+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Miladi takvim ne zaman kabul edilmiştir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Miladi takvim ne zaman kabul edilmiştir?
  Miladi takvim ne zaman kabul edilmiştir? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Miladi takvim ne zaman kabul edilmiştir


  Miladi takvim 26 Aralık 1925'te kabul edilmiştir.
  Güneş yılını esas alır. Temeli Mısırlılar'a dayanır. İyon ve Yunanlılar kanalıyla batıya aktarılmıştır. Romalılar Sezar zamanında Julyen takvimi olarak düzenlemiş ve kullanmışlardır. yeniçağda papa XII.Gregor tarafından yeniden yapılan düzenlemelerle Gregoryan takvimi olarak anılmıştır. Günümüzde ise milat takvimi denilmektedir. milat takvimi hz. İsa'nın doğuşunu (sıfır) kronolojinin başlangıcı olarak kabul eder. 1926' dan itibaren kullandığımız takvimdir. Türkiye'de 1926' dan itibaren kullanılmaya başlanmıştır

 3. Ziyaretçi
  miladi takvim kabulu teşekkurler kısa ve öz konu olmuş
 4. Ziyaretçi
  aynen 1925
  de kabul edilmiş

 5. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Miladi takvim ne zaman kabul edilmiştir  Osmanlı İmparatorluğu döneminde, önce Hicri takvim, sonra da 1 Mart'ı yılbaşı kabul eden mali takvim kullanılmıştı. Cumhuriyet'in ilanından sonra, mali 26 Kânunıevvel 1341'de (26 Aralık 1925) kabul edilen 'Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun' ve 'Günün Yirmidört Saate Taksimi Hakkında Kanun' adlı iki ayrı yasayla 1 Ocak 1926'dan başlayarak Gregoryen takvim benimsendi. Yılbaşını 1 Ocak olarak alan bu takvimin yanı sıra günü 12 saat gündüz ve 12 saat gece dilimlerine ayıran saat sistemi yerine 24 saatlik gün kabul edildi.

  Osmanlı Devleti'nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa'daki devletlerden değişik olduğundan, sosyal, ticari ve resmi ilişkileri zorlaştırıyordu. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapılsa da yetersizdi. Cumhuriyet döneminde bu sıkıntıları gidermek için çalışmalara başlandı. 26 Aralık 1925'te çıkarılan bir kanunla Hicri ve Rumi takvimlerin yerine Miladi Takvim kabul edildi ve 1 Ocak 1926'dan bu yana kullanılmaya başlandı. Bunun yanısıra güneşin batışına göre ayarlanan alaturka saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi örnek alındı. Bir gün 24 saate bölünerek günlük hayat düzenlendi.

  1926′ dan itibaren kullandığımız takvimdir. Günes yılını esas alır. Temeli Mısırlılar’a dayanır. İyon ve Yunanlılar kanalıyla Batıya aktarılmıstır. Romalılar Sezar zamanında JULYEN takvimi olarak düzenlemis ve kullanmıslardır. Yeniçağda Papa XII.Gregor tarafından yeniden yapılan düzenlemelerle GREGORYAN TAKVİMİ olarak anılmıştır. Günümüzde ise Milat takvimi denilmektedir. Milat takvimi Hz. İsa’nın doğusunu (sıfır) kronolojinin baslangıcı olarak kabul eder.Öncesine MÖ (Milattan önce), sonrasına da MS (Milattan sonra) denilmiştir.
  1 Ocak 1926 'dan itibaren Türkiye'de tamamen yürürlüğe girmiştir. (Ülkemizde 1 Mart 1926'da milâdî takvim kabul edilmiştir. Rumî takvim ise bütçe ayarlamalarında kullanılmıştır. 1983 yılında malî yılbaşının Ocak ayının birinci gününe alınmasıyla da tamamen kullanımdan kaldırılmıştır. 26 Aralık 1925 tarihinde çıkarılan bir yasayla diğer bütün takvimler yürürlükten kaldırılarak yerine, bugün kullandığımız milâdî takvim kabul edilmiştir.).
  Böylece Türkiye, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal alanlarda Avrupa devletleri ile ilişkilerini geliştirmeye ve çağdaşlaşmaya yönelik önemli bir adım atmıştır.
  Günümüzde dünya devletlerinin birçoğu bu takvimi benimsemiştir.


 6. Ziyaretçi
  kısa ve öz çok teşekkür ederim

 7. Ziyaretçi
  Miladi takvim 1925 ayında yapıldı,ama 1926'da kullanıldı.

 8. Ziyaretçi
  miladi takvim 29 aralık 1925de kabul edilmistır

+ Yorum Gönder


miladi takvim ne zaman kabul edildi,  miladi takvimin kabulü,  miladi takvim kaç yılında kabul edildi,  miladi takvim kaç yılında kabul edilmiştir,  miladi takvim ne zaman kabul edilmiştir,  miladi takvim hangi yılda kabul edilmiştir