+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları nelerdir?
  Birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları nelerdir? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları nelerdir


  Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 tane temel ve evrensel tüketici hakkı mevcuttur.
  Bunlar aşğıdaki gibidir:


  1) Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı: Barınma,ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma,haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.


  2) Sağlık Ve Güvenlik Hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.


  3) Bilgi Edinme Hakkı: Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.


  4) Eğitilme Hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.


  5) Zararların Giderilmesi Hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  6) Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve

  Doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.


  7) Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı: Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.


  8) Seçme Hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.


  9) Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir.

 3. Ziyaretçi
  birleşmiş milletler evrensel tüketici haklarını biraz daha bizim anlayacağımız şekilde anlatsanız
 4. Ziyaretçi
  EVRENSEL TÜKETİCİ HAKLARI BİLDİRGESİ 1885 tarihinde Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesini imzalamış ve uygulamaya başlamıştır. Bundan 10Yıl sonra ülkemizde 1995 tarihinde Türkiye’nin de buna benzer tüketici sorunları olduğu için Mustafa Kemal Atatürk’te bu bildirgeyi kabul etmiş ve uygulamaya başlamıştır. Ve bu bildirgede 9 tane hak vardır. Bu haklar şöyledir:
  1. Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı:
  2. Sağlık Ve Güvenlik Hakkı
  3. Bilgi Edinme Hakkı
  4. Eğitim Hakkı:
  5. Zararların Giderilmesi Hakkı:
  6. Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı
  7. Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı
  8. Seçme Hakkı
  9. Sesini Duyurma Hakkı:

 5. Ziyaretçi
  çok iyi tesekkur ederim cok işime yaradı tam istediğim gibi çok verimli buldum

 6. Ziyaretçi
  Bu Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları sayesinde ödevimi çok güzel yaptım.Teşekkür eder,saygılarımı sunarım.

 7. Ziyaretçi
  çok iyi bir şey yazmışlar

 8. Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim . Çok güzel açıklamışsınız.

 9. Ziyaretçi
  Teşekkürler ederim siz olmasanız ödevi nerden bulurdum

 10. Ziyaretçi
  çok teşekkürler kızımın ödevine destek oldunuz

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ile ilgili kompozisyon,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi nedir,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ile ilgili bir internet araştırması,  birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları bildirgesi ile ilgili bilgi