+ Yorum Gönder
Öğrenci odası ve Soru (lar) ile Cevap (lar) Forumunda Sümer neredeydi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sümer neredeydi?
  Sümer neredeydi? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sümer neredeydi?
  Mezopotamya, yani “iki nehrin arası” günümüzün Irak topraklarındadır. Kuzey Mezopotamya’da iklim daha ılımandı ve bazı bölgeleri ekinlerin büyümesine imkan verecek kadar yağış alırdı. Güneyde su taşkınlarının yarattığı çamurla kaplı düz, bataklıklarla dolu bir alan bulunuyordu. Bu bölgeye Sümer denilirdi.

  Çok az yağmurun yağdığı bu bölgede, yazlar uzun ve sıcak geçerdi. M.Ö. 5000 yılından beri Sümer’de insanlar yaşamıştı. Bu insanlar nehirlerden avladıkları balıkları, yaban domuzları ve kuşları yemiş; hurma ağaçlarından meyve toplamışlardır. Çamurlu toprağın zengin olmasına rağmen, kavuran yaz sıcağında ekinler öldüğü için çiftçiler nehir sularını kendi arpa, un, hurma ve sebze tarlalarına götürmek için kanallar açmışlardır. Öküzlerin çektiği sabanlarla, toprağı sürmüşlerdir.

  Sümer‘de yetenekli metal işçileri altın ve gümüşten zarif takılar yapmışlardır. Bu eşyalar, lacivert taşı gibi değerli taşlarla işlenmiştir.

  Gerçek Dosyası: Sümer yazı sistemindeki çivi yazılarının bazıları çeşitli nesnelere benzerken diğerleri ise sembollerdi.
 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Sümer neredeydi,


  Sümerler, M.Ö. 4000 - M.Ö. 2000 yılları arasında Güney Irak'ta (Mezopotamya) yerleşik olan, medeniyetin beşiği olarak bilinen coğrafi bölge ve medeniyet.

+ Yorum Gönder