+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İnsanın evrensel özellikleri nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsanın evrensel özellikleri nelerdir?
  insanın evrensel özellikleri nelerdir? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  İnsanın evrensel özellikleri nelerdir


  İnsan Vücudu ve Genel Özellikleri

  İnsan vücudu, çeşitli kimyasal ve fiziksel olaylarla canlılığını sürdüren sistemler ve bu sistemleri meydana getiren organ ve dokulardan oluşan canlı bir organizmadır. Vücudumuzdaki bütün organ ve sistemler bir uyum içerisinde çalışır ve insan vücudunun canlı ve sağlıklı kalması için görev yaparlar. Bütün organlar kan damarları ve sinirlerle birbirlerine bağlıdır. Bu nedenle, insan vücudunu meydana getiren organ, sistem ya da dokularda meydana gelen her hangi bir sorun bütün vücudu etkileyebilir.
  İnsan vücudunun temel yapı birimi hücredir ve yetişkin bir insanda yaklaşık olarak 100 trilyon hücre vardır. Hücreler, oluşturdukları dokuya göre farklı özellikler gösterebilirler. Doku, bitki, hayvan ve insan organlarını meydana getiren, şekil ve yapı bakımından benzer olup, aynı vazifeyi gören, birbirleriyle sıkı alakaları olan aynı kökten gelen hücreler topluluğudur. Dokular da biçimsel ve işlevsel birimler olan organları oluştururlar. Fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleri de vücudun sistemlerini meydana getirmektedir.
  Vücudumuzun sağlıklı ve olağan bir büyüme ve gelişme gösterebilmesi, vücudumuzdaki sistemler ve organlarımız görevlerini eksiksiz olarak yerine getirirlerse mümkün olabilir.

  Vücudumuzdaki Sistemler

  Hareket ve Destek Sistemi (İskelet ve Kas Sistemi)
  Sindirim Sistemi
  Dolaşım Sistemi
  Boşaltım Sistemi
  Solunum Sistemi
  Lenf Sistemi
  Üreme Sistemi
  Sinir Sistemi
  İskelet sistemi ve kaslar vücudun hareket sistemini oluşturur. İskelet sistemi, vücudu birbirine bağlayarak ayakta tutar. Kaslar da vücudun hareket etmesini sağlar. Solunum sistemi, hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijeni alıp, karbondioksit gibi zararlı gazları da vücuttan uzaklaştırmakla görevlidir. Sindirim sistemi, almış olduğumuz besin maddelerinden ihtiyacımız olanları ayıklayarak kullanılabilir halde dolaşım sistemine verir. Dolaşım sistemi de hücrelerin gereksinim duyduğu besin maddelerini ve oksijeni hücrelere taşır. Artıkları da hücrelerden alıp boşaltım sistemine ulaştırır. Boşaltım sistemi, artık ve zehirli maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmakla görevlidir.

  Vücudumuzdaki Sistemlerin Görev ve Özellikleri
  İnsan vücudundaki sistemler, fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleridir. Mükemmel bir organizma olan insan vücudunda, vücudun yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı ve yeterli seviyede devam ettirebilmesi için bütün organların sağlıklı olarak çalışması gerekir. Organların sağlıklı ve birbirleriyle uyumlu hareket etmeleri sistemlerin sağlıklı olmasını, vücudumuzdaki sistemlerin sağlıklı çalışması da bütün vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlar.

