+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Atatürk'ün toplumdaki yeri ve önemi nedir bununla ilgili kısa makale Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk'ün toplumdaki yeri ve önemi nedir bununla ilgili kısa makale
  Atatürkün toplumdaki yeri ve önemi nedir bununla ilgili kısa makale makaleeee kısacııık :( 2. Asel
  Bayan Üye

  Atatürk'ün toplumdaki yeri ve önemi nedir bununla ilgili kısa makale

  Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk toplumunun yüzyıllar boyu yaşadığı Anadolu topraklarını düşman tarafına geçirmemek için Anadolu’da birçok kongreler, ayaklanmalar düzenlemiştir. Savaşlar ve diplomatik mutabakatlar neticesinde Anadolu’yu Türk toplumuna yeniden kazandırmıştır. Atatürk’ün Türkler için ehemmiyetini birkaç kelimeye sığdıramayız lâkin kısaca bu sözleri söyleyebiliriz.
  Atatürkçülüğün Türk Toplumundaki önemini belirlemek için öncelikle Atatürkçülüğün iyi tanımlanması ve anlatılması gerekmektedir.
  Atatürkçülüğün Tanımı ve Önemi

  Türk Milletinin tam bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, devletin millet egemenliği esasına dayandırılması, aklın ve ilmin rehberliğinde Türk Kültürünün çağdaş uygarlık düzeyi üzerine çıkarılması amacı ile;
  Temel esasları Atatürk tarafından belirlenen devlet hayatına, fikir hayatına, ekonomik hayata ve toplumun temel müesseselerine ilişkin fikirlere ve ilkelere Atatürkçülük denir.

  Atatürkçülüğün kişi ve millet olarak benimsenmesi,tanıtılması, sevdirilmesi mevcut ve gelecekteki saptırıcı ve tutucu cereyanlara karşı korunması; Türk Devletinin Gelişmesinin, Güçlenmesinin ve Parlak geleceğinin güvencesidir.

  Atatürkçülük bir bütündür. Atatürk ilke ve inkılâpları ayrı ayrı değerlendirilemez. Onları, bir bütünü oluşturan unsurlar olarak anlamak ve değerlendirmek gerekir. Atatürk ilkelerinin ve inkılâplarının, Atatürkçülükte birbirinden daha az önemli olması diye bir şey düşünülemez.

  Atatürkçülük Türk halkının ve Türk yurdunun tabiatından, tarihinden ve ihtiyaçlarından doğmuştur. Türk milletini çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı amaçlar.

  Atatürkçülüğün nitelikleri

  Atatürkçülüğü meydana getiren ilkeler hayalci değildir.Gerçeğe dayanır.Atatürkçülükte düşünce ve vicdan hürriyetine saygı ön plandadır.Atatürkçülük milli birlik ve bütünlüğe önem verir. Yurtta ve Dünyada barışın korunmasını amaaçlar. Tüm insanlığın mutluluğunu ister.Bu yolda hizmet etmeyi en şerefli görev sayar.

  Atatürkçülük Atatürk ün ana çizgisine yani Cumhuriyetçilik, Laiklik, Barışçılık, Akıl ve Bilimciliğe ters düşmeyen tüm düşüncelere açıktır

  Atatürkçülük yalnız Atatürk’e dönüş demek değildir. Atatürk’ün bıraktığı yerden onu daha ileri götürmektir.
 3. Ziyaretçi
  çok güzel olmuş ellerinize sağlık çok işime yaradı teşekkürler
 4. Ziyaretçi
  tşk çok güzel olmuş işime yaradı

 5. Ziyaretçi
  teşekür ederiz çook sağlun elinize saglık

 6. Ziyaretçi
  Allah razı olsun üstümden büyük yük attım

 7. Ziyaretçi
  atatürkten allah razı olsun mezarın rahat uyusun o rahat uyusun bizler bekçiyiz gözü arkada kalmasın allah rahmet eylesin

+ Yorum Gönder


atatürkün türk toplumundaki yeri ve önemi ile ilgili kısa makaleler,  atatürkün türk toplumundaki yeri ve önemi makale kısa,  atatürk ile ilgili kısa makaleler,  atatürkün türk toplumundaki yeri ve önemi ile ilgili kısa makale,  atatürk ile ilgili makaleler kısa,  atatürkün türk toplumundaki yeri ve önemi ile ilgili makale örnekleri