+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sol yan taraf ağrısının sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sol yan taraf ağrısının sebepleri
  ayaklarımı üşüttükden sonra karın öoşlugunda sol yan tarafıma dayanılmıyacak bir agra hasıl oldu.o kadar şiddetli bir agrı meydana geldiki hareket edemez oldum.agrı ile mücadele ederken mide bulantısı sonucu muazzam kusma ile mide hemen hemen tamamen boşaldı şimdi karın boşlugu agrısı hafifledi ama sol yan agrısı devam ediyor teşekkürler 2. Asel
  Bayan Üye

  Sol yan taraf ağrısının sebepleri

  Karın ve Pelvis Ağrısı Tanımlama amaçları için vücudunuzun gövde ümü üç ana alana bölünür: Göğüs, karın ve /is (leğen kemiği). Göğüs kaburga kafesi ile Kirlenir ve kalbi ve akciğerleri içine alır; karın ve /is hazım ve diğer organları içine alır, bunlar taraşında mide, kalın ve ince bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, apandis, üreme ve organlar bulunmaktadır. Bu kadar çok organ olunca ağrı ve tıbbi problem-potansiyel kaynakları çok ve çeşitlidir. Pelvis veya karında şiddetli ve sürekli ağrı hissederseniz si servise gidiniz veya doktorunuza danışınız. Karın veya pelvis alanında akut ağrıların sebebi rtemelen aşağıdaki tıbbi acii durumlar olabilir: Delinmiş Peptik Ülser: Eğer, genellikle midenin sağı bölümünde bulunan veya oniki parmak bağıranın başlangıç bölümünde olan bir peptik ülser rm tamanını aşındırırsa delinmiş olduğu söy-
  Delinmiş bir peptik ülser bir ülserin potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir komplikasyonudur. Semptom genellikle karnın yukarı kısmında şiddetli ağrıdır. Midenin veya oniki parmak bağırsağının (duodenum) içindekilerin karın boşluğuna sızması peritonite yol açabilir ve şok meydana getirebilir Genellikle sızıntı yerini kapamak için acil ameliyat gerekir.
  Safra Kesesi Taşları: Karnın sağ üst bölümünde sağ omuza doğru yükselen şiddetli ve ani bir ağrı safra kesesi veya safra yolu hastalığı belirtisi olabilir. Kolesterol veya kalsiyum tuzlarının küçük, taş gibi bir birikimi olan safra taşlan saatlerce sürebilen ağrılar doğurur ve arkasından genel karın acı ve hassasiyeti gelebilir. Mide bulantısı, iştahsızlık ve bazen ateş ve titreme ve bunlarla birlikte görülen semptomlar olabilir.
  Eğer sizde bu semptomlar meydana gelirse, doktorunuzun yardımını isteyin
 3. Ziyaretçi
  mide agrisi kusma yok.sadece sol yanimda kas agrisi gibi bir sey.sürekli fizik tedavi gidiyorum ama faydasi yok.cigerlerimle ilgili bir sorun olabilirmi acaba,cünkü yogun öksürük nöbetlerim var
 4. Ziyaretçi
  selamlar benim midemin tum cevresinde olan agrilar ama gelenlikle sol yanimda daha fazla gorulur mideme iki defa hortum iddirdim gaztirik dediler sigara icmememi onerdiler bende iki senedir sigarayi biraktim ama inede sol yanimin agrisi kesilmedi agriyinca yada bir sey yiyince hemen vc ye gidiyorum yani barsaklar da bir sorunmu var bilmiyorum biraz aydilatirsaniz size cok tesekurederim

 5. Asel
  Bayan Üye
  selamlar benim midemin tum cevresinde olan agrilar ama gelenlikle sol yanimda daha fazla gorulur mideme iki defa hortum iddirdim gaztirik dediler sigara icmememi onerdiler bende iki senedir sigarayi biraktim ama inede sol yanimin agrisi kesilmedi agriyinca yada bir sey yiyince hemen vc ye gidiyorum yani barsaklar da bir sorunmu var bilmiyorum biraz aydilatirsaniz size cok tesekurederim
  Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir

  Mide ağrısı nedir?

