+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Tropikal yağmur ormanları nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tropikal yağmur ormanları nerededir
  Tropikal yağmur ormanları nerededir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Tropikal yağmur ormanları nerededir

  Tropikal yağmur ormanları, havanın bütün yıl ılık ve yağmurlu olduğu ekvatora yakın bölgelerde görülür. Bu ormanların en büyükleri Güney Amerika’da Amazon Nehri’nin havzasından, Afrika’da Kongo Nehri’nin havzasında ve Güneydoğu Asya’nın büyük kısmında bulunmaktadır.

  Tropikal yağmur ormanlarında çok çeşitli ağaçlar vardır. 2,6 km kare alanda 100 tür ağaç yetişebilir. Tropikal yağmur ormanlarındaki ağaçların hemen hemen tamamı geniş yapraklı ve yapraklarını dökmeyen ağaçlar olmakla beraber çam ağaçları ve eğrelti otları da bulunabilir. Dalların yarattığı gölgelikten çok az güneş ışığı geçebildiği için çalı ve bitki katmanları seyrektir. Ancak ağaçların güneş ışınlarının güçlü olarak geldiği yüksek kısımlarında dallar, tırmanan bitkiler ile çevrilidir.

  Gerçek Dosyası: Tropikal yağmur ormanlarında hayvanların çoğu bol miktarda yiyecek bulabildiği yükseklerdeki dallarda yaşar. Bu hayvanlar arasında yarasa, kuşlar, böcekler, kertenkele, fare, maymun, keseli sıçan ve yılan gibi uçan veya tırmanan yaratıklar sayılabilir.

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Tropikal yağmur ormanları nerededir  Güney ve Orta Amerika'da, Afrika'da Okyanusya'da (Avustralya civarındaki adalar) ve Asya'da yağmur ormanı bulunmaktadır. Tropik ormanlar dünya yüzeyinin yaklaşık %7'sini kaplamaktadır.
  En büyük yağmur ormanları Amazon Nehri Havzası (Güney Amerika), Kongo Nehri Havzası (Batı Afrika) ve güneydoğu Asya'nın büyük kısmında bulunmaktadır. Daha küçük yağmur ormanlarına ise Orta Amerika, Madagaskar, Avustralya, Hindistan yakınındaki adlar ve diğer tropik bölgelerde bulmak mümkündür.
  Tropik yağmur ormanı, genellikle Yengeç ve Oğlak Dönenceleri (23.5 derece boylam?) ile Ekvator arasındaki bantta bulunmaktadırlar. Bu 4800 km genişliğindeki bant "tropik kuşak" olarak bilinir. Ekvator, güney ve kuzey kutup noktalarının tam ortasından geçen hayali bir dairedir. Ekvator'da sıcaklık yüksektir. Bu yüksek sıcaklıklar, tropiklerdeki orman alanlarında sıkça yağmura neden olan aşırı su buharı oluştururlar.

+ Yorum Gönder