  Sindirim Sistemi: Vücuda alınan besin maddelerinin ve içeriklerinin kana ve hücrelere geçebilecek kadar küçük parçalara ayrılması işlemine sindirim, bu olayı gerçekleştiren sisteme de sindirim sistemi denir.
  Dolaşım Sistemi: Sindirilmiş besin maddelerinin ve oksijenin hücrelere ulaştırılmasını ve hücrelerde oluşan atık maddelerin ve karbondioksitin hücrelerden uzaklaştırılmasını sağlayan sisteme dolaşım sistemi denir.
  Boşaltım Sistemi: Sindirim yoluyla kana ve hücrelere ulaşan besin maddeleri enerji verici, onarıcı ve düzenleyici olarak kullanıldıktan sonra ortaya çıkan fazla su, ürik asit, madensel tuzlar ve karbondioksit gibi atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasından sorumludur.
  Sinir Sistemi: Canlıların içsel ve dışsal çevresini algılamasına yol açan, bilgi elde eden ve elde edilen bilgiyi işleyen, vücut içerisindeki hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen sistemdir.
  Solunum Sistemi: Vücut için hayati öneme sahip olan oksijen gazı ile karbondioksit gazının yer değiştirmesini sağlar. Havadaki oksijenin kana karışarak hücrelere ulaşmasından ve hücrenin faaliyetleri sonucu ortaya çıkan karbondioksit gazının da dışarıya atılmasından sorumludur.
  Lenf Sistemi: Lenf damarları ve lenf düğümlerinden meydana gelen lenf sistemi, vücudun yağ, protein ve su dengesinin sağlanması, savunma sisteminin desteklenmesi gibi görevlerde yer alır.
  Üreme Sistemi: Üreme, bir canlının neslini devam ettirmesi olayıdır. Neslin devamından sorumlu olan sisteme üreme sistemi denir. Kadın ve erkekte üreme sistemleri birbirinden farklıdır.
  İskelet Sistemi: İskelet sistemi, canlı organizmaya fiziksel olarak destek sunan, iç organların korunmasını sağlayan ve çoğunlukla minerallerdan oluşan, eklem ve bağlarla birbirine tutturulmuş, etrafı kaslarla sarılı destek yapıdır.
 3. Ziyaretçi
  anlamadım insanın evrensel özellikleri bumu yani??????????
 4. Ziyaretçi
  bilmiomki kanqa

 5. Asel
  Bayan Üye
  İnsanın evrensel özellikleri nelerdir?


  korku,acı,ağlamak ,gülmek,aşk, ve buna benzer her insanın algıladığı duygular evrenseldir

 6. Ziyaretçi
  bence ağlamak gülmaek en öneemlisi düşünmek

 7. Ziyaretçi
  asel doğru sölüyooo çok sağoll işime yaradıı

 8. Ziyaretçi
  yaa bana tüm hepsi lazım insanın evrensel özelliklerinin çokk acil yaaa :( üff hiçç bi sayfada bulamadım kısa ve öz olarak :( :.(

 9. Asel
  Bayan Üye
  İnsanın evrensel özellikleri


  Aşağıda verilen sözlerde insanın hangi evrensel özelliğine değinildiğini bularak altında verilen tabloya yazınız (Tekrar niteliğinde özellikler Tek bir satırda verilebilir).
  1. Düşünüyorum, o hâlde varım. Descartes (Dekart)
  2. Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır. Platon
  3. İnsan düşünmek, inanmak ve sevmek aygunhoca.com için dünyaya gelmiştir. Jean Jacques Rousseau (Jan Jak Ruso)
  4. Aklımda merak ve saygı uyandıran iki şey vardır. Üzerimdeki yıldız gibi parlıyan cennet ve içimdeki ahlak yasası. Immanuel Kant
  5. İnsan ancak çalıştığını kazanır. Mevlana
  6. İnsan sembolleri (dil) üreten bir varlıktır. Ernest Casirer (Örnıst Kısayrır)
  7. Kültür, insanın ürünüdür. İnsan kültür sayesinde yaşadığı çevreye uyum sağlar.
  8. İnsan, kendi yanlışlarından çok şey öğrenebilir. Sıgmund Freud (Sigmınd Froyd)  Sıra
  Nu İnsanın Evrensel Özellikleri
  1 Düşünme özgürlüğü
  2 Konuşma özgürlüğü
  3 Fikir özgürlüğü
  4 İnanç özgürlüğü
  5 Çalışma özgürlüğü
  6 Dil konuşma özgürlüğü
  7 Kültür özgürlüğü
  8 Karar özgürlüğü

 10. Ziyaretçi
  ohhh be çokkk teşekkür ederim çok rahatladım ohhh


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


insanın evrensel özellikleri,  insanın evrensel özellikleri nelerdir,  insanların evrensel özellikleri,  insanların özellikleri nelerdir,  insanın özellikleri nelerdir,  insan özellikleri nelerdir