  Yemek yedikten sonra yemeden önce(aç iken genelde) sol kaburgamızın hemen altında karına bazen de sırta doğru vuran ağrılar hissedebilirsiniz. Bu ağrıların tanımı oldukça zordur zira yanmayla karışık tuhaf bir his bu ağrılara eşlik etmektedir. Diğer yandan mide ağrılarının karakteristik bir özelliği de batma gibi bir ağrıyla birlikte seyreden ağırlık hissidir.

  Birçoğumuz, yediğimiz yemekten sonra mide ağrısı veya karın ağrısı çekeriz. Belki de hiçbir şey yemeden de bu ağrıyı hissederiz. Bunun nedeni fizyolojik olabildiği gibi psikolojik de olabilmektedir.

  Dikkat edilmesi gereken şey; bu ağrıların, bir hastalık sonucu mu yoksa basit bir hazımsızlık problemi sonucu mu oluştuğu bilgisidir. Bu bilgi sayesinde erken teşhis mümkün olabilir. Erken teşhis ile olası bir hastalığın önüne geçmiş olursunuz. Çünkü mide veya karın ağrıları genellikle,

  * Sinirsel hazımsızlık,

  * Safra taşı,

  * Ülser,

  * Mide kanseri,

  * Gastrit ve kolit hastalıklarının habercisidir.

  Eğer ağrılarınız 12 gün devamlı surette seyir ediyor ise, doktorunuza başvurmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

  Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

  Mide ağrısının psikolojik nedenlerinin yanı sıra kişideki düzensiz beslenme, hormonsal faktörlerden veya fark etmediği bir hastalıktan dolayı da oluşma riski vardır. Kişide mide ağrısının oluşmasını sağlayacak sebepleri sıralayacak olursak;
  Günlük yaşamın getirdiği stres

  Herhangi bir besin maddesine karşı alerjik bir durum

  Kişinin fark etmediği mide ile ilgili bir hastalık

  Hormonsal faktörler

  Psikolojik nedenler

  Çevresel faktörler

  kişide mide ağrılarına sebebiyet verebilir. Bu ağrının sebeplerini ancak doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

  Mide Ağrısı Kimlerde Görülür?

  Mide ağrısı hemen hemen herkeste görülebilen bir durumdur. Bu hayatınızın bütününe yayılabildiği gibi hayatınızın sadece belirli bir bölümünde de görülebilir. Ancak mide ağrıları genetik yatkınlığı olan insanlarda biraz daha fazla görülebilmektedir. Sinirsel sorunları olan gergin yapılı insanların sık sık mide ağrısı çektiği vakidir. Düzensiz beslenme alışkanlığı olan bireylerde mide ağrıları ciddi boyutlarda artmaktadır. Kültürel özelliklerden kaynaklanan beslenme rejimleri de mide ağrılarını artıran faktörlerdendir.
  Örneğin: Çok baharatlı veya yağlı beslenme rejimleri.

  Mide Ağrısının Tedavi Yöntemleri

  Mide ağrılarını iyileştirmenin yolu mide ağrılarına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak ve duruma göre ilaçlı müdahalelerle midenin zarar görmüş kısımlarını tedavi etmekten geçer.
  * Mide ağrılarının tedavisinde

  * Koruyucucu tedavi,

  * Mide ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan faktörlerin hafifletilmesi,

  * Baskılayıcı önlemler(mide asidi gibi etkenlerin baskılanması gb.)

  Midede oluşan tahrişlerin iyileştirilmesi gibi yöntemler çok önemlidir. İlaçla yapılan bu iyileştirme çabaları genelde bir doktor gözetiminde yapılır ve çok iyi sonuçlar alınır. Ancak unutulmaması gereken şey erken teşhistir. Erken teşhis birçok hastalığın iyileşmesinde çok önemli bir etkendir.

  Şifalı bitkilerle mide ağrısı tedavisi

  Tarçın, bal, nane ve papatyanın mide ağrılarına iyi geldiğidir. Bu yüzden, hastalık nedeni olmayan ağrılarınız için, yapacağınız papatya çayı, nane çayı ya da tarçınla balın karışımı midenizin ağrısını kesmesine yardımcı olacaktır. Bitkisel tedavi yöntemi için işinize yarayacak ve kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir reçete vererek yazımızı sonlandıralım.
  Malzemeler: Ağulu Kök, Papatya Tohumu, Amber Kabuğu, Hazırlanışı: Ağulu kökü ve amber kabuğunu 30 dakika suyun içinde haşlayıp süzünüz. Süzdüğünüz sıvının içine papatya tohumlarını ekledikten sonra, şurup kıvamını alana kadar karıştırınız.

