+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda 1.dünya savaşından sonra sömürgecilik nasıl değişikliğe uğramıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  1.dünya savaşından sonra sömürgecilik nasıl değişikliğe uğramıştır
  1.dünya savaşından sonra sömürgecilik nasıl değişikliğe uğramıştır? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  1.dünya savaşından sonra sömürgecilik nasıl değişikliğe uğramıştır

  Özellikle İtalya, Almanya ve Japonya’da belirgin olan sıkıntının kaynağı, savaş öncesi büyük sömürgelere sahip ve endüstrileşme yolundaki ülkelerin, Avrupa’da hammadde pazarını da ellerinde tutmak için sergiledikleri politikalardı. Aralarında Rusya, Polonya, Avusturya-Macaristan’nın da bulunduğu bu ülkeler, savaşa statülerini eşitleyebilmek ve büyük topraklar kazanmak gibi umutlarla girmişlerdi fakat sonuç umdukları gibi olmadı. Almanya’nın feodal tarım sektörü ile yarı feodal siyasal yapısı alınan yenilgide etkin rol oynamıştı. Savaş sonrası güçlü bir duygusal milliyetçiliğin ortaya çıktığı Almanya’da, Bolşevik korkusu da geleneksel yapının korunması için bir destekti.

  Savaşın galipleri arasındaki İtalya’da beklenen kazanımların olmaması ve her alandaki temelsizliklerin ortaya çıkışı ile liberal yapılanmaya olan güvensizliği arttırmıştı. Huzursuzluktan rahatsız olan toprak sahipleri, üst sınıflar ve kilise, reformlar düşünmek yerine, alt sınıfları, savaştan dönenleri ve işsizleri Bolşevik tehlikesine karşı sürükleyebilecek bir lider arıyorlardı. Bu nedenle faşizm, İtalya’nın çağdaş ve ileri bir düzeye gelmesini engelleyecek şekilde ortaya atıldı.

  Japonya’da ortaya çıkan faşist hareketin temelinde de, Çin üzerine bir himaye kurabilme hayali yatıyordu. Böylece her üç ülkede de faşizmin ortaya çıkışı için gerekli olan duygusal zemin oluşmuş oluyordu.
  Faşizme yol açan diğer bir etken, kitlelerin cehaletidir. Birinci Dünya Savaşı'yla birlikte eğitimde de büyük bir gerileme yaşanmış, pek çok eğitimli genç insan savaş alanlarında ölmüştür. Bu, toplumun genel kültür düzeyini düşürmüştür. İşte genelde faşizme destek verenler, onun adına mücadele edenler ve onun saldırgan politikalarına alet olanlar bu cahil insanlardır. Çünkü faşizmin temel fikri dayanakları olan yani ırkçılık, romantik milliyetçilik, şovenizm, hayalperestlik vs. ancak cahil insanlar tarafından geniş çapta kabul görebilecek basit söylemlere dayanır. Kendilerini her yönden çıkmazda gören bu kitleler, basit bir çözüm olarak faşist liderlere sarılmışlardır

 3. Ziyaretçi
  Başlığı 1. dünya savaşından sonra sömürgecilik nasıl değişikliğe uğramıştır? yerine Faşizmin kendimce ülkelere etkileri. yazsaydın daha uygun olurmuş. Sömürgecilikten çok faşizm ile ilgili yazı var.
 4. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Başlığı 1. dünya savaşından sonra sömürgecilik nasıl değişikliğe uğramıştır? yerine Faşizmin kendimce ülkelere etkileri. yazsaydın daha uygun olurmuş. Sömürgecilikten çok faşizm ile ilgili yazı var.
  Nette bulduğum bi cevabı yazıyorum

  Başka bir devleti himayesine girme anlayışı olarak yani manda ve himaye olarak değişmiştir


+ Yorum Gönder


1.dünya savaşından sonra sömürgecilik nasıl değişikliğe uğramıştır,  1 dunya savasindan sonra somurgecilik nasil degisiklige ugramistir,  1.dünya savaşında sömürgecilik,  1.dünya savaşı sömürgecilik,  1 dünya savaşından sonra sömürgecilik nasıl değişikliğe uğramıştır,  1. dünya savaşı ve sömürgecilik