülmektedir. Bu devrimler sayesinde Türkiye, Müslüman çoğunluğa sahip ülkeler arasında en gelişmiş ve modern ülkelerden biri haline gelmiştir.
  Başkenti Ankara, en büyük şehri İstanbul'dur.
  Türkiye Cumhuriyeti demokratik, ve laik bir hukuk devletidir. Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Parlamentosu ve İslam Konferansı Örgütü Türkiye'nin üye olduğu uluslararası örgütlerden bazılarıdır. 3 Ekim 2005 tarihinden itibaren de Avrupa Birliği'ne tam üyelik için müzakerelere başlamıştır.

 3. Ziyaretçi
  deneme ile ilgili çok kısa bir yazı yazabilirmisiniz?Nolurrrr
 4. Asel
  Bayan Üye

  Türkülerde Yaşamak (deneme)  TÜRK‘ü söyler, TÜRK‘ü anlatır türküler. Biz sussak da onlar bizi en güzel şekilde anlatır.

  Hayatımızdaki her duygunun karşılığını türkülerde buluruz: Acıyı, gamı, kederi, hüznü, mutluluğu, memleket özlemini, hasreti, neşeyi… Hepsi türkülerde saklıdır. Türküler bizim dilimizdir. Biz sussak da onlar bizi en güzel şekilde anlatır.

  Türküler samimidir, sahicidir. Yüzyıllardır türkülerle anlatılmıştır duygular. Onlar eskimez, değerini yitirmez. Hayatın tüm renkleri türkülerde saklıdır. Türkülerle seviniriz, üzülürüz, kederlenir, coşar, ağlarız. İşte hayatı “türkü tadında yaşamak” budur. Türkülerin farkına varamayanlar aslında hayatın farkına varamamışlardır. Türküler bizim en değerli hazinemizdir. Bu hazine tek başına kimsenin değil; bizimdir, hepimizindir.

  Beşikte tanışırız türkülerle. Hamurumuz türkülerle yoğrulur. Mışıl mışıl derin uykulara onun kollarında dalarız. Bizi sakinleştiren, içimize huzur veren bu tılsımlı türkülerdir. Türkülerle olan dostluğumuzun, kader birliğimizin başlangıcıdır bu. İlk türkümüzdür ninemizden duyduğumuz ninniler.


  Eledim eledim höllük eledim,
  Aynalı beşikte balam bebek beledim.
  Büyüttüm besledim asker eyledim,
  Gitti de gelmedi canan buna ne çare

  Kahramanlıklarımız efsaneleşir ve bir türküye dönüşür dilimizde. Bir kahramanlık türküsü bizim millî duygularımızı okşar. Onunla coşar, onunla Türklüğümüzün gururunu, şerefini hissederiz Şairin dediği gibi;

  “Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
  Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.”

  O Allah ki zaferi savaş alanlarında ismini zikredenlere bağışladı. Savaş alanlarında zaferi kazananların torunları, ancak türkülerde hissedebildi zaferin muştusunu.

  Bağdadın kapısın Genç Osman açtı
  Düşmanın cümlesi önünden kaçtı
  Kelle koltuğunda üç gün savaştı
  Allah Allah deyip geçer Genç Osman of of


  Memleket özlemi içimizde büyüyen bir yangındır. Biz gurbette içimizdeki bu ateşle yaşarız. Gurbetin mavi sularına yaslanan şehir manzaraları, hiçbir zaman belleğimizden silmeye yetmez memleket hayalini. Gözümüzde tüter memleketin taşı, toprağı. Ah! deriz: Bir varsam memleketime. Kavuşsam anama, babama, kardeşlerime ocağıma, toprağıma. Geçmez gurbette günler, uzadıkça uzar zaman.

  Allı turnam bizim ele varırsan
  Şeker söyle kaymak söyle bal söyle
  Gülüm gülüm, kırıldı kolum
  Tutmuyor elim, turnalar ey
  Ah gülüm gülüm turnalar ey
  Eğer bizi sual eden olursa
  Boynu bükük benzi soluk yâr söyle


  Hayatın dertleri, sıkıntıları omuzlarımıza çökmüştür. Umutsuzluk esir almıştır bizi. Bir ışık, bir tutunacak dal olsun isteriz. Bizim için yaşam dert yüküdür. Bu yükün altında ezildiğimizi hissederiz. Birisinin bizi dürtmesini “Haydi yılgınlığa kapılma sen üstesinden gelebilirsin.” demesini bekleriz. İşte bu, bizim türkümüzdür o zaman.

