+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Akatlı Sargon İmparatorluğunu nerede kurmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akatlı Sargon İmparatorluğunu nerede kurmuştur
  Akatlı Sargon İmparatorluğunu nerede kurmuştur 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Akatlı Sargon İmparatorluğunu nerede kurmuştur

  Akatlı Sargon, tarihin ilk büyük imparatorluğunu kuran kraldır. İmparatorluğunu M.Ö. yaklaşık 2300 yılında Mezopotamya’da (bugünkü Irak) kurmuş ve güneybatı Asya’nın büyük kısmını hakimiyeti altına almıştır. Sargon çok büyük bir asker ve kraldı. Sürekli bir ordu kuran ve fethedilen şehirlerde valilik yapmak üzere merkezden yönetici atayan ilk krallardan biriydi. Çok sağlam temeller üzerine kurduğu imparatorluğu Sargon’un ölümünden sonra altmış yıl daha ayakta kalmıştır. Sargon, siyasi kariyerine Kiş kralının kupasını taşıyarak başlamıştı. Sargon, daha sonra Kiş ve diğer Sümer şehir devletlerini fethetmiştir. Daha sonra imparatorluğunun sınırlarını doğuda şimdiki İran’dan batıda Akdeniz’e ve Anadolu’ya (şimdiki Türkiye) kadar genişlemesini sağlayan bir dizi zafer kazanmıştır. Sargon, 56 yıl süreyle tahtta kalmış ve Akat adında muhteşem bir şehir kurdurmuştur.

  Gerçek Dosyası: Sargon kızlarından birisini Ur’da ay tanısının rahibesi yapmıştır. Ur’un kraliyet sembolü olan bu oymalı ahşap kutu M.Ö. yaklaşık 2500 yılında kalmıştır. Mozaik kitabelerinde çiftçilerin geçit töreni yapması ve askerlerin savaşa gitmesi anlatılır.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Akatlı Sargon İmparatorluğunu nerede kurmuştur
  İmparatorluğunu M.Ö yaklaşık 2300 yılında Mezopotamya’da (bugünkü Irak) kurmuş ve güneybatı Asya’nın büyük kısmını hakimiyeti altına almıştır.
  Sargon çok büyük bir asker ve kraldı. Sürekli bir ordu kuran ve fethedilen şehirlerde valilik yapmak üzere merkezden yönetici atayan ilk krallardan biriydi. Çok sağlam temeller üzerine kurduğu imparatorluğu Sargon’un ölümünden sonra altmış yıl daha ayakta kalmıştır.
  Sargon, siyasi kariyerine Kiş kralının kupasını taşıyarak başlamıştı. Sargon, daha sonra Kiş ve diğer Sümer sehir devletlerini fethetmiştir. Daha sonra imparatorluğunun sınırlarını doğuda şimdiki İran’dan batıda Akdeniz’e ve Anadolu’ya (şimdiki Türkiye) kadar genişlemesini sağlayan bir dizi zafer kazanmıştır. Sargon, 56 yıl süreyle tahtta kalmış ve Akat adında muhteşem bir şehir kurdurmuştur.

+ Yorum Gönder