  Uygulanışı: Hazırlamış olduğunuz bu karışımın içine kesinlikle tatlandırıcı eklemeden, ağrınızın olduğu süre boyunca yemeklerden sonra olmak koşulu ile bir fincan olarak içiniz.

  ALINTI


 6. Ziyaretçi
  Merhaba 1 saat önce sol kaburga iç alt kısımda biber misali şiddetli yanma ardından bıraktığı ağrı sebebi nedir

  Gön:Şebnem 1972

 7. FERAY
  Devamlı Üye
  Merhaba 1 saat önce sol kaburga iç alt kısımda biber misali şiddetli yanma ardından bıraktığı ağrı sebebi nedir
  Kaburgalarınızın sol tarafında hemen kaburga altınızda mide, mide ağzı ve mideye giden yemek borusu bulunmaktadır. Kaburgaların sol alt tarafına gelen ağrılar ve sancılar mide ağrısı olabilmektedir. Son zamanlarda sürekli ilaçlar kullanıp kullanmadığınızı düşünün eğer ilaç kullanıysanız. Bir dahiliyeciye başvurunuz ve midenize zarar vermeyecek eşdeğer ilaç tavsiyeleri alınız.

  Sol tarafta meydana gelen kaburga ağrıları kaburgalarınızın ortalarına doğru oluşuyorsa ve sızı şeklinde kendisini gösteriyorsa kalp sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Telaşa kapılmanıza gerek yoktur. Kalp sorunlarınızdan dolayı oluşan kaburga ağrısında bu ağrıya eşlik eden boynun sol yanında sızı ve sol kolun içine yayılan ağrı da olmalıdır.

  Aslında kaburgalarda meydana gelen ağrıların bir çoğu kaburga kaslarından kaynaklanmaktadır. Genellikle bahar aylarında yada kışın soğukların etkili olmaya başladığı zaman aralıklarında sıklaşan bu ağrılar kasların soğuktan dolayı katılması nedeniyle olmaktadır.

  Bütün bunlardan biri yada bunların haricindeki bir etken sol kaburganızda ağrıya veya sızıya neden oluyor olabilir. Bu durumun neden kaynaklandığını en iyi başvuracağınız bir hekim bilebilir. Hastahanelerin kardiyoloji yada dahiliye servislerine başvurmanız daha iyi olacaktır.

 8. Ziyaretçi
  sol karın boşluğumdaki ağrı çoook hiddetli ne yapsam geçebilir

 9. Zarafet
  Üye
  sol karın boşluğumdaki ağrı çoook hiddetli ne yapsam geçebilir
  Geçmiş olsun. Kasık ve sol karın alt ağrısı üreme organlarından kaynaklandığı gibi, idrar yolları, sindirim veya iskelet sisteminden de kaynaklanabilir. Ağrının başlama şekli, niteliği, şiddeti, yeri ve yayılması önemlidir. Ani başlayan ağrılar ile uzun süredir devam eden ağrıların nedenleri birbirinden farklıdır. Doktora gitmenizi öneririm. Sağlık bu ihmale gelmez.

 10. Ziyaretçi
  merhaba,
  bel bölgesi sol tarafta doğumdan beri(4,5 ay)yırtılma hissinde bir acı var,gece soldan sağa dönüyorsam uykumdan uyandırıyor yırtılma hissi ama sürekli bir agri yok.böbrekten şüphelendim full ultrason çekildi birşey çıkmadı.L4-L5 de fıtık var.ne dr una görünmem gerekir sebebi ne olabilir?
  teşekkürler gülçin

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12346 ... SonuncuSonuncu


sol boşluk ağrısı,  sol tarafta ağrı,  sol boşlukta ağrı,  sol yan ağrısı,  sol taraf ağrısı,  sol karın boşluğu ağrısı