  Ne ağlarsın benim zülfü siyahım
  Bu da gelir bu da geçer ağlama
  Göklere erişti feryadım ahım
  Bu da gelir bu da geçer ağlama


  Annemizin sevgisine, şefkatine, sıcaklığına, tebessümüne ihtiyacımız vardır. Onun özlemini çeker, yanında, dizinin dibinde olmak isteriz. Başımızı göğsüne yaslayıp huzuru içimize çekmek isteriz. Bizi katıksız seven tek varlıktır annemiz. Bir tarhana çorbasının kokusu bile bazen onu hatırlatır bize, canım annem nerdesin dediğimizde işte bu bizim türkümüzdür o zaman.

  Ağlama yar ağlama anam
  Mavi yazma bağlama
  Mavi yazma tez solar anam
  Yüreğimi dağlama
  Elma al olanda gel anam
  Ayva nar olanda gel
  Hasta düştüm gelmedin anam
  Bari can verende gel  Düğünler neşeyi, sevinci çağrıştırır. Ancak bu neşenin, coşkunun içinde ayrılık ve bir de hüzün vardır. Gelinin son gecesidir bu ana-baba ocağında. Kardeşlerinden, annesinden babasından ayrılacak, kuş misali yuvadan uçacaktır. İşte bu da o ayrılığın türküsüdür.

  Kınayı getir anam
  Parmağın batır anam
  Bu gece misafirem
  Yanında yatır anam  Evleri evlerine benzemez; yolları yollarına; dağları dağlarına benzemez. Gurbete gelin gitmek daha da zordur. Hem ana-baba ocağından ayrılmak hem de memleketten, hasret daha da büyür, ayrılık ateşi daha da yakar insanı. İşte o zaman şu türküyü söyleriz içli içli.

  Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
  Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
  Annesinin bir tanesini hor görmesinler
  Uçan da kuşlara malum olsun
  Ben annemi özledim
  Hem annemi hem babamı
  Ben köyümü özledim  Düğün sevinçtir coşkudur dedik. Her ne kadar içinde ayrılık da olsa düğünlerde bu coşkuyu bu sevinci doyasıya yaşarız. Halaylar kurar, horonlar teperiz. Türkülerle yaşarız bu coşkuyu. Onlar neşemizin ve sevinçlerimizin türküleridir.

  Halay başı kim çeker
  Bir incecik kız çeker
  Kız yolunu şaşırmış
  İnşallah bize gider
  Halaylım yâr halaylım
  Maşrabası kalaylım  Bayramlar değerlerimizi hatırladığımız, kısmen de olsa yaşamaya ve yaşatmaya çalıştığımız müstesna günlerdir. Unuttuklarımızı hatırladığımız ve hatırlandığımız günlerdir. Gözlerimizi kapayıp geçmiş bayramları düşünürken, eski bayramların hazzını bir kere daha duyar ve koskoca bir tarihimizi; daha doğrusu kendi ruhumuzu, kendi anlamımızı ve kendi değerlerimizi bir kere daha yaşarız. Bu itibarla da bayram günlerinde âdeta gönüllerin tasalarıyla zevklerinden meydana gelen bir türküyü beraber dinler gibi oluruz. Küslük olmaz artık bu günlerde.

  Şu mübarek günde küsmek olur mu
  Uzat ellerini bayramlaşalım
  Tanrı selamını kesmek olur mu
  Uzat ellerini bayramlaşalım
  Düşmüşse içine sevda ateşi, canansız hayat olmuşsa senin için ızdırap, gece gündüz terk etmiyorsa hayali sevgilinin seni, kavuşmak senin için yaşamak olmuşsa, hele de gizli sevda çekiyor, söyleyemiyorsan aşkını, işte o zaman seni, ancak sevda türküleri anlar.


  Karadır kaşların ferman yazdırır
  Bu aşk beni diyar diyar gezdirir
  Lokman Hekim gelse yaram azdırır
  Yaramı sarmaya yâr kendi gelsin  Bir güzel söz bekleriz sevdiğimizden. Onun sevgimizi, sevdamızı anlamasını isteriz. Gözümüzün yaşı onun için akar yüreğimize doğru. Sevgiliyse umursamaz ne bizi ne de sevgimizi. Sitemimiz onadır, duyar da bizi anlar diye söyleriz türkümüzü.

