+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Gökbilimciler evrenin röntgenini nasıl çeker Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gökbilimciler evrenin röntgenini nasıl çeker
  Gökbilimciler evrenin röntgenini nasıl çeker 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gökbilimciler evrenin röntgenini nasıl çeker

  Doğada en yüksek enerjili ışınım formu X-ışınları (0,01-10 nanometre dalgaboyu) ve gama ışınlarıdır (0,01 nm’den kısa her şey).

  Dünyada X-ışını tıbbi amaçlarla kullanılır. İnsan dokusundan geçip doz çok yüksekse kansere neden olabilecek kadar enerjiktir.

  Gama ışınları daha da enerjiktir. Nükleer tepkimelerde oluşur. Ölümcül olabilir. Neyse ki atmosfer, kozmik X ve gama ışınlarını engeller.

  1949′daki roket deneyinde Güneş X ışınları tespit edildi. 1962′de yine roket deneyinde ilk kozmik X ışın kaynağı Scorpius X-1 tespit edildi.

  O zamandan bu yana, şimdi her ikisi de devrede olan Chandra (NASA) ve XMM-Newton (ESA) da dahil, pek çok X-ışın uydusu fırlatıldı.

  X ışınları teleskop aynasından geçip gideceği için tayf almak / X-ışın gökyüzü görüntülemesi yapmak için özel optik ve / veya dedektör gerekir.

  X ışınlarını (milyonlarca derece) aşırı sıcak gazlar, örneğin, bir karadeliğe çekilirken veya bir süpernova kalıntısıyla çarpışınca üretir.

  Gama ışın uyduları arasında Compton gözlemevi (1991-2000) ve Integral (ESA) ile Fermi (NASA) yer alır, son ikisi hala devrededir.

  Önemli araştırma alanı: Gama ışını patlamaları. Patlayan dev yıldızlar / birleşen nötron yıldızlarının yol açtığı evrendeki çoğu enerjik olay.

  Madde ve antimaddenin birbirlerini yok etmeleri ve varsayımsal karanlık madde parçacıklarının bozunumu da yayınık gama ışını üretir.

  Çok yüksek enerjili gama ışını fotonları Dünya atmosferinde, yer aygıtlarıyla gözlemlenebilen ikincil parçacık duşları oluşturur.

  X / gama ışınları yüksek enerji evrenini heyecan arayan gökbilimcilerin önüne serer: Doğadaki en sıcak, en vahşi, en patlayıcı vakalar.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Gökbilimciler evrenin röntgenini nasıl çeker


  Nötrinolar neredeyse kütlesiz, atomaltı parçacıklardır. Diğer parçacıklarla nadiren etkileşime girdiklerinden tespit edilmeleri zordur.
  Nötrino varsayımını 1930′da Wolfgang Pauli, parçacık deneylerini açıklayabilmek için geliştirdi. Nükleer reaktörde ilk tespiti 1956′da oldu.
  Nötrinolar tüm evreni doldurur. Her saniye vücudumuzdan yaklaşık 400 trilyon Nötrino, ışık hızıyla geçer.
  Big Bang (Büyük Patlama)‘da pek çok nötrino oluştu. Diğerleri ise yıldız çekirdeklerindeki nükleer reaksiyonlarda ve süpernova patlamalarında üretildi.
  Nötrinolar büyük miktarda suyun gözlenmesiyle tespit edilir: Çok nadiren atomlarla etkileşim girer, küçücük ışık çakmaları yaratırlar

+ Yorum Gönder