+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Kozmik Işın Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kozmik Işın Nedir
  Kozmik Işın Nedir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kozmik Işın Nedir


  Uzayın her yönünden gelerek dünyaya giren ışınlar. 1911′de Menss tarafından keşfedilen kozmik ışınlar atmosferden geçerken atomlardan elektron kopararak havayı iyonlaştırır. Kozmik ışınların elektron, proton ve alfa tanecikleri gibi çok çeşitli parçacıklardan oluştuğu ve içinde pozitron ve mezonların da bulunduğu görüldü.

  Bu ışınların büyük bölümü atmosfer tarafından soğrulur; yalnızca yüzde biri yeryüzüne ulaşabilir. Maddeden geçebilme yeteneklerine göre kozmik tanecikler ikiye ayrılır: Yumuşak ışınlar, 10 cm kalınlığındaki kurşun tabakadan geçemeyen ve çoğu, elektronlardan oluşan ışınlardır.

  Sert ışınlar, birkaç metre kalınlığındaki kurşun tabakasından geçebilen ışınlardır. Kozmik ışınların, radyoaktif ışınımlarla kıyaslanamayacak ölçüde büyük enerjileri vardır. Kozmik ışıktaki parçacıklar atmosferden geçerken rastladığı atomlardan elektron koparır ya da atom çekirdeklerini parçalayarak gamma ya da X ışınları gibi ikincil ışık demetlerinin doğmasına neden olur.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Kozmik Işın Nedir
  Dünya atmosferinde küçük ölçüde de olsa iyonizasyon saptanmaktadır. Henri Becquerel'in (1852-1908) radyoaktiviteyi keşfetmesinden sonra, bu iyonizasyondan radyoaktif elementler, özellikle radon gazı sorumlu tutuluyordu. Ancak, kimi bilim insanları bu açıklamadan tatmin olmuyorlardı. Çünkü 20. yüzyılın başlarındaki sınırlı olanaklarla deneyler yapılıyor ve atmosferdeki radyoaktivitenin yükseklikle arttığı ölçülüyordu. Oysa, şayet radyoaktivite Dünya kabuğundaki elementlerden kaynaklansaydı, yükseklerde radyoaktivitenin azalması gerekirdi. Öte yandan, atom ağırlığı 222 olan radon bütün gazların en ağırıydı ve atmosferin yüksek kesimlerinde derişimi alt kesimlere göre çok daha az olmalıydı.
  Avusturyalı bilim adamı Victor Francis Hess (1883-1965) 1912 yılında balonla 5300 metre yükseklikte radyoaktivite ölçtü ve bu rakımda radyoaktivitenin deniz seviyesine göre 2 defa daha fazla olduğunu keşfetti. Bu ölçüm için Hess ölçüm cihazlarını geliştirmiş, ölçüm sırasında ise, o günkü teknolojinin imkânları içerisinde, yaşamını tehlikeye atmıştı. Hess böylece atmosferdeki iyonizasyondan Dünya’daki radyoaktif elementlerin sorumlu olmadığını buldu. Üstelik, Hess deneyini Güneş tutulması sırasında da tekrarlayarak, iyonizasyondan Güneş’in de sorumlu olmadığını buldu. Hess bu buluşuyla 1936 yılında Nobel fizik ödülünü aldı.
  İyonizasyona sebep olan etkinin uzay kaynaklı olduğu Amerikalı ünlü bilim adımı Robert Andrews Millikan (1868-1953) tarafından da teyit edildi. Zaten bu etkiye kozmik ışın adını veren de Millikan'dır.

+ Yorum Gönder