+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Tüm yıldızlar güneş gibi tekil mii Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tüm yıldızlar güneş gibi tekil mii
  Tüm yıldızlar güneş gibi tekil mi 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tüm yıldızlar güneş gibi tekil mii

  Güneş‘in yalnız bir yıldız oluşu oldukça sıradışıdır. Samanyolu’ndaki yıldızların yarıdan çoğu çoklu sistemlerdir; ikili, üçlü, hatta dörtlü.

  Aslında Güneş’e en yakın yıldız sistemi -Alpha Centauri, 4.2 ışık yılı uzakta- 3 yıldızdan oluşur (en yakın Proxima Centauri).

  Optik çiftte, birbiri etrafında dönen iki yıldızı görürürz. Spektroskopik çiftte ise ışık, iki yıldızın tayfsal parmak izini ortaya koyar.

  Çoğu yıldızın niye çoklu olduğu bilinmiyor. Yıldızların doğduğu yıldızlar arası bulutlarda (doğumevi) geçen süreçlerin göstergesi olmalı.

  Eskiden çoklu sistemlerde gezegen olmayacağı düşünülüyordu. Şimdi biliyoruz ki iki yıldız yakınsa “çiftli” yörüngede gezegen olabilir.

  Samanyolu’nun başka bir yerinde yaşam varsa bunun çoğu gökte iki ya da daha fazla güneşi parlayan gezegenlerde olabilir.

  David Raup – John Sepkosky 1984′te Güneş’in 27 milyon yıllık aşırı uzun bir yörüngede son derece sönük bir eşi olabileceğini ileri sürdüler.

  “Nemesis” adı verilen eş yıldız, paleontolojik kayıtlardaki 27m yıllık “dönemselliği” açıklamak için öne sürüldü.

  Bilimcilere göre Nemesis 27m yılda bir Güneş Sistemi’ni kuşatan kuyrukluyıldız bulutunu sarsıyor, Dünya’ya yok edici parçalar yolluyordu.

  Nemesis hiç bulunamadı. Teori zaten işlemezdi çünkü yakın yıldızların kütleçekim etkileri yörünge periyodunu dalgalandırırdı.

  Yine de Güneş’in çok zaman önce, doğduğu yerde bir kardeşinin olması ve yakından geçen bir yıldız tarafından çalınmış olması bir ihtimaldir.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Tüm yıldızlar güneş gibi tekil mii  Güneş Sistemi'ndeki gezegenler ve cüce gezegenler (24 Ağustos 2006'dan sonraki durum). Büyüklükler ölçekli olmakla birlikte Güneş'e olan uzaklıklar ölçekli değildir.
  Güneş Sistemi; Güneş ve onun çekim etkisi altında kalan sekiz gezegen ile onların bilinen 166 uydusu,[1] beş cüce gezegen (Ceres, Plüton, Eris, Haumea, Makemake) ile onların bilinen altı uydusu ve milyarlarca küçük gök cisminden oluşur. Küçük cisimler kategorisine asteroitler, Kuiper kuşağı nesneleri, kuyrukluyıldızlar, göktaşları ve gezegenler arası toz girer.
  Güneş Sistemi; Güneş, dört yerbenzeri iç gezegen, küçük, kaya ve metal içerikli asteroitlerden oluşan bir asteroit kuşağı, dört gaz devi dış gezegen, ve Kuiper kuşağı denen buzsu cisimlerden oluşan ikinci bir kuşaktan ibarettir. Kuiper kuşağının ötesinde ise seyrek disk, gündurgun (heliopause) ve en son olarak da varsayımsal Oort bulutu bulunur.
  Güeş'ten olan uzaklıklarına göre gezegenler sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'dür. Bu sekiz gezegenin altısının çevresinde doğal uydular döner. Ayrıca dış gezegenlerin her birinin toz ve diğer parçacıklardan oluşan halkaları vardır. Dünya dışındaki tüm gezegenler adlarını Yunan ve Roma mitolojisi'nin tanrılarından alır. Beş cüce gezegen ise; Kuiper kuşağında yer alan Plüton, Haumea ve Makemake; asteroit kuşağındaki en büyük cisim olan Ceres ve seyrek diskte yer alan Eris'tir. Eris bilinen en büyük cüce gezegendir.

+ Yorum Gönder