+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Marş bir ülke için neden önemlidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Marş bir ülke için neden önemlidir
  marş bir ülke için neden önemlidir lütfen cevaplayın 2. Asel
  Bayan Üye

  Marş bir ülke için neden önemlidir


  Milli Marş
  Ulusal marş, özlü dizeleriyle bir ulusun, yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu yansıtan marştır.
  Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış ve 12 Mart 1921′de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce kabul edilmiştir. İstiklal Marşı’nın bestesi ise Zeki Üngör’e aittir.

  Özellikle ülkemizdeki spor müsabaklarının seramonisinde İstiklal Marşı söylenmektedir.Bir ülkenin bağımsızlığını sembolleyen ulusal marşların ülke için çok önemli bir değeri vardır!

 3. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim (: müzik dersime yardımcı oldunuz ♥ hayırlı günleeeeer (:
 4. Ziyaretçi
  Ulusal marşların yazım amacının eski uygarlıklarda savaşta karşı tarafı ürkütmek, kaçırmak olduğu bilinir. İlk çağlarda sadece sözlü ve danslı olan marş, ileriki yıllarda Peru ve Yeni Zelanda yerlilerinin sesli müzik aletlerini kullanmasıyla,başka ülkeleri de teşvik etmiş ve birçok ülke aynı anda besteciler bularak marşlarını bestelemiştir.

 5. Ziyaretçi
  En eski ulusal marş; İngiltere'de 18. yüzyılın ortalarından beri kraliyet törenlerinde söylenen ve 1825'te ulusal marş ilân edilen God Save the King/Queen"(Tanrı Kralı/Kraliçeyi Korusun)" adlı marştır. 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında Avrupa ülkelerinin çoğunda ulusal marşlar bestelenmiş ya da var olan ezgiler bu amaca uyarlanmıştır.

 6. Ziyaretçi
  çok teşekkürler çok saolun sizin sayenizde öğretme ödevimi çok beyendi müzik dersimi kurtardı bu sayfa

 7. Ziyaretçi
  Ulusal marşlar, pekçok yerde kullanılabilir; özellikle ulusal bayram ve kutlamalarda yaygın olarak kullanıldığı gibi spor etkinliklerinde de çalınır. Başta Olimpiyat Oyunları olmak üzere çoğu sportif mücadele sonunda yapılan madalya törenlerinde altın madalya kazanan takımın veya sporcunun ülkesinin ulusal marşı çalınır.

  Bazı ülkelerde okullarda dersler başlamadan önce ulusal marş okunur; radyo ve televizyonların yayınlarına başlamadan önce hatta bir tiyatro ya da sinema gösteriminden önce bile marş çalınabilir. Bazı okullarda pazartesi günleri derslere başlamadan önce ve cuma günleri okul bittikten sonra tören yapılır. Bu, ulusal bütünlüğü destekleyici bir eylemdir.

 8. Ziyaretçi
  benimde müzik ödevimdi

+ Yorum Gönder


marş bir ülke için neden önemlidir,  marş bir ülke için niçin önemlidir,  istiklal marşı bir ülke için neden önemlidir ,  marşların önemi,  milli marşın bir ülke için anlamı nedir,  istiklal marşı ülke için neden önemlidir