+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Yağmur Yağdığında Neden Ortalık Toprak Solucanlarıyla Doluverir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yağmur Yağdığında Neden Ortalık Toprak Solucanlarıyla Doluverir
  Yağmur Yağdığında Neden Ortalık Toprak Solucanlarıyla Doluverir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yağmur Yağdığında Neden Ortalık Toprak Solucanlarıyla Doluverir


  Toprak solucanları (Annelida) ve diğer birçok omurgasız ve hatta bazı omurgalı hayvanlar, toprak içerisine açtıkları oyuklarda barınırlar. Yağmur yağdığında, toprak katmanlarından rahatlıkla süzülerek alt tabakalara inen yağmur suyu, bu hayvanların barındığı delikleri tamamen su ile doldurur. Böyle bir durumda da, bu hayvanların hepsi, boğularak ölmemek için toprak yüzeyine çıkarlar.

  Dikkat edin, yağmur yağdığında yüzeye çıkan sadece toprak solucanları değildir. Ancak diğerlerine göre boyut olarak daha iri ve hareketli olmaları nedeniyle, en fazla onları görürüz. Ayrıca yine dikkatli bir gözlemle, özellikle yağmurun dinmesinden hemen sonra, bu ziyafetten yararlanmak için kuşların kalabalık gruplar halinde arazilere inerek beslendiklerini fark edebilirsiniz.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Yağmur Yağdığında Neden Ortalık Toprak Solucanlarıyla Doluverir  Toprak solucanları (Annelida) ve diğer birçok omurgasız ve hatta bazı omurgalı hayvanlar, toprak içerisine açtıkları oyuklarda barınırlar. Yağmur yağdığında, toprak katmanlarından rahatlıkla süzülerek alt tabakalara inen yağmur suyu, bu hayvanların barındığı delikleri tamamen su ile doldurur. Böyle bir durumda da, bu hayvanların hepsi, boğularak ölmemek için toprak yüzeyine çıkarlar.

+ Yorum Gönder