+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda İlk gökbilimciler kimlerdi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlk gökbilimciler kimlerdi
  İlk gökbilimciler kimlerdi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İlk gökbilimciler kimlerdi

  Gökbilim en eski bilimdir. Ya da gökbilimciler öyle der. İlk gökbilimciler; tarih öncesi insanlar, Güneş, Ay ve yıldızları merak ettiler.

  Güneş’in günlük hareketleri saat işi görüyordu. Ay’ın aylık evreleri ve mevsimlerin yıllık ritmi takvim sunuyordu. Yıldızlarla yön bulunuyordu.

  Kazınmış hayvan kemiği (Fransa, MÖ 30.000) ilk Ay takvimi; Lascaux’daki mağara resimleri (MÖ 15.300) takımyıldız betimlemesi olabilir.

  MÖ 3100-1600′de yapılan Stonehenge mevsimleri izleme amaçlı ilkel bir gözlemeviydi. Yaz gündönümünde Güneş hala Hell Taşı üstünden yükselir.

  Gök cisimleri her kültürde tanrılarla özdeşleştirilmişti. İlahi planları öğrenmenin tek yolu onların hareketlerini öğrenmekmiş gibiydi.

  Sonuç: Astroloji, yani yerdeki olayların gökteki olaylarca yönetildiği yönündeki batıl inanç. Pek çok insan bunun doğruluğuna hala inanır.

  Güneş ve Ay tutulmaları, gezegen kavuşumları, meteor yağmurları veya kuyrukluyıldız görülmesi genelde savaş ve kıtlık alameti sayılıyordu.

  Gök cisimleri tüm kültürlerin yaratılış mitinde de rol oynuyordu. Gökbilim binlerce yıl boyu din ile yakından ilişkilendirildi.

  İlk gökbilimcilerin ortak bir görüşü vardı: Dünya evrenin merkezidir. Dışarı çık, yukarı bak, nedenini anlarsın.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  İlk gökbilimciler kimlerdi


  Merhaba arkadaşlar sizlere Türk Astronomlar - Ünlü Türk Astronomlar kimlerdir - Ünlü Türk gökbilimciler Kimlerdir Sorularının yanıtlarını özet bilgi olarak sunuyoruz.

  Ali Kuşçu asıl adı Ali Bin Muhammed (d. 1403, Semerkant – ö. 16 Aralık 1474, İstanbul), Türk gökbilimci, matematikçi ve dilbilimcidir.

  Mehmet Fatin Gökmen, Fatin Hoca (d. 1877, Akseki – ö. 1955, İstanbul), Türk astronom, meteorolog, din adamı, milletvekili.
  Kandilli Gözlemevi’nin kurucusu ve ilk müdürüdür.

  Hatice Nüzhet Gökdoğan (Prof. Dr.), 1910-2003 yılları arasında yaşamış, Türkiye’nin ilk kadın gökbilimcisi ve ilk kadın dekanıdır. 1954-1956 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi dekanlığı yapmıştır. 1958 yılından itibaren 22 yıl Astronomi Kürsüsü başkanlığı yapan Gökdoğan, yaş haddinden emekli olmuştur.

  Mirim Çelebi (d.? – ö. İstanbul, 1525), Türk matematikçi ve astronom.
  Birçok astronom ve matematikçi yetiştirmiş bir ailedendir. Ali Kuşçu, annesi tarafından büyükbabası olur. İstanbul’da medrese öğrenimi görerek müderris oldu.

+ Yorum Gönder


ilk gök bilimci kimdir,  gökbilimciler kimlerdir,  ünlü türk gökbilimcileri