+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Ispartanın gülü geçmişi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ispartanın gülü geçmişi hakkında bilgi
  ıspartanın gülü geçmişi hakkında bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Ispartanın gülü geçmişi hakkında bilgi

  Isparta deyince aklınıza hemen gül geliyor, gül deyince de IspartaNerdeyse bütün bölgenin geçim kaynağı haline gelmiştir gülcülük.Sadece güzelliği değildir revacta olmasının sebebi.
  Reçeli, kolonyası, lokumu, şampuanı, kremi de yapılır aynı zamanda.Isparta'daki gülün hikayesi hakkında birçok söylenti vardır.1880'lere kadar uzanır gülcülüğün geçmişi.
  93harbi diye bildiğmiz 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda şimdi Bulgaristan'da kalan topraklarımızdan kopan binlerce Türk muhacir, Edirne'ye sonra da İstanbul kapılarına yığılır.Göçmenlerin bir kısmı Kızanlık(Rozava Dolina:gül vadisi) yöresindendir.Hiçbirinin yeri yurdu yoktur.Neyle geçindikleri soruldugunda gülcülükle geçindiklerini söylerler.
  Abdülhamid de bu göçmenlerin Isparta yöresine yerleşmelerini söyler.Bunun üzerine Isparta'ya giden göçmenlerimiz farkında olmadan gelecekteki Isparta'nın imajını kurmuştur.

 3. Ziyaretçi
  tam yağlı ve özdür bunu sadece ıspartada üretirler
 4. Ziyaretçi
  bence bu ısparta gülünün çok güzel bir tanıtımı var okumanızı tafsiye ederim

 5. Ziyaretçi
  Valla çok guzel ispartagulunun çok anlamı var

+ Yorum Gönder


ıspartanın gülleri hakkında bilgi,  ısparta gülleri hakkında bilgi,  ısparta gülü hakkında bilgi,  ıspartanın gülü hakkında bilgi,  ısparta ve gülleri hakkında bilgi,  ısparta ve güller hakkında bilgi