+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda 1000 yıl önceki hayat nasıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  1000 yıl önceki hayat nasıldı
  2012 yılından 1000 yıl önce insanlar nasıl yaşardı? 2. Asel
  Bayan Üye


  Bin Yıl Önce Türkler Nasıldı?


  Kaşgarlı Mahmud’a göre, kurşun eritilerek “ağırşak” (tekerleğe benzer yassı nesne) biçiminde dökülmesinden sonra üzerine keçi kılı veya benzeri yumuşak bir şeyle sarılarak oluşturulan yuvarlak nesne ile erkek çocukları ayaklarıyla vurarak bir oyun oynuyordu.


  Tepmek, “tekmeleyerek vurmak” anlamındaki fiilden gelen “tepük”oyunu, futbolun eski bir biçimi sayılıyor.


  Divanü Lügati’t-Türk’te yer alan ilgi çekici verilerden birine göre ise uygar bir toplum olan Türkler, bin yıl önce giysilerini ütülüyor ve ütülü giysilerle dolaşıyorlardı. Bugünkü Türkçedeki “ütü”, o dönemde “ütüğ” olarak adlandırılıyordu. Türkler ayrıca giysilerini boyuyorlardı.


  Kitaba göre Türkler, bin yıl önce kadın güzelliğini değerli maden ve taşlarla tanımlıyorlardı. Kaşgarlı Mahmud, mutlu olmaları için kadınlara söylenen atasözünü şöyle açıklıyor:
  “Kadın kocasıyla iyi geçinmek isterse kırmızı ipekli elbise, kocasına nazlanmak isterse de yeşil ipekli elbise giysin”


  Eski Türk inançlarının izlerini de taşıyan kitapta, birtakım olaylar doğaüstü güçlere bağlanıyor. Kaşgarlı Mahmud, kitapta Türklerin belli başlı taşlarla rüzgara hükmedebildiğini, yağmur ve kar yağdırabildiğini ileri sürüyor.

 3. Ziyaretçi
  1000 yıl önceki insanlar kimdi lütfenn onu daa yazın
 4. Ziyaretçi
  istanbulda bir kazıda çıkan manzara 1000 yıl öncesine aittir bize biraz ipucu vermiş, pek bir değişiklik yok bence türkiyedeki bazı kırsalda aynı olmasa bile benzer görüntüler var..

  1000 yıl onceki evler.jpg

 5. Ziyaretçi
  1000 yıl ortalaması türklerde giyim resmi

  1000 yıl onceki giyim.jpg

 6. Ziyaretçi
  1000 yil önce yaşam çok zordu insanlar mağaralarda yaşiyor takas yöntemiyle yaşiyorlardi ozamanlarda para diye bir şey yoktu şimdi ise günümüzde var o çağlarda insanlar para yerine takas yöntemini kullaniyordular ozamanlarda insanlarin elbiseleri yirtik pirtikti kiyafetlerini yapraklardan yapardilar ve mesajlaşmak için taşlara şekil çizerek veya başka yöntemleri kullanarak haberleşirdi şimdi ise e posta ceptelefonlari e daha bir sürü şey var kisacasi 1000 yil önce yaşasaydik yaşam çok zor olurdu

 7. Ziyaretçi
  mağarada degil kerpiç evlerde yaşıyorlardı

 8. Ziyaretçi
  100 yıl önce insanlar çadırlarda yaşar her zaman göç ederlerdi

+ Yorum Gönder


1000 yıl önce yaşam nasıldı,  1000 yıl önceki yaşam,  1000 yıl önce hayat nasıldı,  bin yıl önce yaşam nasıldı,  1000 yıl önceki yaşam nasıldı,  1000 yıl önce dünya nasıldı