+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Hamilelikte herpes teşhisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hamilelikte herpes teşhisi
  25 yawinda 8 aylik hamileyim. herpes zoster tewisi koyulmuştur. bana hangi ilaclar yardim eder ve hamilelige yan etkisi olurmu?? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gebelikte Herpes (Uçuk)  Herpes simplex virüsünün oluşturduğu enfeksiyonlardır.Tip I ile ağız ve üst solunum yollarında ,Tip II ile alt genital sistemde küçük, ülsere, kaşıntılı ve ağrılı lezyonlar oluşmaktadır. Ağızda çıkanlar toplumda ‘uçuk’ olarak isimlendirilmektedir.

  Alt genital sistemdeki bulaşma direk temas ve cinsel temas ile olur. Ülserli lezyonlar varlığında bulaşma daha kolay olmaktadır.Virüs derideki sıyrıklardan vücuda girer ve cilt ile cilt altında çoğalır.Burada hücre ölümüne neden olarak ülserli lezyonlar oluşturur.Virüs ayrıca sinir hücrelerini de tutar.

  Hamilelikte anneden bebeğe plasenta yolu ile geçiş yok denecek kadar azdır.Asıl geçiş normal doğum sırasında annenin vaginasındaki herpez lezyonlarından virüsün bebeğe bulaşması ile olur. Doğum sırasında bulaşma ihtimali %40 ‘tır ve bulaşan bu virüslar her iki yeni doğandan birinde sistemik yaygın enfeksiyonlara sebep olurlar.

  Hamilelere ağızdan asiklovir tedavisi eğer enfeksiyonlar çok ciddi değilse önerilmez.İnsiyatif doktordadır.

  Gebelik sırasında geçiş olmadığından hamileliğin sonlandırılması gerekmez. Fakat doğum sırasında annede herpes lezyonları var ise normal doğum önerilmez. Sezaryen olması gerekmektedir. Sezaryenin amacı yeni doğanda oluşabilecek enfeksiyonları önlemektir.
  ALINTIDIR.

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  GEBELİKTE HSV ENFEKSİYONLARI

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yeralan Tip 2 HSV (Herpes Simpleks Virüsü) enfeksiyonu doğum eylemine yakın bir zamanda geçirildiğinde doğum kanalından geçerken bebeğe bulaşabilmekte ve bebekte çok ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Bildiğimiz dudak uçuğunu meydana getiren Tip 1 HSV ile aynı grupta yeralmasına rağmen, bulaşma yolları, belirtileri ve gebelikteki önemi açısından oldukça farklı özellikleri olan Tip 2 HSV hakkında bilgi sahibi olmanız bebeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

+ Yorum Gönder