+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ondalık kesirlerle çıkartma işlemini günlük hangi durumlarda kullanırız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ondalık kesirlerle çıkartma işlemini günlük hangi durumlarda kullanırız
  ondalık kesirlerle çıkartma işlemini günlük hangi durumlarda kullanırız 2. Gölge Kız
  Devamlı Üye

  Ondalık Kesirlerin Hayatımızdaki Kullanım Alanları Yeri ve Önemi

  Çok büyük ve çok küçük sayılar , basamak değerleri çok olan ya da değerce çok küçük olan sayıları ifade ederken kolaylık sağlaması açısından matematiksel hesaplamalar açısından çok önemli bir buluştur.Bazı önemli sabit sayıların tanımlanmasında , detaylı hesaplamalarda , küçük kütleli ya da sonsuza yakın değerdeki mesafelerle ilgili işlemlerde vb. kolaylık sağlarlar. Şimdi çok büyük ve çok küçük sayıların kullanıldığı yerlere birkaç örnek verelim.

  1- Astronomide kullanılır.
  Gezegenlerin uzaklıklarının ifade edilmesinde , mesafelerin hesaplanmasında çok büyük ve çok küçük sayıların kullanılması işlem kolaylığı sağlar.

  2- Kimyada kullanılır.
  Atomun kütlesinin hesaplanmasında, Avagadro sayısının hesaplanmasındaçok küçük sayılar kullanılır.Kimya bilim insanları ,çok küçük kütlelerdeki maddelerle ilgili hesaplamalar yaparken işlem kolaylığı ve ifade netliği açısından çok büyük ve çok küçük sayıları kullanırlar.

  3- Fizikte kullanılır.
  Kütleler arasında çekim kuvveti , manyetik alanlar , dalga boyları , ışık hızı , enerji hesaplamaları vb. incelemelerde çok büyük ve çok küçük sayıların kullanıldığını görürüz.

  4- Matematikte kullanılır.
  Bazı önemli sabit sayılar ( e sayısı gibi ) ifade edilirken çok büyük ve çok küçük sayılar kullanılır.Eski uygarlıkların matematiksel hesaplamalarda çok büyük ve çok küçük sayıları kullandıkları görülmüştür.

  5- Mühendislikte kullanılır.
  Mühendislik hesaplamalarında , mimarlıkta , bilgisayar mühendisliğinde küçük verileri ifadesinde , detaylı hesaplama gerektiren geometrik işlemlerde vb . çok büyük ve çok küçük sayılar kullanılır.
 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Ondalıklı sayılarla çıkarma işlemi anlatılmaktadır. Bir örnek ile ondalıklı sayılarla çıkarma işleminin nasıl yapıldığı açıklanmaktadır.

  Ön Bilgiler

  Ondalık kesirler ve paydaları farklı olan kesirlerle toplama ve çıkarma işlemini yapma daha önce öğrenilmiş olmalıdır.
  Öğretim Programı İçindeki Yer
  Matematik>6. Sınıf .
  Sayılar>Ondalık Kesirler
+ Yorum Gönder


çıkarma işleminin günlük hayatımızdaki yeri,  kesirlerin günlük hayatta kullanımı,  çıkarma işleminin günlük hayatımızdaki yeri ve önemi,  çıkarma işleminin hayatımızdaki yeri,  günlük hayatımızda çıkarma işlemi,  çıkarma işleminin hayatımızdaki yeri ve önemi