  Coşkun çaylar gibi çağlamayan yâr
  Gönlünü gönlüme bağlamayan yâr
  Benim bu halime ağlamayan yâr
  Daha ağlamasın öldükten sonra  Bir haber bir mektup bekleriz sevdiğimizden. Bekleyişimiz yâr ile bizi ayıran yollar kadar uzundur. Ama bizim sabredecek gücümüz yoktur. Bir an önce gelsin isteriz yârdan bir haber bir mektup. Sevdiğimiz gelemezse de razıyızdır. Yeter ki yıkılmasın isteriz umutlarımız.

  Kara tren gelmez m’ola
  Düdüğünü çalmaz m’ola
  Gurbet ele yâr yolladım
  Mektubunu salmaz m’ola  Bizi ayakta tutan, adım atmamızı, hayata tutunmamızı sağlayan ve her şeye rağmen dayanmalısın diyen umutlarımızdır. Kaybettiğimiz her şeyin yerine yenisini koyabiliriz. Yeter ki umut olmasın kaybedilen. Yitirirsek umudumuzu, hayatın rengi solar, güzellikler yok olur gider gelmemek üzere içimizden. İçimizdeki umudu beslemeli, yeşertmeliyiz. Kendimizi güçsüz, neşesiz, yalnız daha da önemlisi tatsız tuzsuz hissettiğimizde, işte içimizdeki umudu yeşertecek türküler dinleme zamanıdır.

  Ağlama gözlerim Mevla kerimdir
  Her daim rüzigar böyle de kalmaz
  Dermansız dert olmaz sabreyle gönül
  Geçer bu ahuzar böyle de kalmaz.  Aslında türkülerimizin en güzel türküsünü: “zifiri karanlıkta ayak sesinden şiirin hasını tanıyacak kadar” şairliğinden emin olan, ancak bir köy türküsü duyduğunda şairliğinden utanan Bedri Rahmi EYÜBOĞLU şu mısralarla söylemiştir.

  Şairim; zifiri karanlıkta gelse şiirin hası, ayak seslerinden tanırım!
  Ne zaman bir köy türküsü duysam, şairliğimden utanırım…
  Ah bu türküler, türkülerimiz, ana sütü gibi candan, ana sütü gibi temiz
  Türkülerde tüter dağ dağ, yayla yayla, köyümüz köylümüz memleketimiz…
  Ah bu türküler köy türküleri,
  Dilimizin tuzu biberi…
  Memleket ahvalini onlardan sor; kitaplarda değil, türkülerde ara Yemen’i!
  Öleni, kalanı, gidip de dönmeyeni…
  Ben türkülerden aldım haberi!
  Ah bu türküler, köy türküleri;
  Mis gibi insan kokar, mis gibi toprak, hiledir hurdasız, çırılçıplak…
  Dişisi dişi, erkeği erkek!
  Kaşı kaş, gözü göz, yarası yara, bıçağı bıçak!
  Ah bu köy türküleri, karanlık kuyularda açılmış çiçekler gibi…
  Kiminin reyhasından geçilmez, kimi zehir gibi, kimi zemberek gibi…
  Ah bu türküler, köy türküleri…
  Ne düzeni belli, ne de yazanı…
  Altlarında imza yok ama, içlerinde yürek var!

  Türküler sevda kokar, türküler hasret kokar, türküler Anadolu kokar, türkülerde memleketimin hüznü, sevinci, üzüntüsü, neşesi vardır. Y.Bülent Bakiler’in dediği gibi; ” Bizim türkümüzde gurbet var artık, hasret var, yürek var, toprak var balam .” Türküler bize bizi anlatır olduğumuz gibi, katıksız samimi.

  Velhasıl aslında: TÜRK‘ü söyler, TÜRK‘ü anlatır türküler.  Tuba BENLİ
  Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

  Alıntı

+ Yorum Gönder


türkiye ile ilgili deneme yazıları,  türkiye ile ilgili deneme,  deneme ülkemizle alakalı,  ülkemizle ilgili deneme türü yazı,  memleket özlemi ile ilgili deneme,  türkülerimiz konulu deneme