+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Hubble Uzay Teleskobunun yerine ne zaman başkası gönderilecek? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hubble Uzay Teleskobunun yerine ne zaman başkası gönderilecek?








  Hubble Uzay Teleskobunun yerine ne zaman başkası gönderilecek?







 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye





  Hubble Uzay Teleskobunun yerine ne zaman başkası gönderilecek?


  Alçak Dünya yörüngesinde bulunan Hubble Uzay Teleskobu ismini Amerikalı evren bilimci Edwin Hubble’dan alır. Nisan 1990′da fırlatıldı.



  Gök 7/24 karanlıktır.
  Atmosfersiz türbülans da olmaz.
  Atmosfer üstünde, genelde emilen, UV/kızılötesi incelenebilir.

  Dezavantajı: Aşırı pahalıdır; bakım ve tamiri zordur; fırlatma kısıtları yüzünden oldukça küçüktür (ayna eni sadece 2,4 m).

  Hubble‘a servis astronotlarınca beş kez servis yapıldı. Kırık parçalar düzeltilip tamir edildi, daha hassas kameralar yerleştirildi.

  Sonuçta Hubble bugün 20 yıl öncesine kıyasla çok daha güçlü. Gökbilimde devrim yarattı denilebilir. Muhteşem de fotoğraflar gönderdi.

  Ancak Mayıs 2009 servis seferi sonuncuydu. Hubble 10 yıl kadar daha yaşayabilir ama önemli bir sorun çıkarsa artık kullanım dışı kalacak.

  Bu arada, Hubble asla sağlam olarak yere indirilmeyecek. Devre dışı kalırsa atmosfere kontrollü giriş yapacak ve okyanusa düşecek.

  Hubble‘ın ardılı NASA tarafından inşa ediliyor. Proje yıllarca gecikti ve bütçeyi fazlasıyla aştı.

  Webb‘in çok daha büyük, 6.5 metrelik, segmentli aynası var. Hassas ayna ve ekipmanı koruyacak büyük bir Güneş siperliğiyle uzaya gönderilecek.

  Webb Dünya yörüngesinde dönmeyecek. Onun yerine uzayda Dünya’dan 1,5 milyon km uzakta bir noktaya, Güneş’e zıt yönde yerleştirilecek.

  Nedeni: Webb kızılötesini (ısı) inceleyeceği için sıcak Dünya’dan çok uzak olmalı. Avrupa Ariane‘dan 2018′de fırlatılması planlanıyor.





 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Hubble Uzay Teleskobu


  Hubble Uzay Teleskobu (HUT), ismi Amerikalı astronom Edwin Hubble'ın anısına verilmiş; Nisan 1990'da STS-31 Görevi esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınmış bir uzay teleskopudur. İlk uzay teleskopu olmamasına rağmen, HUT en büyüklerindendir ve birçok üstün özelliğe sahiptir. Ayrıca hem hayati öneme sahip bir araştırma aracı olması hem de astronomi için etkili bir halkla ilişkiler unsuru olması nedeniyle çok tanınmıştır.





+ Yorum Gönder