+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Gökbilimciler neden teleskopları birleştirir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gökbilimciler neden teleskopları birleştirir
  Gökbilimciler neden teleskopları birleştirir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gökbilimciler neden teleskopları birleştirir

  Daha büyük teleskoplar keskin evren görüntüsünü sağlar. Ama daha küçük iki/daha çok teleskobun birleştirilmesiyle de aynı sonuç alınır.

  Bu tekniğe interferometri denir. İşin hilesi, dedektörü 2 teleskobun aynalarının, tek bir büyük aynanın parçaları olduğuna inandırmaktır.

  Bunu anlamak için 100 m çaplı bir ayna hayal edin. Muazzam bir ışık toplama gücü ve olağanüstü yüksek çözünürlüğü olurdu.

  Aynayı kara beneklerle boyamak, ışık toplama gücünü düşürür ama çözünürlüğü düşürmez; 100 m ötede hala çalışan parçalar olduğu sürece.

  Sonra karşılıklı iki uçta 10 m’lik 2 dairesel bölüm hariç tüm aynayı siyaha boyayın. Alınacak görüntüler soluk ama hala çok keskin olacaktır.

  Siyahlıkları atın. Geriye 100 m aralıklı, 10 m’lik 2 teleskop kaldı. Birleştirilince hayali dev teleskop kadar keskin görüntüleri olacaktır.

  Hile ancak odaktaki dedektör ışığı iki teleskoptan da “eş evreli” alırsa işe yarar; ışık dalgalarının tepe/dik noktasının örtüşmesi gerekir.

  Yani iki yer teleskobuna yıldız ışığının daima eş evreli varması için nanometre duyarlıklı, yüksek teknolojili “gecikme hatları” gerekir.

  Daha uzun dalga boyları (radyo dalgası) için çok daha az duyarlık gerekir. New Mexico’daki Very Large Array radyo interferometre örneğidir.

  Bugün interferometri büyük optik/kızılötesi teleskoplarda da işer. Keck İnterferometresi, arası 85 m, 10 m ‘lik 2 eş teleskobu birleştirir.

  European Very Large Telescope’un (Şili) 8,2 m’lik 4 eş teleskobu birleştirilerek 120 m’lik bir teleskobun kavrama gücüne erişebilir.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Gökbilimciler neden teleskopları birleştirir  Daha büyük teleskoplar keskin evren görüntüsünü sağlar. Ama daha küçük iki/daha çok teleskobun birleştirilmesiyle de aynı sonuç alınır. Bu tekniğe interferometri denir. İşin hilesi, dedektörü 2 teleskobun aynalarının, tek bir büyük aynanın parçaları olduğuna inandırmaktır. Bunu anlamak için 100 m çaplı bir ayna hayal edin

+ Yorum Gönder