+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Eskimo çocuklarının oyuncakları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eskimo çocuklarının oyuncakları nelerdir

  buzdan yapılmış bebekkler
  Eskimo çocuklarının oyuncakları nelerdir frmacil sayfa 2iki Eskimo çocuklarının oyuncakları nelerdir

 2. Ziyaretçi
  teşekür eeriz bize bilgi verdiğiniz için rica etsem hayvanlarınıda yazarmısızın =)
 3. Ziyaretçi
  eskimoluların canı çok sıkılıyordu güzel oyuncakları yok
 4. IŞILAY
  Devamlı Üye
  kutuptaki hayvanlar hakkında bilgi
  kutuptaki-hayvanlar.jpg
  Bütün memelilerin vücutlarının ısı derecesi 35 - 38 derece aralığındadır. Uçabilenlerde bu birkaç derece daha yüksektir. İnsan ısıya karşı çok hassastır. Hava sıcaklığı 30 derece olunca denize girer de, 5 derecede üzerine palto giyer. Oysa hayvanların giysileri yoktur. Köpekler eksi 40 derecede kutuplarda kızak çeker, buzlu sularda balıklar çırılçıplak yüzerler.

  Aslında ısıdan etkilenmek sadece insana mahsus değildir. Güneşin bulut arkasına girmesi ile havadaki iki derecelik ısı düşüşü uçan sineği zor yürür hale getirebilir. Öğlen güneşinde zıp zıp zıplayan çekirge, sabah serinliğinde hareketleri ağırlaştığından çok rahat yakalanabilir.

  Kendi vücut ısısından çok daha düşük ısı koşullarında yaşayabilmek için canlıların iki silahı vardır. Biri vücut ısılarını ayarlamaları, diğeri de kürk denilen vücut örtüleridir. Kutup bölgesinde yaşayan bir canlı, tropik bölgede yaşayana nazaran on kat daha fazla ısı meydana getirmek veya vücut örtüsü on kat daha fazla koruyucu olmak zorundadır.

  Çok soğuk iklimlerde yaşayan hayvanların yaşam nedenleri araştırılırken hep kürkleri üzerinde durulmuştur. Halbuki burada yaşayan hayvanların kürkleri ile ılıman bölgelerde yaşayan hemcinslerinin kürkleri arasında çok ciddi bir fark yoktur. Üstelik domuzlar hiç kürkleri olmamasına rağmen deri altı yağ tabakaları sayesinde vücut ısılarından 20 derece daha düşük ısı ortamlarından hiç etkilenmezler.

  Zaten dünyamızda üzeri tamamen kürkle kaplı hiçbir hayvan yoktur. Çoğunun ayak ve burun gibi kısımları görevlerini yapabilmek için açıkta bırakılmıştır. Ancak buralarda vücuda sıcak kan ileten atar damarlar kılcal damarlar vasıtası ile deriye daha yakın olan toplar damarları ısıtırlar. Bu sayede buzun üstünde yürüyen bu tür hayvanların ayakları üşümez. Ama bu da, hayvanın tüm vücudunun üşümeden bu soğuk ortamda nasıl yaşayabildiğini açıklayamaz.

  Kutuplarda, buzlu sularda yaşayan balıkların, sıfır ve sıfır altı derecedeki ortamda donmamalarının sırrının, bu balıkların derilerindeki buz kristallerinin donma derecesini düşüren bir protein olduğu tespit edilmiş, hatta genetik mühendisleri laboratuar ortamında bu proteini üreten geni yaratmayı başarmışlardır.

  Bilim insanları bu örnekten yararlanarak, meyve ağaçlarını dondan, uçak kanatlarını ve yolları buzdan kurtarabileceklerini düşündüler ama henüz geniş çaplı üretimi zor görülmektedir. Ne yazık ki, sıcak kanlı hayvanların kendilerini çok soğuk ortama nasıl adapte ettiklerinin sırrı hala tam çözülmüş değil.


 5. Ziyaretçi
  çok güzel olmuş teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldu

 6. Ziyaretçi
  çok güzel kim yaptıysa onda tşk ederim

 7. Ziyaretçi
  Alıntı Asel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eskimo çocuklarının oyuncakları nelerdir

  kardan adamlar ve kardan veya buzdan yapılan oyuncaklar.
  evcil hayvanlarıda penguen
  süper çok işime yaradı

 8. Ziyaretçi
  çok işime yaradı teşekkürler

 9. Ziyaretçi
  teşekkür ederim çoooook işime yaradı

 10. Ziyaretçi
  solun çok teşekkürler başarılar herkese

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu


eskimoların oyuncakları,  eskimo çocuğunun oyuncakları,  eskimo çocuklarının oyuncakları,  eskimoların oyuncakları nelerdir,  eskimo çocuğu oyuncakları,  eskimo oyuncakları